REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva ieško sprendimo, kaip nuraminti savo vaikus dėl COVID-19 testuoti bijančius tėvus. Tam į pagalbą ketinama pasitelkti čiulpiamus saldainius primenančius koronaviruso testus vaikams, kurie jau naudojami dalyje Europos Sąjungos valstybių.

Lietuva ieško sprendimo, kaip nuraminti savo vaikus dėl COVID-19 testuoti bijančius tėvus. Tam į pagalbą ketinama pasitelkti čiulpiamus saldainius primenančius koronaviruso testus vaikams, kurie jau naudojami dalyje Europos Sąjungos valstybių.

REKLAMA

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija jau nuo praėjusių mokslo metų bando įsigyti „čiulpinukais“ vadinamų COVID-19 testų, kurie tiktų testuoti vaikus. 

Testas tiktų jauniausiems gyventojams

Anot Švietimo, mokslo ir sporto ministrės atstovo spaudai Dainoro Luko, toks testavimo būdas naudojamas Austrijoje ir Vokietijoje.

„Imamas seilių mėginys – vaikai sučiulpia tuos saldainukus, savaime sukaupiamos seilės ir iš tų seilių paskui nustatomas tyrimas, ar yra liga, ar nėra ligos. Čiulpiant automatiškai susirenka seilės, kiek žinau, paskui vaikai atiduoda tuos pagaliukus ir viskas“, – tv3.lt pasakojo D. Lukas.

Ministerija tikisi, kad toks žaismingas testavimo būdas padėtų užtikrinti, kad testuotis sutiktų visi, net ir mažiausi, šalies gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA

„Manome, kad pradinukų atveju turbūt nebeliktų nė vieno vaiko, kuris atsisakytų testuotis. Čia vienas per kitą jie norėtų. Austrijoje ir Vokietijoje testavimas nėra privalomas, bet, kai vaikams duoda saldainį sučiulpti, turbūt kuriam nors tėvui ar mamai būtų sunku pasakyti, kad negalima saldainio“, – sakė D. Lukas.

REKLAMA

Tiesa, ministerija dar negali pasakyti, kada tiksliai Lietuvoje bus prieinamas šis testavimo būdas. Štai pati švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė Seimo Švietimo ir mokslo komitete sakė, kad „čiulpinukas“ Lietuvoje atsiras greitai. Tačiau ŠMSM kancleris Julius Lukošius teigia, kad įsigyjant testus kyla problemų.

„Čiulpinuko“ Lietuvoje iki šiol nėra kaip testo būdo ne dėl to, kad kažkokios institucijos kažko neveikia. Yra tiesiog įvairių testų gamintojų, skiriasi testų kokybė, pakankamai sudėtinga nusipirkti kokybiškus testus, nepažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymo“, – teigė J. Lukošius.

REKLAMA
REKLAMA

D. Luko teigimu, ŠMSM kol kas susilaiko nuo informacijos skelbimo apie naują vaikų testavimo būdą, kadangi testų įsigijimu turėtų pasirūpinti Sveikatos apsaugos ministerija.

„Mes esame susiję tuo, kad mes jau senokai prašome. Nuo praėjusių mokslo metų mes prašome, kad SAM pasirūpintų. <...> O kada jie atsiras Lietuvoje, tai čia SAM galėtų paminėti“, – teigė D. Lukas.

Į portalo tv3.lt prašymus pakomentuoti, kada Lietuvoje atsiras minėti testai, SAM neatsakė.

Vadinamasis „čiulpinuko“ testas aptikti COVID-19 jau kurį laiką naudojamas darželiuose ir mokyklose Vokietijoje ir Austrijoje. Vaikai į čiulpinuką panašų testą burnoje palaiko 90 sekundžių, tuomet įmerkia į specialią talpą ir per 15 minučių sužino, ar yra užsikrėtę koronavirusu, rašo AFP.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlo privalomai testuoti visus moksleivius

Savo ruožtu Laisvės frakcija šią savaitę paskelbė siūlanti, kad visi moksleiviai dėl COVID-19 turėtų būti testuojami privalomai.

„Ligoninėms atsidūrus ant kritinės ribos ir pandemijai siautėjant, būtinas aiškus planas, ką Vyriausybė padarys per ateinančias savaites, kad po mėnesio nereikėtų skelbti dar vienų priverstinių atostogų. Akivaizdu, kad pora papildomų poilsio dienų stebuklo nesukurs“, – Laisvės frakcijos posėdyje sakė Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas.

Anot ŠMSM, šiuo metu reguliariai testuojasi tik 48 proc. mokinių, yra savivaldybių, kur šis rodiklis nesiekia nė trečdalio. Šiuo klausimu Laisvės frakcija siūlo keisti tėvų leidimų vaikams testuotis tvarką.

REKLAMA

„Šiuo metu privalomą tėvų sutikimą testuoti vaikus turėtų pakeisti atvirkščias dokumentas – kad tėvai, jei nesutinka testuotis, turėtų rašyti atsisakymą. Gal nors iš dalies pasikeistų požiūris, jei reikėtų pasirašyti dokumentą, kuriame parašyta – neleidžiu vaikui testuotis ir suprantu, kaip tai veikia epidemiologinę situaciją.

Juk šiuo metu rinka gali pasiūlyti daug įvairių pigių, lengvų testavimosi variantų. Tai – vienintelis kelias teigiamus atvejus sugauti dar „neįsiliepsnojus“ židiniams. Kitas dalykas, turime užtikrinti galimybę testuotis namuose – kad po atostogų mokiniai grįžtų su neigiamų testo atsakymu“, – pabrėžia V. Mitalas.

REKLAMA

Vilniuje susiklostė pavojinga situacija

Tuo metu sostinė skambina pavojaus varpais, nes Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vadovė Guoda Ropaitė-Beigė pasakoja, kad Vilniaus mieste tapo sunku atsekti visus COVID-19 atvejus.

„Šiandien dienai atvejų atsekamumas tikriausiai yra didžiausias iššūkis, manau, ne tik Vilniaus visuomenės sveikatos biure, bet apskritai visoje Lietuvoje. Nes neturime integralios sistemos, kuri realiai padėtų tuos atvejus atsekti čia ir dabar, kaip yra kitose pasaulio šalyse.

Jeigu žiūrint Vilniaus situaciją šiandien dienai, tai vėlavimas yra 7 dienos. Tikėtina, kad greitu metu mes pasieksime netgi 10 dienų. Tai pranešimas žmogui, kad jis turėjo didelės rizikos kontaktą ir jam reikia izoliuotis, gali būti taip, kad mes pranešima tą dieną žinute, kada izoliacija bus pasibaigusi“, – įspėjo G. Ropaitė-Beigė.

Jos teigimu, idealiu atveju, visi teigiami COVID-19 atvejai turėtų būti ištirti per parą.

„Bet mes neturime integracijos su visomis sistemomis, kurios yra nacionalinės. Kai žmogaus neinformuoji, kai jis yra sergantis, tai jis tą virusą ir nešioja“, – sakė G. Ropaitė-Beigė.

Mūsų kvailiams valdžioje vis dar per maži naujų atveju skaičiai.
Neišdurnėkit čiulpinukai Jūs.
Imkit patys ir čiulpkit. Palikit tuos vaikus ramybėje ir leiskit mokytis
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų