• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaistai vaikui – žala valstybei

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (TLK) praėjusias metais gydymo įstaigų ir vaistinių pareikalavo grąžinti 92 tūkstančius litų į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą už pacientams neteisėtai suteiktas paslaugas. Sveikatos priežiūros įstaigos ir vaistinės tai padarė neatsikalbinėdamos.

REKLAMA
REKLAMA

 Kerta medikams per kišenę

Užpernai paprieštarauti mėgino gydymo įstaiga ir vaistinė – viena išrašiusi, o kita pardavusi 30 tūkstančių litų kainavusius vaistus, skirtus sunkia liga sergančiam vaikui.

REKLAMA

Teismas, į kurį kreipėsi gydymo įstaiga ir vaistinė, nusprendė, kad Panevėžio teritorinės ligonių kasos reikalavimas teisėtas, t. y. vaistai vaikui buvo skirti ir išrašyti pažeidžiant galiojančius teisės aktus.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėjas Edgaras Voras sakė, kad praėjusiais metais buvo atlikti 332 patikrinimai, tai – dvigubai daugiau nei užpernai. 2010 ir 2011 metais buvo atlikta maždaug po 150 kontrolės procedūrų. Kadangi 2012 metais patikrinta daugiau gydymo įstaigų ir vaistinių, gerokai išaugo ir nustatytos žalos PSDF biudžetui dydis. 2010 metais jis sudarė 48 tūkstančius litų, 2011-aisiais – 44 tūkstančius litų, o pernai – jau 92 tūkstančius litų.

REKLAMA
REKLAMA

2012 metais PSDF biudžetui padaryta žala nustatyta 21 kartą iš 332 patikrinimų. Iš viso buvo tikrinta 121 asmens sveikatos priežiūros įstaiga ir 65 vaistinės, 40 atvejų taikytos sankcijos vaistinėms, tačiau bendra joms taikytų baudų suma nėra didelė – tik 3,5 tūkstančio litų.

Pernai daugiausia pažeidimų nustatyta gydymo įstaigose.

Susipainioja įstatymuose

Panevėžio TLK duomenys rodo, kad daugiausia – 40 tūkstančių litų – žalos PSDF biudžetui padaryta kai kurioms gydymo įstaigoms nepagrįstai pateikus kasai duomenis sumokėti už brangius tyrimus ir procedūras stacionare gydomiems ligoniams. Buvo tikrintos ir didžiuosiuose miestuose esančios gydymo įstaigos, kuriose gydosi Panevėžio ir Utenos apskričių, kurias aptarnauja Panevėžio TLK, gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jose ir buvo užfiksuota daugiausia pažeidimų.

E. Voras akcentavo, kad medikai netinkamai panaudojo PSDF pinigus ne piktavališkai, o neteisingai traktuodami tam tikrus teisės aktus, neįsiskaitydami jų iki galo.

Gydymo įstaigos netinkamai kodavo ir nepagrįstai pateikė duomenis, kad būtų sumokėta už stacionarines paslaugas.

Pavyzdžiui, ligoninėje gulinčiam žmogui negali būti teikiamos ambulatorinės paslaugos kitoje gydymo įstaigoje. Šeimos gydytojai dažnai painiojasi pateikdami duomenis dėl mokėjimo už vadinamas skatinamąsias paslaugas nuolatinį slaugos poreikį ir nuolatinį priežiūros poreikį turintiems ligoniams.

REKLAMA

Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vedėjo teigimu, vienu atveju ligoniui paslaugą gali suteikti gydytojas, kitu – slaugytojas, bet abu iš karto, kaip kartais nurodo gydymo įstaiga, negali.

Pasitaikė, kai pirminiam lygiui priskiriamose poliklinikose ir šeimos klinikose dirbantys gydytojai chirurgai pacientams išrašė brangius ortopedijos technikos gaminius, nors neturėjo tokios teisės.

Praėjusiais metais Panevėžio TLK pradėjus dirbti specialistui vaistininkui, daugiau buvo patikrinta kompensuojamųjų vaistų receptų. Paaiškėjo, kad vaistininkai neretai parduoda vaistus, nors recepto galiojimo laikas pasibaigęs, receptuose pasitaiko taisymų, netikslių vaisto dozių, netiksliai nurodyti vaistų pavadinimai ir kt.

REKLAMA

Pasak E. Voro, gydymo įstaigos turi teisę ginčyti ligonių kasų atlikto patikrinimo išvadas, tačiau paprastai jos to nedaro, išskyrus jau minėtą atvejį dėl vaikui neteisėtai skirtų ir parduotų brangių vaistų.

Atsiims beveik milijoną litų

Lietuvoje poliklinikos, ligoninės ir vaistinės į PSDF biudžetą pernai privalėjo grąžinti 908 tūkstančius litų netinkamai panaudotų lėšų, kurios joms buvo skirtos už gyventojams suteiktas įvairias sveikatos priežiūros paslaugas, išrašytus ir parduotus kompensuojamuosius vaistus.

Daugiausia pažeidimų nustatė Kauno TLK – už 561 tūkstantį litų, antra yra Vilniaus TLK – už 174 tūkstančius litų, trečia –

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio TLK – už 92 tūkstančius litų, ketvirta – Klaipėdos TLK – už 48 tūkstančius litų, penkta – Šiaulių TLK – už 34 tūkstančius litų.

Medikai ir vaistininkai žino, kad ligonių kasos juos akylai stebi, ir jei nustatys, kad paslaugas ligoniams suteikė ar vaistus išrašė ir pardavė neteisėtai, privalės grąžinti iš kasų gautus pinigus.

Todėl kasmet bendra PSD fondui padaryta žala mažėja.

Pavyzdžiui, 2008 metais ji siekė 2,1 mln. Lt, 2009 metais – 2,6 mln., 2010 metais – 1,9 mln. Lt

Tik 2011-aisiais žala buvo šiek tiek mažesnė nei pernai – 748 tūkst. litų.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų