REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
Vaidą šokiravo Lietuvos medikų darbas: diagnozės nenustatė 3 metus (nuotr. asm. archyvo)

Šiuo metu baigusi gydymo kursą Lenkijoje vilnietė Vaida Venskutonytė į ateitį žvelgia pozityviai. Tačiau tam, kad gautų tinkamą gydymą, Vaidai teko daugiau nei tris metus varstyti gydymo įstaigų duris. Lygiai tiek pat laiko prireikė, kol išgirdo tikslią savo diagnozę – Laimo liga.

7

Šiuo metu baigusi gydymo kursą Lenkijoje vilnietė Vaida Venskutonytė į ateitį žvelgia pozityviai. Tačiau tam, kad gautų tinkamą gydymą, Vaidai teko daugiau nei tris metus varstyti gydymo įstaigų duris. Lygiai tiek pat laiko prireikė, kol išgirdo tikslią savo diagnozę – Laimo liga.

REKLAMA

Kartu su Vaida kalbamėjomės jai dar esant procedūriniame kabinete. Į Lenkiją mergina buvo atvykusi prieš geras poras tris savaites.

Dabar Vaida jau grįžo į namus Lietuvoje. Lenkijoje jai buvo atliktas ne tik trijų savaičių gydymas, tačiau ir suleista injekcija. 

Teko eiti kryžiaus kelius

Pradėjus šnekėti apie merginos ligos istorijos pradžią, tenka nusikelti laiku į 2019 metus.

„Tuomet buvau magistro studentė. Grįžus iš paskaitų, man nutirpo rankos, užklupo didžiulis nuovargis. Tapo sunku vaikščioti, o vėliau pradėjo reikštis paralyžius, raumenų skausmai. Kartais suparalyžiuodavo ir veidą, būdavo sunku kalbėti, jausdavai, kad veido raumenys įsitempę“, – vardina pirmuosius pasirodžiusius simptomus V. Venskutonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi simptomų su kiekviena diena atsirasdavo vis daugiau ir daugiau, Vaida kreipėsi į medikus. Teko apsilankyti ne pas vieną specialistą, kol paaiškėjo pirmasis įtarimas – autoimuninė reumatinė liga. Gydytojai merginai gerų prognozių neturėjo, kadangi, pasak jų, esant autoimuninės ligos įtarimui, kartais prireikia net 3-5 metų, kol paaiškėja tiksli diagnozė.

REKLAMA

Kad Vaidai galės būti Laimo liga iš pradžių niekas net neįtarė. Tik vieno atsitiktinumo dėka, mergina pateko pas infektologę, kuri išgirdusi visus simptomus, įtarė, kad tai galėtų būti erkės sukelta liga:

„Šeimos gydytojai galvojo, kad studentė, persimokė, reikia tik pailsėti, pagerti vitaminų. Bendras kraujas geras, kokios gali būti problemos? Tačiau simptomai buvo klaikūs, nuo nuovargio juk rankos netirpsta, paralyžius neprasideda. Iki tol buvo iš tiesų aplaidžiai žiūrima, kol nepaaiškėjo autoimuninės ligos diagnozė. Niekas nebesakė, kad reikia tik išsimiegoti.

REKLAMA
REKLAMA

O dabar taip nutiko, kad šiemet simptomai ir vėl pablogėjo, atsirado daug naujų. Vienas jų – galvos svaigimas. Gydytojai sunerimo, kadangi šis naujas simptomas nevisai buvo priskiriamas mano diagnozei, ėmė ieškoti naujų ligų. Taip nutiko, kad patekau pas infektologę, kuri iš simptomų pasakė, kad tai gali būti Laimo liga. Užsakė tyrimus, gavau teigiamą atsakymą.“

Dabar nuostabą kelia tik tai, kad iki infektologės, nei vienam specialistui nekilo mintis pasiūlyti pasidaryti Laimo ligos testo. Tuo stebisi ir Vaida, kadangi, kaip sako pati, visą gyvenimą augo miško apsuptyje, yra ilgų plaukų. Galiausiai, liga tampa vis dažnesnė, daugėja ja sergančių asmenų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kartais nutinka ir taip, kad žmogus erkės nepamato. Lygiai taip pat nutiko ir man. Būtent todėl niekam nekilo minties patikrinti Laimo ligą, nusiųsti pas infektologus. Buvau jauna, nesigaudžiau tyrimuose. Dabar man yra viskas kur kas aiškiau, o tuo metu pasitikėjau medikais, dariau, ką jie sakė“,  – priduria mergina.

Gydymas Lenkijoje

Gavusi teigiamus testo rezultatus, Vaida pradėjo domėtis liga, jos padariniais. Susibendravo ir su panašaus likimo asmenimis, kurie taip pat daugelį metų kenčia nuo erkės įkandimo sukeltos ligos. Vilnietė pasakoja, kad pradėjus domėtis paaiškėjo ir skaudi realybė – Lietuvoje yra didžiulė bėda dėl Laimo ligos diagnostikos ir gydymo:

REKLAMA

„Jeigu Laimo liga yra ūminė – užtenka mėnesio laiko antibiotikų kursų, tačiau jeigu liga yra užsitęsusi, lėtinė, toks gydymas yra nepakankamas. Lietuvoje, pasirodo, yra sunku išsikovoti ilgalaikę pagalbą. Sergantys šia liga žmonės pasidalino, kad jų atveju skiriamas toks pat mėnesio laiko antibiotikų kursas, po kurio ir vėl sugrįžta visi skausmai, simptomai.

Taip sužinojau, kad lietuviai, sergantys šia liga daug metų, keliauja gydytis į Lenkiją arba Vokietiją. Išgirdusi apie tokią galimybę, nusprendžiau gydytis Šv. Luko klinikoje, Gdanske. Absurdiška tai, kad papulti į Lenkiją buvo kur kas greičiau nei sulaukti savo infektologės antram vizitui.“

REKLAMA

Šv. Luko klinika, įsikūrusi Lenkijos mieste Gdanske specializuojasi į Laimo ligų gydymą. Pasak Vaidos, į šią kliniką suvažiuoja daugybė žmonių iš visos Europos. Pati klinika veikia pagal Jungtinių Amerikos Valstijų sistemą, bendradarbiauja su šia šalimi, siunčia į ją tyrimus.

Atvykus į kliniką V. Venskutonytei teko labai išsamiai aprašyti savo ligos istoriją, patiriamus simptomus, priduoti iki šiol gautus tyrimų rezultatus. Pakartoti būtinus tyrimus teko ir pačioje klinikoje.

„Tyrimai daromi labai išsamūs, žiūrima ne tik į pačią Laimo ligą, tačiau ir galimas gretutines infekcijas, kadangi šios klinikos specialistų požiūriu, erkė dažnu atveju užkrečia ne viena, o keliomis infekcijomis, todėl neužtenka vienų antibiotikų. Man paskirtas gydymas – trijų skirtingų rūšių antibiotikai: vieni leidžiami, o kiti – vartojami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvau gydoma pagal patiriamus simptomus. Sulaukiau ir injekcijos, kurią gavau išsiuntusi tyrimus į Ameriką. Ji veiks apie pusmetį. Įdomu tai, kad gydymas injekcijomis yra ganėtinai naujas. Lašinant antibiotikus taip pat gavau ir papildomą vitaminų kursą: magnį, cinką. Be to, buvo sudaryta ir speciali dieta, teikiama deguonies bei karščio terapija – visas kompleksas“, – pasakoja pašnekovė.

Vaida džiaugiasi, kad kiekvienas pacientas klinikoje turi teisę gauti ir pasirinkti jam tinkamiausią gydymą. Didžiausia problema, anot jos, Lietuvoje yra sistema. Mergina dalinasi įžvalgą, kad turėtų būti atnaujinta visa Laimo diagnozavimo metodologija. Šiuo metu, kad liga būtų patvirtinta, yra reikalinga erkė ir dėmė:

REKLAMA

„Tačiau dėmė pasirodo juk nevisad, o ir erkės įkandimas ne visais atvejais pasireiškia dėme. Taip ir atsiranda didžioji problema, kad yra visi simptomai, bet žmogus nematė tos erkės, tos dėmes, o tada nėra ir diagnozės. Šį klausimą apie nustatymą, metodologiją ir naujausius tyrimus reikėtų kelti ministerijai.“

Gydymas pagal kiekvieno galimybes

Po paskirto gydymo kurso Vaida jaučiasi puikiai. Deja, tačiau, kaip teigia ji pati, dažnai nuo Laimo ligos ir erkės sukeltų padarinių išvalyti organizmo visiškai švariai, beveik neįmanoma.

Pasiteiravus, kaip atrodė susisiekimas su klinika, ar prireikė specialistų pagalbos, ar buvo galima kreiptis savarankiškai, Vaida pasakoja, kad viskas buvo labai paprasta:

REKLAMA

„Internete buvo nurodyti klinikos kontaktai: telefonas, elektroninis paštas. Aš kreipiausi į juos elektroniniu paštu. Man iš karto buvo atsiųsto anketos, kurias turėjau užpildyti apie simptomus, ligą, prisegti tyrimus. Kitą rytą sulaukiau skambučio, paklausė, kada norėčiau atvykti. Man teko palaukti apie dvi savaites, tačiau viskas vyko labai greitai, atvykus taip pat nustebino greitis.

Su gydytoja konsultacija truko apie 1,5 valandos, ji buvo labai išsami. Paaiškino, kokie yra variantai, kuo yra naudingas vienoks ar kitoks gydymas, kaip jis veikia, kokie galimi šalutiniai simptomai. Kalbėjo ir apie mokslinius tyrimus. Viskas atrodė tikrai labai išsamu, o pasibaigus konsultacijai, kuomet pagal savo finansus ir galimybes pasirinkau gydymą, buvau palydėta į procedūrinį. Gavau trijų savaičių planą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, mergina pastebi, kad nors gydymas ir reikalauja finansų, tačiau jis yra pritaikomas pagal kiekvieno paciento galimybes. Galima rinktis ir brangesnį gydymą, ir pigesnį, gydytis Lietuvoje arba Lenkijoje.

„Pirma gydytojo konsultacija kainuoja 200 eurų, o antra yra pigesnė. Antibiotikų ir vitaminų kursas vienai dienai kainuoja nuo 50 iki 80 eurų. Jei nesirinkčiau lašinamų vitaminų, būtų pigiau. Kiti žmonės perka klinikoje tik antibiotikus ir ieško, kur juos galės susilašinti Lietuvoje – taip sutaupoma ant pragyvenimo išlaidų.

Galima rasti ir pigų, ir brangų variantą. Brangus gydymas yra injekcija, kuri kainuoja 2 tūkstančius eurų, o reikalingi tyrimai, kurie siunčiami į JAV – tūkstantį. Tačiau injekcija turi mažiau šalutinių poveikių, veikia ilgesnį laiką ir po jos dažniausiai žmonės gerai jaučiasi. Žinau, kad yra ne vienas lietuvis, turintis šią injekciją“, – pasakoja pašnekovė.

REKLAMA

Nors gydymas ir kainuoja nemažus pinigus, tačiau už sveikatą, juk nieko nėra brangiau. Pati Vaida sako, kad šiuo metu už sveikatą jai nėra nieko svarbiau, o ir tokios investicijos yra būtinos:

„Man ne devyniasdešimt, neturiu net ir trisdešimties. Kuomet jauti nuolatinį nuovargį, susiduri su smegenų rūku, yra be galo sunku dirbti, susikaupti, skaityti ilgus tekstus. Tokie simptomai kenkia mano profesijai, nesinori prarasti jos, todėl ir tenka investuoti į sveikatą, kad būtų galima funkcionuoti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų