REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasirašė Lietuvoje prieštaringai vertinamą Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris.

REKLAMA
REKLAMA

 

"Ką tik valstybės vardu pasirašiau Stambulo konvenciją, kuri skirta kovai su smurtu prieš moteris. Manau, jog tai labai svarbus dokumentas", - penktadienį spaudos konferencijoje sakė L.Linkevičius.

REKLAMA

Jis pažymėjo, kad konvencija sukėlė "tam tikrų klausimų visuomenei" ir buvo pasirašyta su "tam tikru komentaru", kuriame teigiama, jog Lietuva, įgyvendindama konvenciją vadovausis Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintais principais ir normomis.

"Prieš pasirašydamas aš įteikiau notą generaliniam sekretoriui, kurioje pasakyta, kad Lietuvos Respublika pareiškia, jog konvencijos nuostatas taikys vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintais principais ir normomis. Kitaip tariant, tos normos ir principai, kurie yra Konstitucijoje, neketinami peržiūrėti. Ir jeigu kam nors kyla klausimų dėl šeimos sąvokos pakeitimo ar kitų dalykų, manau, kad šiuo pareiškimu į tuos klausimus yra atsakyta", - aiškino ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, kaip vertina šios konvencijos ratifikavimo perspektyvas Seime, L.Linkevičius atsakė: "vertinčiau pozityviai".

"Labai demokratiška koalicija. Matote, visokių yra nuomonių, bet sprendimas yra toks, koks yra. Manau, jis yra teisingas. Atvirai pasakius, nematau priežasčių, kodėl to nedaryti. Kai kurie klausimai, kurie užduodami, - į juos visus yra atsakymai ir aš tame matau tokį dirbtinumą truputėlį", - dėstė valdančiajai socialdemokratų partijai atstovaujantis ministras.

"Tikiuosi, kad pavyks (įtikinti Seimo narius pritarti - BNS), nes nematau priežasčių, kodėl turėtų nepavykti", - sakė L.Linkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pažymėjo, kad susitarimą yra pasirašiusios tokios šalys kaip Lenkija ar Italija, kurioms "irgi jautrios panašios temos, kurios čia gvildenamos".

Spaudos konferencijoje dalyvavęs ET generalinis sekretorius Thorbjornas Jaglandas (Torbjornas Jaglandas), paklaustas, ką reiškia konvencijoje naudojama sąvoka socialinė lytis, atsakė: "Ji reiškia realybę visuomenėje".

"Išeikite į gatvę ir surasite visokiausių žmonių. Tokią yra realybė, su kuria šiandien susiduria Europa. Mes visi nusprendėme, kad dabar mums tai yra aišku ir pripažįstame tai. Negali nematyti to, kas yra faktas", - kalbėjo ET generalinis sekretorius.

REKLAMA

Paklaustas, ar žino, kokie yra socialinių lyčių pavadinimai jis atsakė: "Taip, žinoma, aš juos žinau".

"Man tai nėra jokia grėsmė. Aš esu, kas esu. Aš esu vyras. Aš esu heteroseksualus vyras. Aš esu susituokęs su heteroseksualia moterimi. Tačiau aš pripažįstu, kad yra lesbietės, yra homoseksualai, yra transseksualūs asmenys, ir aš nieko dėl to negaliu padaryti. Aš negaliu pakeisti jų gyvenimo būdo. Jie yra tokie, kokie yra", - dėstė T.Jaglandas.

Vienas iš penktadienį pasirašytos ET konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo punktų teigia, jog šio dokumento nuostatas "šalys įgyvendina nediskriminuodamos asmens dėl biologinės lyties, socialinės lyties, rasės, odos spalvos, kalbos, religijos, politinių ar kitokių pažiūrų, tautinės ar socialinės kilmės, priklausymo tautinei mažumai, turtinės padėties, gimimo, lytinės orientacijos, lyties tapatybės, amžiaus, sveikatos būklės, negalios, šeiminės padėties, migranto ar pabėgėlio statuso arba kito statuso".

REKLAMA

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pažymi, kad kovoje su smurtu Lietuva turi prisiimti tarptautinius įsipareigojimus.

"Smurtas netoleruotinas jokioje aplinkoje ir jokiomis aplinkybėmis. Lietuva turi prisiimti tarptautinius įsipareigojimus kovoti su smurtu", - D.Grybauskaitės poziciją BNS ketvirtadienį perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

Vienas iš valdančiosios koalicijos atstovų "tvarkietis" aplinkos ministras Valentinas Mazuronis ketvirtadienį teigė nepritariantis konvencijos pasirašymui.

"Lyčių klausimas, kada kalbama apie penkias lytis galimas, man yra nepriimtinas. Aš kol kas auklėtas taip ir žinau dvi lytis. Aš turėjau mamą, turėjau tėvuką, aš turiu seserį, žmonės turi brolius - penkių lyčių aš nežinau ir nemanau, kad tai yra teisingas požiūris. Kažkokios socialinės lytys - man atrodo, kad gamtos sukurtų dalykų pervardinimas, performinimas yra nereikalingas", - BNS dėstė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos vyskupai anksčiau paragino šalies vadovus neskubėti pasirašyti ir ratifikuoti Europos Tarybos konvencijos, kurioje, jų vertinimu, požiūris į lytį nesutampa su žmogaus biologine prigimtimi.

Be kita to, dvasininkams susirūpinimą kelia dokumento nuostatos, kurios ją pasirašiusias šalis įpareigoja visų formaliojo švietimo lygių ugdymo programas papildyti mokymo medžiaga apie nestereotipinius lyčių vaidmenis.

"Pastarieji, be kita ko, gali reikšti ir homoseksualumą bei transseksualumą. Bandymas sieti kilnų smurto užkardymo tikslą su nuostatų, kurios svetimos tiek Lietuvos švietimo sistemai, tiek daugelio tėvų moralinėms vertybėms, diegimu sukuria precedentą, keliantį pagrįstą nerimą", - tvirtinama kreipimesi.

REKLAMA

Nuogąstavimus dėl to yra pareiškusios ir įvairios visuomeninės organizacijos.

"Konvencijos ratifikavimas Lietuvoje įgalintų šalies politikus aktyviau spręsti smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje problemas, nes Lietuvoje šiuo metu smurtas artimoje aplinkoje dar nėra suvokiamas kaip nusikaltimas, kuris ne tik nepataisomai žaloja žmogaus asmenybę, šeimą, bet ir kelia grėsmę žmogaus gyvybei", – savo ruožtu yra sakiusi Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė.

Konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo 2011 metais Stambule priėmė Europos Tarybos Ministrų taryba.

REKLAMA

Konvencija dar neįsigaliojo, ji pradės veikti praėjus trims mėnesiams nuo tos dienos, kai ją ratifikuos dešimt valstybių, iš kurių aštuonios turi būti Europos Tarybos narės. Šių metų gegužės 16 duomenimis, konvenciją buvo ratifikavusios keturios valstybės: Albanija, Juodkalnija, Portugalija, Turkija. Iš viso ją pasirašė 25 valstybės, iš kurių 16 priklauso ES.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų