• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ko gero, kiekvieno žmogaus košmaras po vakarienės plaunant indus yra užkimšti kriauklę. Tai itin erzinanti ir daugybės laiko reikalaujanti problema. Specialistai pasakoja, ko jokiu būdu nereikėtų pilti į kriauklę norint išvengti užtvindytos virtuvės ir ką daryti kriauklei užsikimšus.

Ko gero, kiekvieno žmogaus košmaras po vakarienės plaunant indus yra užkimšti kriauklę. Tai itin erzinanti ir daugybės laiko reikalaujanti problema. Specialistai pasakoja, ko jokiu būdu nereikėtų pilti į kriauklę norint išvengti užtvindytos virtuvės ir ką daryti kriauklei užsikimšus.

REKLAMA

Daugiau laiko leidžiant namuose, dažniau susiduriame ir su namų problemomis. Nuolatos gaminanant savo virtuvėje, dažniau kemšasi kriauklės, o jas atkimšti kainuoja daug laiko ir nervų. Reikia žinoti, kokių klaidų verčiau nedaryti ir kokio paskutinio šiaudo griebtis, kad neprisidarytume dar didesnių bėdų.

Priešas nr. 1 – riebalai

Pirmiausia, kaip rekomenduoja ir mokslininkai, ir santechnikai, nereikėtų įsivaizduoti, kad kriauklėn galima pilti viską. Į kriaukles jokiu būdu neturėtų būti išpilamos sriubos ar kitos maisto atliekos. Tačiau jei reikėtų išskirti pačius didžiausius kriauklių priešus, specialistai pirmiausia vardija riebalus ir kavą.

REKLAMA
REKLAMA

„Vilnius tech“ aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros profesorė Marina Valentukevičienė sako, kad riebalai vamzdžiams yra pavojingi tuo, jog visur prilimpa, o prilipę kaupiasi ir priklijuoja kitas atliekas.

REKLAMA

„Bet kokį riebalą paėmus, viskas keičiasi nuo temperatūros. Jei tik ataušo vanduo iš nuotekų, tuojau pat pasidaro toks mišinys. Pagrindas užsikimšimo ir yra, kad bet kur, kur ras kanalizacijos posūkį, ypač jei žmonių išplanavimas yra sudėtingas, daug kartų pasisuka tas vamzdis, tai kiekviename posūkyje [riebalai] randa sau vietą susikaupti, prilipti ir ten užsikimšti“, – tv3.lt sako M. Valentukevičienė.

„Mano santechnikas“ meistras Vytautas Bartušis sako, kad ir praktikoje galima prisižiūrėti su riebalais bėdų prisidariusių žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra žmonės, kurie karštą aliejų pila, dar blogiau – gyvulinius taukus. Jie atšąla, sustingsta, susidaro tokia kieta masė ir 99 proc. tikimybė, kad turėsime didelę bėdą“, – tv3.lt pasakoja santechnikas.

Profesorės M. Valentukevičienės teigimu, indai kriauklėn patekti turėtų jau be riebalų juose, 

„Riebius indus reikėtų plauti taip: paimi popieriuką, iššluoji sausai ir tada nuplauni su karštu vandeniu. Švedai išmoko, išmoksim ir mes“, – komentuoja M. Valentukevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kava taip pat kemša

Kaip kitą vamzdžių priešą specialistai išskiria kavą. Kavos granulės limpa prie vamzdžių sienų, nusėda posūkiuose ir taip pat kaupiasi vamzdyne.

„Kavos tirščiai į vieną vietą sušoka, subėga, tada ir užkemša. Jų išplauti vandens srovė nebegali. Jie tiesiog nusėda žemiausioje sifono ir kanalizacijos vietoje“, – pasakoja V. Bartušis.

Į kanalizaciją patekę kavos tirščiai ypač pavojingi tampa daugiaaukščiuose pastatuose. O jei dar tokių kavos išpylinėtojų į kanalizaciją yra daugiau, gero iš viso galima nelaukti.

REKLAMA

„Kadangi mes nematome vamzdyno, pagalvokite, jei yra daugiabutis arba ofiso pastatas ir ten taip daroma daugybę kartų. To vandens pasidaro mažiau, o tirščių daugiau. Susidaro toks nuosėdų sluoksnis, jis vėl, kuo daugiau posūkių, kuo daugiau kampų kampelių visokių, kuo mažesnis vamzdis, tuo greičiau susidaro kamščiai“, – sako M. Valentukevičienė.

Specialistų teigimu, taip pat reikėtų vengti bet kokių kitų kietų maisto atliekų patekimo į vamzdžius. Kad jų būtų išvengta, „Get Fix“ santechnikai rekomenduoja įsigyti sietelį, kuris surinktų šiukšles prieš joms patenkant į nuotekų vamzdį. Sietelis padėtų ne tik virtuvėje, bet ir kitose kriauklėse.

REKLAMA

„Jei tai dušas, pagrinde užkemša plaukai, muilas. Paprastai naujieji trapukai ar dušo latakai turi tas vadinamas plaukų gaudykles, bet senesnių modelių gali nueiti tiesiai į nuotekų sistemą ir ten užsikimšti“, – tv3.lt pasakoja „Get Fix“ santechnikas Karolis.

Chemikalais galima dar labiau prisižaisti 

Užsikimšus vamzdžiams neretas pirmiausia griebiasi chemijos, tokios kaip „Kurmis“. Tačiau specialistai įspėja, kad naudojant chemikalus galima pridaryti dar daugiau bėdos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai būna, ant tų riebalų įpila kurmio, kuris nežinau, aš ne chemikas, matyt, kažkokiu būdu sureaguoja su tais riebalais ir sudaro tokią kietą masę, kurią praktiškai galima prilyginti vos ne cementui. Tai labai kieta masė, net mechaniškai ją atgrandyti nuo vamzdžio sienelių yra labai sudėtinga“, – pasakoja V. Bartušis.

Profesorė M. Valentukevičienė su chemikalais irgi rekomenduoja elgtis atsargiai. Chemikalai gali pažeisti patį vamzdyną, taip sukeldami dar daugiau bėdos.

REKLAMA

„Po tokių agresyvių tirpalų arba miltukų galima sugadinti ir vamzdynų sujungimą. Sujungimas daromas iš gumos ir ta guma, paveikta agresyvaus tirpalo, paprasčiausiai susiardo, pasidaro netampri“, – sako profesorė.

M. Valentukevičienė taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad nereikėtų naudoti daugiau priemonės, nei nurodyta jos naudojimo instrukcijoje. Dar rekomenduojama verčiau rinktis chemikalų tirpalus, o ne miltelius, mat milteliai taip pat gali sušokti ir labiau užkimšti vamzdžius.

REKLAMA

Jei tirpalą ruošiate patys, M. Valentukevičienė rekomenduoja naudoti kuo karštesnį vandenį, nes aukštesnėje temperatūroje geriau tirpsta visos medžiagos.

Svarbu saugumas

Specialistai taip pat įspėja neprisižaisti ir su namų gamybos priemonėmis, tokiomis kaip sodos ir acto mišinys.

„Asmuo turėtų būti su pirštinėmis ir deramai apsirengęs, nes gali nusideginti akis ar odą. Susimaišo rūgštis ir susimaišo soda, vyksta reakcija. Ten viskas užsiburbuliuoja, išsiskiria ir dujos, kitos medžiagos“, – sako M. Valentukevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Santechnikai sako pastebintys, kad šis mišinys gali sukelti ir kitų bėdų. Patekęs į užsikimšusį vamzdį, mišinys ne tik nepadės, bet dar gali ir sukelti sprogimą.

„Jei, pavyzdžiui, plaukai, (actas ir soda – aut. past.) tikrai nepadės, jei buitinės atliekos, kažkiek gali padėti, bet dažniausiai po to įvyksta avarija. Pradeda per daug putoti, per vamzdžių sujungimus išsipučia burbulai ir putos. Nepatartina, iš tikrųjų, tokių dalykų daryti“, – sako santechnikas Karolis.

REKLAMA

Geriausia valyti rankomis

Paklausti apie geriausią būdą valyti vamzdžius, ir mokslininkai, ir santechnikai vienareikšmiškai sako, kad labiausiai padės mechaninis valymas. Galima naudoti buityje puikiai pažįstamus įrankius.

„Yra tokia priemonė pompa. Ji tiek pat sena, kiek pati kanalizacija. Ji nėra tiek pavojinga, aišku, nėra estetiška ir priimtina vartotojui. Turi rimtai padirbėti, reikia mechaninės jėgos“, – komentuoja M. Valentukevičienė.

Nepadėjus pompai išvalyti vamzdžius galima naudojant taip vadinamąją gyvatėlę, valymo lyną. Santechnikų teigimu, pasinaudoti šiuo įrankiu turėtų gebėti kiekvienas. Jei nepadeda ir ši priemonė, reikėtų kviesti specialistus. Gali būti, kad jūsų turimas lynas nepasiekia kamščio.

Santechnikai pasakoja, kad karantino metu itin padaugėjo iškvietimų į namus. Daugiau laiko leisdami namuose, žmonės dažniau gamina, intensyviau naudojasi namų patogumais, tad dažniau patenka į bėdą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų