tv3.lt sokiu laika tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl besikeičiančių klimato sąlygų su metais vis ilgėja erkių suaktyvėjimo sezonas. Specialistai perspėja, kad šiemet erkės gali prabusti kur kas anksčiau – ne balandį, o jau kovo mėnesį ir dalijasi patarimais, kaip jau dabar galima nuo jų apsisaugoti.

Dėl besikeičiančių klimato sąlygų su metais vis ilgėja erkių suaktyvėjimo sezonas. Specialistai perspėja, kad šiemet erkės gali prabusti kur kas anksčiau – ne balandį, o jau kovo mėnesį ir dalijasi patarimais, kaip jau dabar galima nuo jų apsisaugoti.

REKLAMA

Tik 3 mėnesiai ramybės

Jeigu seniau erkių sezonas tęsdavosi balandžio–spalio mėnesiais, pastaruosius metus jų suaktyvėjimo sezonas pastebimai pailgėjo, pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus atstovė Milda Žygutienė. Dėl to, anot jos, pirmųjų prabudusių erkių reikėtų pradėti saugotis kovo mėnesį.

„Žiema pas mus nebe tokia stingdanti kaip seniau, tuo tarpu rudens metas tarsi prailgėjo. Tai nulemia ir išsitęsusį erkių suaktyvėjimo laikotarpį, kuris dabar tęsiasi kovo–lapkričio mėnesiais. Pernai dar teko susidurti su atvejais, kai žmonės įsisiurbusias erkes ant savo kūno pastebėjo pačioje gruodžio pradžioje. 

REKLAMA

Tai leidžia manyti, kad ypač kovo ir lapkričio mėnesiais mes pamirštame apie erkių grėsmę ir nebe taip saugomės vaikščiodami gamtoje. Nors erkių gausa kol kas nėra labai didėlė, siūlome pirmųjų pradėti saugotis nebe balandį, bet būtent kovo mėnesį“, – pastebi M. Žygutienė.

REKLAMA

Dabartinė orų kaita erkėms nebaisi

Vieną dieną – pliusas ir lyja, o kitą – sninga ir minusas. Pasak NVSC atstovės, tokie orų pokyčiai erkėms nėra baisūs.

„Jau vasario mėnesį buvo savaičių, kai net kelias dienas išsilaikydavo pliusinė temperatūra bei šviesdavo saulė. Sugrįžus minusinei temperatūrai, tai nesukėlė jokio pavojaus erkėms – jos tik sulindo atgal į miško paklotę ir dabar laukia, kol orai šiek tiek atšils.

O kai sugrįš pliusas, pirmiausia išėjus pasivaikščioti į gamtą reikėtų stebėti savo augintinius – ar sugrįžus į namus, jie neparsinešė su savimi erkės. Ant žmogaus kovo mėnesį dar gali būti sudėtingiau rasti erkę vien dėl tinkamos aprangos, kai nėra nuogų kūno vietų“, – pasakoja M. Žygutienė.

REKLAMA

Apsaugai – repelentai ir tinkama apranga

„Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė pasakoja, kad nuo erkių reikia saugotis ne tik dėl erkinio encefalito, bet ir Laimo ligos rizikos. Anot jos, nesvarbu – pasiskiepiję jūs ar ne, būtina erkių aktyviuoju sezonu vaikščiojant gamtoje dėvėti uždarą aprangą ir naudoti repelentus.

„Visada sulaukus klausimų, kaip išvengti erkės įsisiurbimo, atsakymas itin paprastas – vaikščiojant gamtoje dėvėkite uždarą aprangą. Apsižiūrėkite, ar neliko ant kojų nuogų vietų, dėvėkite kepures, marškinėlius ilgomis rankovėmis, užsisekite apykaklę.

Be to, būtinai naudokite repelentus, tik būtinai atkreipkite dėmesį, ar jie skirti apsaugai nuo erkių, kadangi būtent tokiose priemonėse yra didesnė veikliųjų medžiagų koncentracija, įveiksianti ne tik įvairius vabzdžius, bet ir išskirtinai erkes“, – pasakoja E. Ramaškienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų