REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už milijoną eurų renovuotas Trakų ligoninės Akušerijos skyrius po kelių savaičių turės užsidaryti. Nėščiosios gimdyti turės vykti į Vilniaus ligonines. Trakų ligoninės akušerijos skyriuje dirbę medikai tokį sprendimą vadina nežmonišku, ypač kai dalis jų gali likti be darbo. Trakų rajono meras sako, kad nieko negali padaryti, nes Valstybinė ligonių kasa vykdydama dar 2014 metų Vyriausybės sprendimą, turi nutraukti skyriaus veiklą dėl mažėjančio gimdymų skaičiaus.

Už milijoną eurų renovuotas Trakų ligoninės Akušerijos skyrius po kelių savaičių turės užsidaryti. Nėščiosios gimdyti turės vykti į Vilniaus ligonines. Trakų ligoninės akušerijos skyriuje dirbę medikai tokį sprendimą vadina nežmonišku, ypač kai dalis jų gali likti be darbo. Trakų rajono meras sako, kad nieko negali padaryti, nes Valstybinė ligonių kasa vykdydama dar 2014 metų Vyriausybės sprendimą, turi nutraukti skyriaus veiklą dėl mažėjančio gimdymų skaičiaus.

REKLAMA

Virš 50 metų Trakų ligoninėje dirbanti akušerė Aldona rodo akušerijos skyriaus palatą ir vonią, kurioje gimdydavo nėščiosios.

Bet šiandien už beveik milijoną eurų neseniai renovuotas Trakų ligoninės akušerijos skyrius ir jo palatos tuščios – gimdyvių ir naujagimių čia nėra. O po kelių savaičių čia neliks ir darbuotojų. Valstybinės ligonių kasos dėl kelerius metus iš eilės mažėjančio gimdymo skaičiaus ir dėl mažesnio nei 50 kilometrų atstumo iki artimiausios ligoninės nutraukia skyriaus finansavimą. Jis bus uždarytas, tad kai kurių darbuotojų laukia:

REKLAMA
REKLAMA

„Ilgos atostogos iki smerties“, – sako Trakų ligoninės akušerė Aldona.

Trakų ligoninėje dirbantys medikai sako, kad tokie dar 2014 metais priimti Vyriausybės sprendimai nutraukti mažesnių ligoninių paslaugas yra precedento neturintis atvejis, žeminantis ten dirbančius medikus, ypač, kai tokią naujieną sužinojo iš savivaldybės Facebook‘o paskyros.

REKLAMA

„Nuo gruodžio 9 žinojo, kad bus naikinamos akušerijos paslaugos ligoninėje ir paskutinė gimdyvė bus balandžio 31 išrašyta ir informuoti žmones prieš dvi savaites iki paslaugų nutraukimo, tai yra nu nežmoniška“, – sako Trakų ligoninės reanimacijos–intensyvios terapijos skyriaus vedėja Asta Saladienė-Baniūnė.

Į Trakų ligoninę su viengulėmis palatomis ir modernia įranga  aprūpintą skyrių atvykdavo gimdyti ir moterys iš didžiųjų miestų. Anot akušerijos skyriaus medikų, nepatogumų patirs ir ligoninėje norėjusios gimdyti pacientės, kurios dabar tą turės daryti vienoje iš Vilniaus ligoninių.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano pacientė pasakė: daktare, duokit kokių tablečių, kad aš tik suspėčiau pagimdyti Trakuose, nors jos terminas yra 36 savaitės ir 4 dienos. Bet sako aš taip noriu Trakuose gimdyti“, – pasakoja Trakų ligoninės akušerė Vida Stanevičienė.

Kad Trakų ligoninės akušerijos skyrius uždaromas, naujiena buvo ir Trakų gyventojams:

„Mano vaikai čia gimė. Gaila iš tikrųjų.“

„Blogai. Vietoj čia viskas. Ir mūsų akušerijos skyrius labai buvo geras, turėjo paklausą. Net iš Vilniaus, iš Kauno atvažiuodavo.“

„Gimdymas tai labai reikia jį greitai kartais patekti į gydytojų rankas. Kažkur vežti. Žodžiu, aš manau, kad reikia kažkaip surasti galimybių palikti šitą skyrių čia, nes reikalingas. Trakų rajonas gana didelis. Negalima tikėtis, kad Vilnius tiesiog visus aptarnaus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trakų ligoninės direktorius Antanas Česnulevičius sako, kad skyrių uždaryti gaila, bet tvarka yra tvarka. O ką daryti su modernia įranga ir pagal šveicarišką projektą renovuotu skyriumi?

„Nu planuosim kažką. Gal dienos chirurgija, dienos ginekologija, tai įranga bus panaudojama, gal ne visa, bet didžioji dalis“, – teigia A. Česnulevičius.

O skyriuje 23-ijų dirbusių medikų likimas dar labiau miglotas.

„Kam galim, siūlom kitą darbą, kažką išleisim į garbingą poilsį žmones. Dalis antraeilininkų sakykim jie liks pagrindinėse savo darbovietėse. Kitiems siūlom tuos darbus. Slaugytojoms jau siūlom darbus. Slaugytojų kaip ir trūksta“, – kalba A. Česnulevičius.

REKLAMA

Na, o spaudos konferenciją jautriu pavadinimu „Sveikatos sistemos reforma: pirmosios aukos“, kurioje dalyvavo ir Trakų ligoninės medikai, šiandien surengęs Seimo narys Socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas dėl tokio Trakų ligoninės akušerijos likimo kaltina dabartinį sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.

„Ko trūksta? Empatijos, jautrumo ministrui. Kilometrais skaičiuoti ir skaičiais yra lengva, bet yra ir žmonių likimai“, – sako K. Vilkauskas.

Anot Vilkausko, esą Dulkys taip pradeda įgyvendinti savo dar neprasidėjusį sveikatos įstaigų reformos projektą ir spaudžia savivaldybes uždarinėti ligoninių skyrius.

„Jeigu jūs nepasiekiat tų rodiklių atitinkamų dėl atstumo ir dėl skaičiaus, tai sakykim gimdymo skaičiaus iki 300, tai tokiu atveju jūs būsit uždaryti. O paskui atsiranda jau įstatymo projektas, kuriame sakoma na va, matot kiek savivaldybių jau ruošiasi ir sutinka dalyvauti reformoj. Tiesiog savivaldybės užmobinguotos“, – teigia K. Vilkauskas.

REKLAMA

O ir Trakų savivaldybė, anot Vilkausko, turėtų ieškoti lėšų kaip ligoninės skyrių išlaikyti ir neuždaryti. Tam savivaldybei reikėtų skirti 500 tūkstančių eurų per metus.

„Bando dabar įgalinti Tarybą rasti biudžete lėšų, kurių mes neturime ir esame suplanavę ir tada tegu jie pasiūlo iš kokios srities mes turėtume atimti. Galbūt jų darbas ir būtų inicijuoti nutarimo arba pakeitimą arba sustabdymą bent jau laikinai, tai norėtųsi didesnio Seimo narių įsitraukimo, o ne tik populistinių tokių sprendimų kaip spaudos konferencijų organizavimas“, – kalba Trakų rajono meras Andrius Šatevičius.

Tik Kęstutis Vilkauskas tikriausiai nesako, kad būtent jo partietė Rimantė Šalaševičiūtė 2014 metais vadovavo sveikatos ministerijai kai buvo nustatyti kriterijai įstaigoms dalyvavusioms Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programoje, kurie ir nustato kada jos turėtų būti uždaromos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Patikinu Lietuvos žmones ir visus klausytojus, kad šių kriterijų įgyvendinimas nėra šios Vyriausybės politinis sprendimas. Šis sprendimas dėl kokybinių kriterijų. 300 gimdymų, dalyvavimas Šveicarijos programoje ir 50 kilometrų paslaugų atstumo organizavimas yra priimtas 2014 metais“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Odeta Vitkūnienė.

Pagal šią tvarką ligoninės dalyvavusios Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programoje nuo gegužės 1 dienos teritorinės ligonių kasos nebesudarys sutarčių dėl akušerijos paslaugų apmokėjimo su Vilkaviškio, Kėdainių, Ukmergės, Kretingos ir Trakų ligoninėmis. Visagino ir Pasvalio ligoninėse akušerijos paslaugos neteikiamos nuo metų pradžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų