REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Sportinių šokių pasaulis vadinamas vienu korumpuočiausiu ir šališkiausiu tarp visų sporto šakų. Aiškių taisyklių ir kriterijų nebuvimas perkelia vertinimo atsakomybę ant teisėjų pečių.

REKLAMA
REKLAMA

Gruodžio 9 dieną Brėmene vykusiame Lotynų Amerikos sportinių šokių ansamblių pasaulio čempionate legendinė Klaipėdos „Žuvėdra“ neapgynė titulo – užėmė antrąją vietą. Po pirmenybių „Žuvėdros“ treneris Romualdas Idzelevičius apkaltino vokiečių arbitrus šališkumu bei išankstiniais susitarimais.

REKLAMA

Apie šališkumą sportinių šokių pasaulyje kalbamės su tarptautinės kategorijos sportinių šokių arbitru ir treneriu Virginijumi Visocku, teisėjavusiu ir minėtose planetos pirmenybėse Vokietijoje.

– Sakoma, kad sportiniai šokiai yra viena šališkiausių sporto šakų, mat nėra aiškių vertinimo kriterijų?

– Taip, gali būti, kad ir pasireiškia. Bet yra parametrai, pagal kuriuos teisėjaujama, tik žiūrovui sėdinčiam atrodo, kad gražu arba negražu. Jeigu kalbėtume konkrečiai apie vokiečius ir „Žuvėdrą“, tai emocionaliai ir pagal išvaizdą vokiečiai buvo geresni, jie turi šypseną, ekspresiją, o „Žuvėdra“ net ir patį ekspresyviausią numerį šoka solidžiai.

REKLAMA
REKLAMA

Mes, teisėjai, vertiname pagal keturis parametrus: Lotynų Amerikos šokių pritaikymas, muzikalumas, brėžinių pritaikymas, charakteris, technika. Už kiekvieną rašome balus ir išvedame vietą, kurioje yra kolektyvas. Šį kartą aš manau, kad imant techninį atlikimą rusai buvo patys stipriausi, antroje vietoje būtų „Žuvėdra“, trečioje vietoje būtų vokiečių komanda, kuri užėmė ketvirtą vietą, o čempionai šoka tikrai ne techniškai.

Pagal kitus parametrus „Žuvėdra“ yra ryškiai pirmoje vietoje. Iš tikrųjų turėjo būti „Žuvėdra“ pirma, rusai antri, o vokiečiai treti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Teisėjų vis dėlto vertino neobjektyviai?

– Tiesiog keturi teisėjai parodė pirmą vietą „Žuvėdrai“, trys teisėjai – trečią, o visiems kitiems "subangavo". Bet teisėjai turi parašyti parametrus ir atsiskaityti, juk tavęs gali paklausti vyriausiasis teisėjas, kodėl taip pasirinkai.

– Ar imamasi kažkokių priemonių tam, kad teisėjų šališkumas būtų sutramdytas?

– Per tiek daugybę metų nebuvo nei kažkokios bylos, nei skundų. Nė viena šalis neparašė skundo, kad teisėjai buvo šališki. Kiekvienas teisėjas irgi yra žmogus. Vienas galbūt vertina ekspresyviąją pusę labiau, o kitas yra "matematinis" žmogus ir labiau vertina tikslumą. Visokių yra žmonių. O kur jūs matėte žmogų, kuris pralaimėjęs labai džiaugtųsi ir sakytų: „Mes tokie laimingi, pirmą kartą taip teisėjavo, kad mes atsidūrėme savo vietoje?“ Jeigu jis yra antras, kiekvienas galvoja, kodėl jis ne pirmas.

REKLAMA

– Pirmą kartą „Žuvėdra“ pasaulio čempionate pristatė naują programą RIO. Ar jums ji pasirodė stipresnė už praeitą programą „Uraganą“?

– Ši programa yra labai skirtingo stiliaus. Praeita yra ekspresyvi, o ši yra techniškai taip pat sudėtinga, bet pati muzika yra visiškai kitokio plano. Tai lyrinis, šviesus kūrinys. „Uraganą“ sušokti yra lengviau – ten daugiau blizgesio, muzika yra labai ekspresyvi. Naują šokį mačiau keturis kartus. Ir finale jie sušoko ypač gerai, geriausiai iš visų komandų. Šis numeris yra geras, kai jį pažiūri kelis kartus.

REKLAMA

– Prisiminkime praeitų metų pasaulio čempionatą Vilniuje, kai laimėjo „Žuvėdra“. Sakėte, kad dabar pirmos vietos buvo verta „Žuvėdra“, ar tuomet ji irgi jos nusipelnė?

– 100 procentu.

– Ar galime sakyti, kad „Žuvėdros“ trenerių pasisakymai reiškia, kad „patys muša ir patys rėkia“, juk Lietuvoje visuomet laimi „Žuvėdra“?

– Buvo, kad ir pralaimėjo, kažkada užėmė antrąją vietą. Kaip nori, čia galima vartyti ir sakyti, bet jie yra 7 kartus pasaulio ir 7 kartus Europos čempionai, tegul nors viena krepšinio ar kita komanda pasisako, kuri yra tokia tituluota. Ir visą tai padarė per 14 metų laikotarpį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Jūs esate ir treneris. Ar būna taip, kad ir jūs manote, kad jūsų auklėtiniai pralaimėjo dėl teisėjų kaltės?

– Žinoma, būna kartais, bet vien todėl, kad niekada negalvoju, jog maniškiai yra blogi. Dabar visos poros moka šokti, bet apie saviškius visada galvoji geriau ir visada galvoji, kad tave nuskriaudė, jeigu neužėmei pirmos vietos. Antra, ketvirta, septinta ir trylikta – blogiausios vietos.

Štai visai neseniai Latvijoje vyko čempionatas. Mano auklėtiniai Jokūbas Venckus ir Jomantė Dapkevičiūtė liko trylikti (nepateko į pusfinalį – aut past.) Jiems trūko vos kelių kryžiukų. Būtų patekę į finalą, būtų užėmę kokią aštuntą vietą. Gaila.

REKLAMA

– Užsiminėte apie J. Venckų. Kaip manote, kodėl Lietuvoje nėra stiprių Lotynų Amerikos šokių porų?

– Poros auga, dabar yra bent keletas perspektyvių porų, bet, kad užimtų aukštas pozicijas, reikia metų. Reikia atšokti tuos metus. J. Venckus praeitais metais visuomet nepatekdavo į pusfinalius, o dabar jis beveik bet kurio rango varžybose patenka į pusfinalius ir jau beveik siekia finalą.

– „Žuvėdros“ treneriai pastebėjo, kad vis mažėja žmonių, kurie nori šokti, o jaunimas tingi dirbti. Ar ir jūs pastebite tą patį?

REKLAMA

– Kai visi gąsdino, kad atėjo krizė, mūsų klubo („Ratuto“ – aut past.) porų skaičius nesumažėjo, o dabar pradėjo ir augti. O dėl komandos, tai čia aukštojo mokslo reforma padarė blogų dalykų. Buvau priimamojo egzamino pirmininkas į choreografines specialybes. Į šokių specialybes gauna tik du krepšelius nemokamus. O mokslas kainuoja 11 tūkst. metams. Čia yra didelė bėda.

– Lotynų Amerikos ansamblių čempionatuose dominuoja rusai, vokiečiai ir lietuviai. Kodėl būtent šios šalys?

– Rusai turi viską: nuo vaikų iki ansamblių lygio, tai labai didelė šalis. Vokiečiai yra pradininkai, ten ne tik, kad keliasdešimt komandų, bet ir kelios lygos yra. O Lietuvoje yra tik viena komanda. Jiems yra labai sunku, jie skundžiasi ir šie jų komentarai yra kiekvienais metais ir jie yra praktiškai tokie patys. Tokiai gerai komandai tokie komentarai yra nenaudingi, nes po tokio komentaro niekas neateis ir nenumes maišo pinigų, o jeigu ir numes tai vienkartinį maišelį. Nežinau, ar buvo verta taip pasisakyti. Reikia paieškoti, kam lengva šiais laikais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie dirba, turi labai gerą bazę, treneriai visi vietoje. Aš pats kartais nusistebiu – kartu su jais gyveni šokių gyvenimą ir net nepagalvoji, kam yra kiek metų. O iš tikrųjų tai komanda, kuri dabar šoka, yra nejauna, gal kada nors ir įvyks taip, kaip jie sako. Juk treneriai tai nejaunėja. Jeigu pamainos nebus, visko gali būti.

– Ar pastebėjote rezultatų skirtumus, kai čempionatai vyksta neutraliose šalyse?

– Sunku pasakyti, dabar čempionatai buvo Rusijoje, Lietuvoje ir Vokietijoje. Buvo Austrijoje, tuomet laimėjo „Žuvėdra“. Bet dabar austras parodė „Žuvėdrai“ ketvirtą vietą ir pasakyk, kodėl jis taip parodė: ar jam kažkas nepatiko, ar įsitikino taip. Čia gali pasirinkti visokių variantų, ką jis norėjo tuo pasakyti.

REKLAMA

– Šokių pasaulyje esate jau daug metų. „Žuvėdra“ naują programą kruopščiai slėpė nuo konkurentų. Kodėl?

– Jie nenorėjo, kad konkurentai pamatytų. Lygiai taip pat ir man parašė, kad pasižiūrėčiau Vokietijos čempionatą, kaip atrodo vokiečių komandos. Konkurentams būna ramiau, jei galvoja, kad panašiai atrodo, kaip ir jie. Jeigu blogiau, padai svyla ir psichologiškai nebežino, ką daryti.

Ar „Žuvėdra“ šokėjai su programa „Rio“ verti pasaulio čempionų vardo?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Taip. Net nekyla abejonių.
Ne. Jie neišnaudojo viso savo potencialo.
Nežinau. Nelabai domiuosi.
BALSUOTI
REZULTATAI
Ar „Žuvėdra“ šokėjai su programa „Rio“ verti pasaulio čempionų vardo?
Taip. Net nekyla abejonių.
80%
Ne. Jie neišnaudojo viso savo potencialo.
10%
Nežinau. Nelabai domiuosi.
10%
Balsavo: 80

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų