REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurios nuo karo bėgančios ukrainiečių šeimos neturi nė cento. Lietuvoje žmones priimančios organizacijos teikia pirminę pagalbą maistu, drabužiais, vaistais ir apgyvendinimu. Tokiai pagalbai vyriausybė šiandien skyrė daugiau nei tris milijonus eurų.

Kai kurios nuo karo bėgančios ukrainiečių šeimos neturi nė cento. Lietuvoje žmones priimančios organizacijos teikia pirminę pagalbą maistu, drabužiais, vaistais ir apgyvendinimu. Tokiai pagalbai vyriausybė šiandien skyrė daugiau nei tris milijonus eurų.

REKLAMA

Dėl tolimesnio žmonių likimo ir to, kaip jiems išgyventi neturinti nei darbo nei pajamų, valdžia teigia jau ruošianti planus. Taip pat Lietuva laukia atvykstančių tėvų neturinčių Ukrainos vaikų, žmonių prašoma priimti juos globoti.

Į Marijampolės ukrainiečių registracijos centrą įžengė mama su keturiais vaikais, mažiausiam vos mėnuo. Lietuvą šeima bandė pasiekti nuo šeštadienio. Namai, kuriuose gyveno – susprogdinti okupantų. Kišenės tuščios. Iš Ukrainos pabėgo taip, kaip stovėjo, kad tik išsaugotų gyvybes.

„Kortelės… Bet iš kortelių neturėjome galimybės išsiimti pinigų, nieko. Ačiū geriems žmonėms, savanoriams, kad neleido prapulti ir numirti iš bado“, – kalba ukrainietė Olga.

REKLAMA
REKLAMA

Karo siaubą išgyvenantys vyresni moters vaikai džiaugiasi saugiu prieglobsčiu, bet širdį spaudžia dėl Ukrainoje pasilikusios močiutės, kuri dėl savo garbaus amžiaus nebegalėjo kartu su jais bėgti.

REKLAMA

„Ilgiuosi, labai stipriai ilgiuosi. Labai stipriai. Močiutės ir draugų, skambinu kiekvieną dieną. Labai ilgiuosi“, – sako ukrainietis Vlad.

Iš karo zonos pabėgę ukrainiečiai turi giminių Lietuvoje. Šeimą pasitiko moters pusseserė su vyru, kurie ir globos savo artimuosius, netrukus vešis juos į savo namus.

„Namuose turime laisvą namą ir leidžiame gyventi tiek, kiek reikia. Nieko neturi. Taip, kaip stovi. Dokumentus, vaikus ir vaikams sauskelnių. Daugiau nieko“, – pasakoja ukrainiečių giminaitė Alina.

Visi žmonės, bėgantys nuo karo Ukrainoje ir atvažiavę į Lietuvą yra nukreipiami į Alytaus arba Marijampolės registracijos centrus, kuriose gali būti apgyvendinami 72 valandas. Toks priėmimo centras netrukus bus atidarytas ir Vilniuje. Įvykus migracijos procedūroms, žmonės apgyvendinami laikinose apgyvendinimo vietose, kurias parūpinusios šalies savivaldybės arba pavieniai žmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje oficialiai užsiregistravo 643 Ukrainos piliečių. Visiems jiems skiriama pirminė pagalba. Maistu, higienos priemonėmis, vaistais, būtinomis sveikatos priežiūros priemonėmis. Būtent pirmosios pagalbos paketui šiandien vyriausybė skyrė 3 milijonus tris šimtus tūkstančių eurų.

„Šie pinigai bus skirti nevyriausybinėms organizacijoms, kad atsirastų mobilios komandos, kurios gali teikti paslaugas. Matome, kad žmonės, kurie atvyksta, jie susiduria tiek su nežinomybe, su labai didele psichologine įtampa. Todėl yra reikalingos ir psichologinės pagalbos, ir nukreipimo, ir kalbos vertimo, teisinės paslaugos“, – komentuoja ministrė Monika Navickienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot ministrės, jau ruošiamasi ir antrajam pagalbos paketui, ukrainiečiams, pasiliekantiems Lietuvoje. Tačiau kokių dydžių išmokas gaus karo pabėgėliai, ministerija dar neatskleidžia.

„Šiame pakete turėtų būti ir piniginė socialinė parama. Ir parama vaikams. Taip pat kompensacijos ir pašalpos reikalingos. Būsto nuomos dalies kompensacijai, vienkartinė parama integracijai. Taip pat pabrėšiu, kad bus užtikrintas ir pensijų mokėjimas“, – teigia M. Navickienė.

Taigi. kol bus prieita iki išmokų ir kompensacijų pragyvenimui, pabėgusiems iš karo žmonėms Lietuvoje teks gyventi nevyriausybinių ir pavienių gyventojų pagalbos dėka. Anot Raudonojo kryžiaus organizacijos, kai kurie žmonės savo namus Ukrainoje paliko nepasiėmę nieko.

REKLAMA

„Yra žmonių, kurie kažkokius lagaminus, kažkokius daiktus pasiima. Turėjom tokių atvejų, kaip žmogus stovėjo – taip ir išvyko. Neturi nieko. Apie finansus kažkokius sunku kalbėti, kiek jie santaupų turi, bet pas žmonės, kurie atvyksta, nėra kažkokių begalinių santaupų“, – kalba M. Navickienė.

Į Lietuvą artimiausiu metu turi atvykti ir Ukrainos vaikų globos namų auklėtiniai. Vaikams taip pat bus ieškomi namai lietuvių šeimose.

„Taip pat laukiame ir žinome, kad bus nelydymų nepilnamečių. Ir dėl jų vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba taip pat rengia pokyčius, kad būtų supaprastinta globėjų skyrimo tvarka. Ir norėčiau pasinaudodama proga, pakviesti Lietuvos gyventojus, kurie svarsto galimybę tapti globėjais. Šiandien turbūt yra ta geriausia akimirka, kai galime tokį sprendimą priimti“, – sako M. Navickienė.

Lietuva ir toliau į Ukrainą gabena ten likusiems žmonėms įvairiausius daiktus, maistą, reikalingus vaistus. Taip pat sutarta ir dėl mūsų šalies medikų pagalbos. Jau formuojamos medikų komandos. Trys šimtai jų, šiomis dienomis pasirengę išvykti į karo kamuojamą Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų