REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar rugpjūčio viduryje Vyriausybė nusprendė, kad į aukštąsias mokyklas studentai galės grįžti tik su galimybių pasu. Visi kiti, kurie galimybų paso neturės, mokytis galės tik nuotoliniu būdu. Universitetai jau paskelbė, kaip tikrins galimybių pasus, o studentai piktinasi, kad tokia tvarka atneša vieną rimtą problemą studentams – nespėjus gauti antros vakcinos nuo COVID-19 dozės, jiems tektų už testus dokumentui gauti mokėti patiems. Vis dėlto Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ramina, kad tvarka netrukus bus pakeista.

Dar rugpjūčio viduryje Vyriausybė nusprendė, kad į aukštąsias mokyklas studentai galės grįžti tik su galimybių pasu. Visi kiti, kurie galimybų paso neturės, mokytis galės tik nuotoliniu būdu. Universitetai jau paskelbė, kaip tikrins galimybių pasus, o studentai piktinasi, kad tokia tvarka atneša vieną rimtą problemą studentams – nespėjus gauti antros vakcinos nuo COVID-19 dozės, jiems tektų už testus dokumentui gauti mokėti patiems. Vis dėlto Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ramina, kad tvarka netrukus bus pakeista.

REKLAMA

Pasak SAM, šiuo metu yra rengiamas pakeitimas, kuris leistų aukštojo mokslo, profesinio mokymo ir neformaliojo suaugusiųjų švietimo studentams iki spalio vidurio nemokamai atlikti PGR tyrimus asmenims, paskiepytiems viena vakcinos doze.

Pasikliaus studentų sąmoningumu

Iki rugsėjo 1-osios likus vos kelioms akimirkoms, universitetai dėlioja paskutinius taškus ir ruošiasi startui. Vilniaus Gedimino technikos universitetas („Vilnius Tech“) jau žino, kaip tikrins, ar studentai turi galimybių pasus.

REKLAMA
REKLAMA

„Vilnius Tech“ Viešosios komunikacijos direkcijos direktorė Ilma Cikanaitė pasakoja, kad studentai universiteto vidinėje sistemoje turės nurodyti, ar turi galimybių pasą. Pačio dokumento universitetas neprašo, tačiau tiems, kurie mokysis kontaktiniu būdu, galimybių pasą su savimi turėti reikėtų.

REKLAMA

Kontaktiniu būdu universitete mokysis visi pirmakursiai. Jiems visi užsiėmimai, paskaitos, seminarai, praktiniai užsiėmimai ar atsiskaitymai vyks kontaktiniu būdu. Visi likę, antro, trečio, ketvirto kurso studentai, taip pat magistro pakopos studentai mokysis nuotoliniu būdu.

„Jiems studijų teorinė dalis vyksta nuotoliu, o praktiniai užsiėmimai, laboratoriniai darbai ir atsiskaitymai yra kontaktiniu būdu. Jie deklaruoja, kad turi galimybių pasą ir tik tokiu būdu gali ateiti į universitetą“, – tv3.lt komentuoja I. Cikanaitė.

Universiteto atstovė teigia, kad studentų galimybių pasai bus tikrinami, tačiau atsitiktinai.

„Paskaitų metu eisime ir tikrinsime. Atskiri darbuotojai tikrins (galimybių pasus – aut. past.) atsitiktine tvarka, todėl studentai turi su savimi turėti“, – aiškina I. Cikanaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto pasitikima studentų sąmoningumu. Jei atsiras tokių, kurie stengsis manipuliuoti sistema ir bandys eiti į paskaitas neturėdami galimybių paso, universitetas žada reaguoti.

„(Studentai be galimybių paso – aut. past.) turės dirbti savarankiškai. Kai kurios srautinės, didžiosios paskaitos bus transliuojamos, bet mes irgi nenorime sudaryti precedento, kad būtų naudojamasi situacija. Yra dalis studentų, kurie nori, kad nuotoliu vyktų visas ugdymo procesas. Galbūt yra lengviau mokytis, bet mes griežtai už tai, kad studijų procesas būtų kuo kokybiškesnis ir darysime viską, kad kontaktinio mokymo būtų kuo daugiau“, – sako I. Cikanaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Universitetas pastebi problemą, kad tie studentai, kurie dar nėra gavę dviejų vakcinos nuo COVID-19 dozių, už testus turi susimokėti. Antra, studentams testas galios tik dvi dienas, kai, pavyzdžiui, darbuotojams užtenka testuotis kas 7–10 dienų.

„Kėlėme šitą klausimą, bet nurodymai išlieka tokie patys, mes jų turime laikytis. Mes esame valstybinė organizacija, pavaldi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM). Mes tai išlaikysime, o studentai, kurie neturi galimybių paso, neturės galimybės patekti į studijas, kurios vyksta kontaktiniu būdu“, – sako I. Cikanaitė.

MRU galimybių pasus tikrins prie įėjimų

Mykolo Romerio universitetas (MRU) taip pat tikisi su visais studentais susitikti gyvai universiteto auditorijose. Pasak MRU vicerektorės Reginos Valutytės, būtent kontaktinio ugdymo metu pavyksta pasiekti geriausius rezultatus.

REKLAMA

„Gyvos studijos neapsiriboja tik paskaitomis ir praktiniais užsiėmimais – tiesioginis kontaktas padeda kurti tvaresnę akademinę bendruomenę, skatinti studentų, ypač naujų bendruomenės narių, integraciją, sudaro sąlygas betarpiškam pokalbiui, diskusijai, leidžia pajusti akademinės diskusijos nuotaiką. Todėl jis toks svarbus“, – tv3.lt komentuoja R. Valutytė.

Kaip sako universiteto vicerektorė, galimybių pasas bus tikrinamas įeinant į universiteto patalpas. Dokumentas bus skanuojamas.

„Tikrinimą universitete pradėsime jau rugsėjo 1 d., studentus, kurių negalėjome pasiekti el. paštu vasaros metu, tiesiogiai konsultuosime dėl galimybių paso svarbos ir naudų“, – sako R. Valutytė.

REKLAMA

Tie studentai, kurie galimybių paso neturės, ugdymo procesą tęs nuotoliniu būdu. Kai kuriuos praktinius užsiėmimus, kur bus pastebimas ženklus skaičius galimybių paso neturinčių studentų, planuojama perkelti į lauko auditorijas.

„Patikiname, kad ir nuotoliniu būdu studijuojantiesiems bus siekiama užtikrinti kuo kokybiškesnes studijas universitete bei suteikti kaip įmanoma geresnę universitetinę patirtį. Taip pat primenu, jog pasikeitus epidemiologinei situacijai šalyje ir Vyriausybei priėmus naujus ribojimus dėl asmenų skaičiaus gyvuose susibūrimuose, universitetas pereitų į hibridinį arba visiškai nuotolinį studijų organizavimą“, – teigia R. Valutytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, kiek daugiau nei 64 proc. MRU studentų turi imunitetą. Universitetas skatina studentus vakcinuotis.

„MRU studentai ir kiti bendruomenės nariai turi galimybę nemokamai skiepytis šalia MRU įsikūrusiuose skiepobusuose. Minėtieji skiepobusai bus pastatyti Vilniuje prie centrinių MRU rūmų, taip pat įsikurs ir Kaune, MRU Viešojo saugumo akademijos patalpose. Labai skatiname ne tik MRU, bet ir Didlaukio akademinio miestelio bendruomenę bei aplinkinius gyventojus pasinaudoti galimybe kiekvienam patogiu laiku nemokamai pasiskiepyti.

Skiepijimas vyksta be išankstinės registracijos, tereikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Visų mūsų bendras tikslas – rugsėjį į studijas sugrįžti ir bendrauti tiesioginio kontakto būdu“, – sako R. Valutytė.

REKLAMA

Tikrins duomenų apie galimybių pasą teisingumą

Kauno technologijos universitetas (KTU) sako, kad paruošė informacinę sistemą, kurioje galės stebėti studentų ir darbuotojų atitikimą reikalavimams, kuriuos kelia Vyriausybė.

„Studentai semestro pradžioje, prieš registruodamiesi į paskaitas, praktinius užsiėmimus, šioje sistemoje turės užpildyti informaciją, ar turi galimybių pasą, kitus atitinkamus dokumentus. Universitete yra suburta komanda, kuri reguliariai tikrins šių duomenų teisingumą“, – tv3.lt teigia KTU atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas.

Naujaisiais mokslo metais KTU paskaitos vyks kontaktiniu būdu arba kai kur mišriu būdu. M. Lapinskas sako, kad nuotolinis mokymas bus galimas tik toms srautinėms paskaitoms, kur susidarys daugiau nei 30 studentų grupė.

REKLAMA

„Visos pratybos, laboratoriniai darbai, atsiskaitymai (jei atsiskaitymuose bus ne daugiau 30 studentų) bei vieši baigiamųjų darbų gynimai bus vykdomi kontaktiniu būdu“, – nurodo M. Lapinskas.

Kaip elgtis su studentais, kurie galimybių paso neturės, universitetas dar svarsto.

„Šiuo metu vadovaujamės Vyriausybės nustatyta tvarka, tuo pačiu metu dar konsultuojamės su atsakingomis ministerijomis.

Norime pabrėžti, kad studentai, dalyvaujantys akademiniuose užsiėmimuose kontaktiniu būdu, privalo atitikti Vyriausybės nutarimų sąlygas.

Pagal dabar galiojančią tvarką, jei studentai šių sąlygų neatitiks, studijų tęsti KTU negalės. Be abejo, ši tvarka bet kurią akimirką gali pasikeisti, tačiau šis sprendimas nuo mūsų nepriklauso“, – sako M. Lapinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu vakciną nuo COVID-19 yra gavę 90 proc. KTU darbuotojų ir 85 proc. studentų.

„Labai intensyviai dirbame su studentais ir skatiname juos skiepytis – kaip tik šiuo metu KTU vyksta įvadinė savaitė, kurios metu ne tik raginame studentus skiepytis, bet ir suteikiame galimybę tai padaryti. KTU studentų miestelyje laukiame skiepobusų, kurie čia lankysis dar ne kartą.

Mūsų tikslas – kuo greičiau sugrįžti prie įprastos studijų tvarkos“, – sako M. Lapinskas.

Testuoja sistemas

Vilniaus universitetas (VU) taip pat jau nusprendė, kaip tikrins studentų galimybių pasus. Tam bus pasitelktos universiteto vidinės informacinės sistemos.

REKLAMA

„Kaip jomis pasinaudoti kuo paprasčiau ir užtikrinant duomenų saugumą, dar iki studijų pradžios studentai ir dėstytojai bus informuoti. Šiuo metu galimi variantai baigiami ruošti ir testuojami“, – rašoma tv3.lt pateiktame universiteto komentare.

Universitetas planuoja, kad didžioji dalis užsiėmimų ir atsiskaitymai vyks kontaktiniu būdu VU patalpose, tačiau užsiėmimuose gyvai galės dalyvauti tik galimybių pasą ar jam prilygstančius dokumentus turintys studentai.

„Universitetas įsipareigoja užtikrinti studijas kiekvienam studentui, kuris laikosi universitete nustatytos tvarkos. Šiuo metu ši tvarka remiasi nuostata grįžti į kontaktines studijas, kurioms galioja tam tikri LRV apribojimai. Kadangi galimybių pasui gauti yra net kelios skirtingos opcijos (persirgus, pasiskiepijus, atlikus testus), todėl kiekvienas studentas yra laisvas pasirinkti, kuria ta opcija pasinaudoti“, – nurodo VU.

REKLAMA

Šiuo metu, kaip nurodo Statistikos departamentas, bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze yra pasiskiepiję 87 proc. VU studentų.

SAM rengia pakeitimą dėl testavimo

Universitetų studentai pastebi, kad Vyriausybės patvirtinta studijų tvarka kelia šiek tiek klausimų. Studentai nesupranta, kodėl tie, kurie dar nespėjo gauti antros vakcinos nuo COVID-19 dozės, už testus galimybių pasui gauti turės mokėti patys. Testas kainuoja keliasdešimt eurų, o jį darytis reikėtų kas dvi paras.

VU studentai į šią mintį žiūri skeptiškai. Kaip sako VU studentų atstovybės prezidentė Neda Žutautaitė, suvokiama, kad galimybių pasą priimti reikia, tačiau prašoma, jog testavimas būtų nemokamas.

REKLAMA
REKLAMA

„Susiklosčius tokioms aplinkybėms, dalis studentų, kurie niekada anksčiau nepersirgo koronavirusu ar dėl įvairių priežasčių nespėjo pasiskiepyti pilna vakcinacijos schema ir įgyti pilnos imunizacijos iki rugsėjo – turėtų testuotis. Tik vadovaujantis dabartiniais sprendimais – testai studentams yra mokami. Tai reiškia, kad studentas, vidutiniškai kas 48 val. turėtų mokėti apie 80 eur. tam, kad galėtų studijuoti.

Taigi šiuo atveju dėl ganėtinai vėlyvo sprendimo priėmimo reikalinga prisiimti ir papildomą atsakomybę bei užtikrinti, kad bent jau pirmąjį studijų mėnesį testavimas tiek Vilniaus universiteto, tiek ir kitų aukštųjų mokyklų studentams būtų nemokamas“, – tv3.lt komentuoja N. Žutautaitė.

Panašią poziciją išsako ir „Vilnius Tech“ studentų atstovybė. Jos prezidentė Paula Valaitytė sako, kad galimybių paso reikalavimas studijoms kontaktiniu būdu atrodo kaip racionaliausias būdas užtikrinti bendruomenės saugumą.

Tačiau kartu suvokiama ir tai, kad nepasiskiepijusiems studentams tai gali sukelti finansinių sunkumų.

„Viena didesnių problemų, kad skiepijimo procesą jau pradėję, bet dar neužbaigę studentai, laukdami antrojo skiepo ar termino galimybių pasui gauti, turi mokėti už testus tam, kad galėtų studijuoti kontaktiniu būdu. Kartu su Lietuvos studentų sąjunga kreipėmės su mintimi, kad tokiems studentams būtų suteikta galimybė testuotis nemokamai“, – tv3.lt komentuoja P. Valaitytė.

Panašu, kad studentų prašymai buvo išgirsti. Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tv3.lt nurodė, kad „šiuo metu yra rengiamas pakeitimas, kuris leistų iki spalio vidurio nemokamai atlikti PGR tyrimus asmenims, paskiepytiems viena vakcinos doze.“

Jaunimas aktyviai balsavo už permainas, už laisvę štai tau permainos, štai tau laisvė. Matomai mažai domėjosi konservais, senu kupriumi, piš. Kaip jie švaistė pinigus į kairę ir į dešinę. Jie per visas savo kadencijas iš žmogaus tiktais lūpo. Na dabar štai tokį versliuką sumąstė. Atvers jums akis šie grobuonys į „šviesią ateitį“.
Tikiuosi jau greit pratrūks ta melo votis, nes jau perzengtos visos ribos
Lai studentai patys patikrina savo mokytojų,mero,Šimonytės,gydytojų pasus įrašo ir paviešina
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų