REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu tėvas ar mama neskiria pinigų savo vaikams, išlaikymo išmokas moka „Sodra“. Vėliau šiuos pinigus gali išieškoti iš nerūpestingų tėvų. Vis dėlto, jei skolų išieškojimo imasi antstoliai, sumos gali pasiekti tūkstančius eurų.

Jeigu tėvas ar mama neskiria pinigų savo vaikams, išlaikymo išmokas moka „Sodra“. Vėliau šiuos pinigus gali išieškoti iš nerūpestingų tėvų. Vis dėlto, jei skolų išieškojimo imasi antstoliai, sumos gali pasiekti tūkstančius eurų.

REKLAMA

Su tuo susidūrę gyventojai įtaria, kad taip antstoliai nori pasipelnyti iš žmonių. Tačiau jie atkerta, kad kartais skolininkai nežino ar neatskleidžia visų savo skolų, kurios susidaro ne tik dėl neišlaikomo vaiko.

Įtaria buvusią sugyventinę ir antstolius

Į portalą tv3.lt kreipėsi skaitytojas Tomas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma). Jis skundėsi, kad antstoliams staiga tapo skolingas 17 tūkst. eurų. Nors visai neseniai esą buvo skolingas tik „Sodrai“ ir tik 5 tūkst. eurų.

„Tai ar antstoliai nemėgina taip užsidirbti papildomai? Bet kokiu atveju kažkas čia negerai. Ir, manau, aš ne pirmas, kuriam taip nutinka. Jei neviešinsime, tai tęsis ir toliau, o antstoliai bus nevaldomi“, – svarstė vyriškis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pripažino, kad „Sodrai“ tapo skolingas už vaiko išlaikymą.

„Ji buvusiai sugyventinei mokėjo tuos pinigus, tas minimalias sumas, ką moka valstybė. Jei neklystu, tuo metu būdavo 70 eurų per mėnesį. Iki dabar praėjo 4 ar 4,5 metų ir reali mano skola „Sodrai“ yra beveik 5 tūkst. eurų.

REKLAMA

Tačiau buvusioji kažkaip kažką padarė, „pripliusavo“ nebūtą skolą ir dabar esu skolingas triskart daugiau. Nors aš nuoširdžiai nesu tiek skolingas. Man kas priteista, tą turiu mokėti ir ne daugiau. Aš manau, daug kam yra problemų su antstoliais, bet niekas nenori apie tai kalbėti. Žmogus per tokius antstolius niekada tiesiog neišlys iš skolų“, – skundėsi Tomas.

Moka išmokas ir rūpinasi jų išieškojimu

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič priminė, kad „Sodra“ iš tiesų administruoja vaiko išlaikymo išmokų mokėjimą ir išieško skolas iš vaiko priežiūros išmokos skolininkų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai teismas priteisia vaikui išlaikymą, tačiau vienas iš tėvų ilgiau nei mėnesį nemoka paskirtų alimentų, motina ar tėvas, su kuriuo vaikas gyvena, gali kreiptis į antstolį, kad priteistą sumą išieškotų.

Kreipimusi į antstolį laikoma, kai antstolis pradėjo vykdomąją bylą dėl vaiko išlaikymo priverstinio išieškojimo arba atsisakė ją pradėti vykdyti, nes skolininkas gyvena ne Lietuvoje. Praėjus mėnesiui nuo kreipimosi į antstolį, galima kreiptis į „Sodrą“ dėl vaiko išlaikymo išmokos“, – paaiškino M. Kozič.

Taigi, anot jos, jei teismo sprendimu arba jo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatytas išlaikymas kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis, bet vienas iš tėvų nevykdo pareigos išlaikyti savo vaikus, tada šią pareigą perima valstybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vis dėlto svarbu pastebėti, kad, jei „Sodra“ moka vaiko išlaikymo išmoką, iš dalies kompensuodama priteisto išlaikymo sumą, nereiškia, kad skolininkas atleidžiamas nuo alimentų mokėjimo.

Taigi, jei žmogus vengia mokėti ir alimentus, ir skolą „Sodrai“, tikėtina, kad abiejų šių įsipareigojimų suma auga“, – aiškino M. Kozič.

Skolingas ne tik už „Sodros“ mokėtas išmokas?

Antstolė Asta Lukšienė, kuri nuo Tomo sąskaitos nuskaičiavo tūkstančius eurų, tikino, kad skaitytojas sako ne visą tiesą.

„Šiuo atveju, reikia atkreipti dėmesį, kad jis pateikia informaciją, susijusią su materialinio išlaikymo išieškojimu jo mažamečiui vaikui, tačiau išieškojimai gali būti vykdomi ir kitų kreditorių naudai.

REKLAMA

Iš pateikto susirašinėjimo matome, jog skolininkas apie likusias skolas nutyli“, – aiškino antstolė.

Ji priminė, kad materialinio išlaikymo išieškojimai vykdomi Civilinio proceso kodekse nustatyta tvarka ir vadovaujantis teismo išduotu vykdomuoju raštu.

Įprastai vykdomajame dokumente teismas nurodo, kokią periodinę sumą skolininkas kiekvieną mėnesį privalo mokėti nepilnamečio išlaikymui. Antstolė atkreipė dėmesį, kad periodinės išmokos (išlaikymo ir kt.) yra indeksuojamos.

„Nagrinėjamu atveju, skolininkas neužsimena, kokią sumą nepilnamečio vaiko išlaikymui teismas yra priteisęs, o tai yra svarbu skaičiuojant susidariusį įsiskolinimą. Šioje situacijoje, „Sodros“ mokama išmoka gali padengti tik mažą dalį vaiko išlaikymui priteistos sumos, o likusi nesumokėta kaupiasi kaip įsiskolinimas“, – komentavo A. Lukšienė.

REKLAMA

Ji pažymėjo, kad išlaikymo įsiskolinimas paskaičiuotas vadovaujantis vykdomojoje byloje esančia informacija. 

„Duomenų, kad „Sodra“ yra mokėjusi vaiko išlaikymui, neturime. Įsiskolinimo suma gali kisti, priklausomai nuo skolininko pateiktų duomenų apie anksčiau atliktus mokėjimus vaiko išlaikymui ar pristačius pažymą iš „Sodros“ apie tokių lėšų mokėjimą ieškovei. „Sodros“ išmokėtos lėšos taip pat lemia įsiskolinimo dydį“, – įspėjo antstolė.

Išmokų nemoka tūkstančiai tėvų

„Sodros“ komunikacijos skyriaus patarėja M. Kozič taip pat informavo, kad vaiko išlaikymo išmoką kiekvieną mėnesį gauna vidutiniškai 19,4 tūkst. žmonių. Per mėnesį šioms išmokoms skiriama apie 1,5 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išmoka vienam vaikui per mėnesį negali būti didesnė negu 1,8 bazinės socialinės išmokos dydžio, galiojusio mėnesį, už kurį mokama išmoka. Šiais metais ši suma siekia 88,20 euro.

Tais atvejais, kai skolininkas pradeda vykdyti teismo sprendimą ir kas mėnesį mokėti visą teismo sprendimu nustatytą išlaikymą vaikui, vaikų išlaikymo išmokų mokėjimas iš valstybės biudžeto nutraukiamas“, – aiškino patarėja.

Esą vaiko išlaikymo išmokos – tai tam tikra pagalba tėvams ar globėjams, kurie augina vaikus, kai vaikas negauna viso ar dalies teismo priteisto išlaikymo. 

„Sodra“, administruojanti šias išmokas, turi teisę išieškoti lėšas iš teismo sprendimų nevykdančių tėvų. 

REKLAMA

Šiuo metu yra apie 36 tūkst. vaiko išlaikymo fondo skolininkų. Jų bendra skola siekia 173 mln. eurų. Didžiausia vieno skolininko suma – beveik 60 tūkst. eurų.

„Sodra“ administruoja ir vykdo skolų išieškojimą Valstybinio socialinio draudimo įstatyme nustatytais įmokų priverstinio išieškojimo būdais ir terminais.

Skolininkams siunčiami mokėjimo nurodymai, nurodymai darbdaviui, stipendijos arba pašalpos mokėtojui, o, jei skolininkas vengia mokėti skolą ar susitarti dėl jos mokėjimo dalimis, kreipiamasi į antstolius.

Per 2022 metus išieškota 4,6 mln. eurų skolos, per dešimt šių metų mėnesių – 3,7 mln. eurų.

Sistema per lengva, va jei padarytu metus nemoka - menesiui i kalejima, tai is tu nemokanciu, kokiu 70% ir dirbti ir moketi pradetu
Visi antsoliai per 30 metų pasistatė pilis. Galvojat, kad mes nežinom? Žiaurus apgavykus LR išaugino. , nuostabu....
Tai pagal jus, tokius “ tėvus, “vaikai patys užauga arba užaugina valstybe , jei net savo vaikais negebat pasirūpinti . Graudu ir gaila. Svetima gėda !
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų