REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagaliau atėjo tikra vasara. Tiesa, jei tenka daugiau vairuoti – karštis tokiomis dienomis tampa šiokiu tokiu išbandymu ir automobilio vairuotojui, ir keleiviams.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, daug kas pasakytų, kad tai jau praeities problema. Juk yra oro kondicionieriai. Tačiau važinėjant trumpesniais miesto atstumais jie neišgelbėja nuo temperatūrų svyravimo įtakos. O taip pat, jie nieko negali padaryti aikštelėse stovinčiuose automobiliuose, kai pastarieji tampa tikrais šiltnamiais.

REKLAMA

Kai lauke oro temperatūra yra 33°C, stovinčiame automobilyje per 20 minučių ji pasiekia 50°C, o po 40 minučių – beveik 60°C. Netgi jei aplinkos temperatūra yra neaukšta, pavyzdžiui, 21°C, šviečiant saulei automobilio vidus gali įkaisti tiek, kad buvimas jame kels pavojų sveikatai ir gyvybei. Dėl šios priežasties vaiko ar gyvūno palikimas automobilyje gali būti labai pavojingas. Aukšta temperatūra važiuojančiame automobilyje neigiamai veikia vairuotojo koncentraciją ir fizinę būklę, o tai padidina nelaimingo įvykio riziką.

REKLAMA
REKLAMA

Saulė gali įkaitinti automobilio vidų iki gyvybei pavojingos temperatūros per 30 minučių, netgi esant palyginus vėsiam orui. Taip nutinka dėl to, kad automobilyje temperatūra kyla pirmiausia dėl saulės šviesos, o ne aplinkos temperatūros. „Net kai oro temperatūra nėra aukšta, temperatūra automobilio viduje kyla kylant saulei. Atidarytas langas tik nežymiai sumažina temperatūrą, nes oro judėjimas stovinčiame automobilyje yra labai lėtas. Be to, palikti atvirą stovinčio automobilio langą yra pavojinga, nes tai gali išprovokuoti vagystę“, – paaiškina „Renault“ vairavimo mokyklos direktorius ir ekspertas Zbigniew Weseli.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Likti pastatytame ir užrakintame automobilyje gali būti labai pavojinga, todėl visada reikia įsitikinti, jog visi keleiviai (įskaitant gyvūnus), paliko automobilį. Maži vaikai, ypač kūdikiai, jautriausiai reaguoja į temperatūros svyravimus ir yra mažiau atsparūs karščiui – viena to priežasčių yra tai, jog jie proporcingai praranda daugiau vandens esant aukštai temperatūrai. Todėl net ir trumpam palikti juos neprižiūrimus automobilyje saulėje yra nepriimtina ir gali baigtis tragiškai.

Aukšta temperatūra automobilio viduje yra taip pat pavojinga gyvūnams. Jei karštą dieną keliaujate su gyvūnu, turėtumėte taip susiplanuoti kelią, kad nereikėtų gyvūno palikti vieno automobilyje. „Patariama sustojimams pasirinkti vietas, kur priimami ir gyvūnai, kad jie taip pat galėtų išlipti iš automobilio. Jei žinote, kad turėsite palikti gyvūną vieną automobilyje, geriau iš viso neimkite jo į kelionę“, – pataria vairavimo mokyklos instruktoriai.

REKLAMA

Jei įmanoma, statykite automobilį pavėsyje. Įlipę į įkaitusį automobilį pirmiausia atsidarykite visas duris ir palaukite kelias minutes, kol nukris temperatūra automobilio viduje.

Karštomis dienomis pėstieji turėtų imtis veiksmų pamatę automobilyje paliktą vaiką arba gyvūną. „Jei pastebėjote automobilyje paliktą neprižiūrimą vaiką, turėtumėte įspėti policiją arba kitas atsakingas tarnybas. Nesvarbu, kokios aplinkybės, negalima ignoruoti tokios situacijos“, – paaiškina vairavimo mokyklos instruktoriai.

„Vasarą automobilio viduje karšta ir važiuojant. Vairuotojai turėtų vėsinti savo automobilio vidų, nes tai veikia vairavimo komfortą ir, vadinasi, saugumą. Vairuotojas, kurio automobilyje labai karšta, greičiau pavargs ir kentės dėl sumažėjusios koncentracijos“, – sako vairavimo mokyklos instruktoriai. Jei automobilis turi oro kondicionavimo sistemą, patariama naudoti ją karštu metu, kad automobilio vidaus temperatūra būtų keliais laipsniais žemesnė, negu išorės temperatūra. Reikia pažymėti, kad temperatūrų skirtumas neturėtų būti per didelis, nes galima peršalti. Automobiliuose, neturinčiuose kondicionieriaus, reikėtų naudotis ventiliacija ar atsidaryti langą.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų