REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Ukrainos kariai trečiadienį vienas po kito paliko savo karinių jūrų pajėgų štabą Sevastopolyje, kai jį užėmė šimtai promaskvietiškų aktyvistų ir Rusijos kariai, pranešė ten esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Ukrainos kariai trečiadienį vienas po kito paliko savo karinių jūrų pajėgų štabą Sevastopolyje, kai jį užėmė šimtai promaskvietiškų aktyvistų ir Rusijos kariai, pranešė ten esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai.

REKLAMA

15 val. 23 min. Rusijos kariai ir prorusiškos pajėgos užėmė Ukrainos karinio laivyno štabą Kryme

Rusijos kariai ir neginkluoti prorusiški aktyvistai trečiadienį įsiveržė į Ukrainos karinių jūrų pajėgų štabą ir iškėlė jame Rusijos vėliavą. Tas reidas, įvykdytas be smurto, tačiau tvyrant didžiulei įtampai, tapo dar vienu ženklu, kad Maskva ketina neutralizuoti bet kokio ginkluoto pasipriešinimo galimybę Rusijos aneksuojamame Juodosios jūros pusiasalyje.

Rusijos kariai ir vadinamosios savigynos pajėgos - daugiausiai neginkluoti savanoriai, įsiveržė į tą bazę paryčiais ir greitai perėmė jos kontrolę.

REKLAMA
REKLAMA

Tuojau po to incidento Ukrainos laikinasis gynybos ministras Ihoris Teniuchas pareiškė, kad šalies pajėgos nesitrauks iš Krymo, nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pasirašė sutartį dėl to regiono prijungimo prie Rusijos Federacijos.

REKLAMA

Tačiau praėjus dar valandai dešimtys prislėgtų Ukrainos karių, iš kurių vienas nesutramdė ašarų, pradėjo eiti iš štabo, neginkluoti ir vilkintys civilius drabužius.

"Mes laikinai paleisti", - vienas ukrainietis leitenantas, vardu Vladas, sakė naujienų agentūrai AFP.

"Aš čia gimiau, užaugau ir tarnavau 20 metų, - paaiškino kariškis, kai bazėje buvo iškelta Rusijos vėliava, jos gynėjams nepaleidus nė vieno šūvio. - Kur dabar eisiu?"

Naujienų agentūra „Interfax“ pranešė, kad Ukrainos karinių jūrų pajėgų vadas admirolas Serhijus Haidukas buvo tarp palikusių štabą ir kad jį išsivežė Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnai. To pranešimo negalėjo patvirtinti nepriklausomi šaltiniai.

REKLAMA
REKLAMA

Bazę palikus pirmai karių grupei, po kelių minučių pasirodė keli kariai, dėvintys Ukrainos pajėgų uniformas. Jie atrodė priblokšti šio dramatiško įvykių posūkio.

"Šį rytą jie šturmavo mūsų kompleksą. Jie atidarė mūsų vartus, tačiau negirdėjau jokio šaudymo", - sakė laivyno kapitonas Oleksandras Balaniukas.

"Visa tai turi būti išspręsta politiškai. Dabar galiu tik stovėti prie vartų. Daugiau negaliu nieko daryti", - akivaizdžiai susigėdęs ir susikrimtęs karys sakė naujienų agentūrai "Reuters".

Rusijos naujienų agentūra ITAR-TASS nurodė, kad Rusijos Juodosios jūros laivyno, kurio bazė yra Sevastopolio uoste, vadas Aleksandras Vitko dalyvavo derybose Ukrainos karinio laivyno štabe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viktoras Melnikovas, vadovaujantis "savigynos" būriui, sakė, kad per tas derybas ukrainiečiai buvo įtikinti pasiduoti.

"Vedėme sunkias derybas su jų vadovybe, - jis aiškino žurnalistams. - Kai kurie Ukrainos kariai jau išeina - neuniformuoti - tačiau nebuvo jokio smurto."

Vienas "Reuters" reporteris prie tos bazės vartų matė tris ginkluotus vyrus, dėvinčius uniformas be atpažinimo ženklų - tikriausiai Rusijos karius. Dar bent 12 jų buvo komplekso viduje.

Tuo tarpu Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pavedė savo pirmajam pavaduotojui ir laikinajam gynybos ministrui skristi į Krymą "spręsti padėties", žurnalistams sakė vienas ministrų kabineto narys.

REKLAMA

Tačiau naujasis Krymo premjeras Sergejus Aksionovas, atėjęs į valdžią po numanomų Rusijos pajėgų invazijos, sakė, kad Ukrainos premjero pavaduotojas Vitalijus Jarema ir gynybos ministras I.Teniuchas yra nepageidaujami Kryme ir kad jiems nebus leista atskristi.

Krymo regiono sostinėje Simferopolyje, kur antradienį per susišaudymą žuvo vienas Ukrainos karys ir vienas prorusiškų pajėgų narys, trečiadienį padėtis buvo rami.

Tie žuvusieji buvo pirmosios karinio susirėmimo aukos šiame Juodosios jūros pusiasalyje nuo tada, kai Rusijos pajėgos perėmė jo faktinę kontrolę prieš maždaug tris savaites.

A.Jaceniukas pareiškė, kad tas incidentas yra "karo nusikaltimas". Tuo tarpu S.Aksionovas teigė, jog tas susirėmimas įvyko dėl "provokatorių", nusistačiusių prieš Krymo prijungimą prie Rusijos.

REKLAMA

"Deja, žuvo du žmonės, - jis sakė Maskvoje. - Esu tikras, kad surasime tuos niekšus. Krymo Respublikos saugumo tarnyba jau tiria."  

13 val. 42 min. „Bus [paskelbtas – red. past.] atitinkamas Saugumo tarybos sprendimas, ir bus viešai paskelbta pozicija“, – žurnalistams pareiškė Gynybos ministras Arsenas Avakovas.

13 val. 05 min. Krymo prorusiškos pajėgos teigia sulaikiusios Ukrainos karinių jūrų pajėgų vadą

Krymo promaskvietiškos „savigynos pajėgos“, kartu su Rusijos kariais trečiadienį užėmusios Ukrainos karinių jūrų pajėgų štabą Sevastopolyje, pranešė „išsivežusios“ Ukrainos laivyno vadą Serhijų Haiduką.

„Jis buvo užblokuotas ir neturėjo kur eiti. Jis buvo priverstas išeiti ir buvo išvežtas“, – incidento vietoje buvęs Rusijos pajėgų atstovas Igoris Jeskinas sakė žurnalistams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

12 val. 51 min. Ukrainos kariai pasitraukė iš karinių jūrų pajėgų bazės Sevastopolyje

Ukrainos kariai trečiadienį vienas po kito paliko savo karinių jūrų pajėgų štabą Sevastopolyje, kai jį užėmė šimtai promaskvietiškų aktyvistų ir Rusijos kariai, pranešė ten esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Vienas iš karių išeidamas tramdė ašaras, o ant štabo pastato vietoje Ukrainos vėliavos buvo iškelta Rusijos trispalvė.

11 val. 43 min. Ukraina siunčia į Krymą derybų premjero pavaduotoją ir gynybos ministrą

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas trečiadienį nurodė savo pirmajam pavaduotojui ir laikinajam gynybos ministrui skristi į Krymą „spręsti padėties“ regione, kurį dabar kontroliuoja Rusijos pajėgos.

REKLAMA

Vykstant vyriausybės posėdžiui, ministrų kabineto ministras Ostapas Semerakas sakė, kad premjero pavaduotojui Vitalijui Jaremai ir gynybos ministrui Ihoriui Teniuchui bus patikėta „užtikrinti, kad šis konfliktas netaptų karinio pobūdžio“.

Pasak jo, abu pareigūnai ką tik paliko tą posėdį.

11 val. 06 min. Sevastopolyje apie 200 promaskvietiškų aktyvistų užėmė Ukrainos karinių jūrų pajėgų štabą

Promaskvietiški Krymo aktyvistai trečiadienį užėmė Ukrainos karinių jūrų pajėgų štabą Sevastopolyje, tačiau per šį reidą nebuvo iššautas nei vienas šūvis, Ukrainos karo laivyno atstovas Serhijus Bohdanovas sakė naujienų agentūrai AFP.

REKLAMA

„Jų apie 200, kai kurie užsidėję kaukes. Jie neginkluoti, o iš mūsų pusės nebuvo iššautas nė vienas šūvis. Karininkai užsibarikadavo pastate“, – sakė jis.

„Nors turime leidimą panaudoti ginklus gindamiesi, mes to nedarome ir nedarysime“, – pridūrė atstovas.

Vienas naujienų agentūros „The Associated Press“ fotografas matė, kaip kelis šimtai vadinamųjų savigynos pajėgų narių prasiveržė pro vartus ir įžengė į štabo komplekso teritoriją. Jie iškėlė Rusijos vėliavą aikštėje prie pastato.

Ukrainos kariai stovėjo sargyboje prie pagrindinio pastato. Krymo savigynos pajėgų nariai buvo neginkluoti ir atrodė laukiantys ukrainiečių sprendimo, ar jie juos įsileis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos valstybinė naujienų agentūra ITAR-TASS pranešė, kad aktyvistai iškėlė Rusijos vėliavą ant Ukrainos laivyno štabo.

Pranešime nurodoma, kad aktyvistai surengė protestą prie štabo komplekso, o vėliau įsiveržė vidun, nukirpę tvoros vielas.

Rusijos Juodosios jūros laivyno vadas buvo pastebėtas atvykstantis į tą bazę derybų.

11 val. 05 min. Ukrainos pajėgos nesitrauks iš Krymo, sako gynybos ministras

Ukrainos pajėgos nesitrauks iš Krymo, nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė sutartį dėl šio regiono prijungimo prie Rusijos, trečiadienį sakė ukrainiečių gynybos ministro pareigas einantis Ihoris Teniuchas.

Vyriausybės posėdžio užkulisiuose žurnalistų paklaustas, ar Kijevas išves savo pajėgas iš Krymo pusiasalio, I.Teniuchas atsakė: „Ne. Mes liksime.“

REKLAMA

11 val. 00 min. Rusijos parlamentarai giria Krymo lyderius, planuoja ratifikuoti sutartį

Rusijos parlamentarai trečiadienį išdėstė planus vėliau šią savaitę ratifikuoti sutartį dėl Ukrainos Krymo regiono prijungimo prie Rusijos, nors JAV ir Europos Sąjunga (ES) grasina tolesnėmis sankcijomis.

Prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pasirašė sutartį su Rusijos remiamais Krymo lyderiais, tęsdamas aneksiją, kurią Vašingtonas, Briuselis ir naujoji Ukrainos vyriausybė vadina neteisėta ir nepriimtina.

„Mano kolegos dės maksimalias pastangas, kad ratifikuotų šį susitarimą iki penktadienio“, – per susitikimą, kuriame dalyvavo Krymo lyderiai, sakė Valstybės Dūmos – žemųjų parlamento rūmų – pirmininko pavaduotojas Sergejus Železniakas.

REKLAMA

Dūmos pirmininkas Sergejus Naryškinas sakė: „Broliai ir seserys, sveiki sugrįžę namo į Rusiją“.

Krymo lyderiai buvo sutikti kaip didvyriai. Salė buvo išpuošta puokštėmis, deputatai buvo su juodos ir oranžinės spalvų kaspinėliais, simbolizuojančiais pasididžiavimą Rusijos kariniais pasiekimais, ypač sovietų pergalę Antrajame pasauliniame kare.

„Po 1991 metų Rusija nuolat pralaimėdavo – ji netekdavo savo teritorijų, savo žmonių. O dabar pirmą kartą susigrąžiname savo teritoriją ir savo tėvynainius“, – sakė S.Naryškinas, paminėdamas Sovietų Sąjungos subyrėjimą 1991-aisiais.

Sutartyje sakoma, kad Krymas Rusijos dalimi yra laikomas nuo sutarties pasirašymo dienos, bet ji įsigalioja ratifikuota. Rusija taip pat planuoja priimti įstatymus, kuriais Krymas ir Sevastopolis būtų paskelbti jos federacijos subjektais.

REKLAMA
REKLAMA

Krymo pajėgos šturmuoja Ukrainos karinių jūrų pajėgų štabą

Krymo „savigynos pajėgos“ šturmavo trečiadienį šturmavo Ukrainos karinių jūrų pajėgų štabą Juodosios jūros uostamiestyje Sevastopolyje.

Vienas naujienų agentūros „The Associated Press“ fotografas sakė matęs, kaip grupė savigynos pajėgų narių įsiveržė į tą pastatą ir iškėlė ant jo Rusijos vėliavą.

ES trukdo deryboms dėl Ukrainos, sako Rusija

Rusijos užsienio reikalų ministerija pasmerkė Europos Vadovų Tarybos pirmininko sprendimą atšaukti vizitą į Maskvą ir pavadino tai atsisakymu „išgirsti tiesą“.

Hermanas van Rompuy (Hermanas van Rompėjus) trečiadienį turėjo susitikti su Rusijos pareigūnais, bet jo vizitas buvo atšauktas.

Užsienio reikalų ministerija trečiadienį paskelbtame pareiškime sako, kad H.van Rompuy „jo paties žmonės neleido“ atvykti į Rusiją.

Ministerija nurodė, kad Maskva greitai sureagavo į jo prašymą dėl vizito Rusijoje ir kad vizitas paskutinę minutę buvo atšauktas, nes Europa „nenori išgirsti tiesos“.

Rusija antradienį pasirašė sutartį dėl Krymo prijungimo prie savo teritorijos, po referendumo, kuriame šio Ukrainos regiono gyventojai kone visuotinai pritarė tokiam žingsniui. Ukraina ir Vakarai tą referendumą vadina neteisėtu.

Separatistiniame Kryme buvo švenčiama ir aidėjo šūviai

Šūviai antradienį aidėjo Krymo regiono sostinėje Simferopolyje, šimtams žmonių susirinkus centrinėje Lenino aikštėje švęsti sutarties, pagal kurią šis Juodosios jūros pusiasalis prijungiamas prie Rusijos.

REKLAMA

Kaip pranešama, du žmonės žuvo, o dar du buvo sužeisti per susišaudymą prie vieno Ukrainos kariuomenės pastato, prasiveržus smurtui per jau mėnesį trunkančią priešpriešą su Rusijos pajėgomis ir promaskvietiškomis sukarintomis pajėgomis.

Vienas ten esantis naujienų agentūros AFP fotografas sakė matęs, kaip bent 10 ginkluotų asmenų įžengė į pastatą Simferopolio šiaurės rytiniame rajone, kuriame įsikūręs karinių jūrų pajėgų kartografijos institutas, o vėliau iš pastato vidaus pasigirdo automatų papliūpos.

Tą teritoriją apsupo milicija ir promaskvietiškos brigados, vadinamos savigynos pajėgomis.

„Ten vyksta kažkokios operacijos“, – prie tos bazės budintis aktyvistas Anatolijus Tichonovas, vilkintis karinę uniformą, sakė naujienų agentūrai AFP.

„Girdėjosi šūviai. Todėl žmonės čia ir atvyko. Visi susirūpinę ir nori žinoti, kas dedasi“, – aiškino jis.

Naujienų agentūra „Interfax“ citavo milicijos atstovę Olgą Kondrašovą, kuris sakė, kad buvo šaudoma „iš tos pačios vietos“ – tiek į Ukrainos kariškius, tiek į promaskvietiškas pajėgas.

Pasak jos, buvo nušautas vienas Ukrainos karys ir vienas prorusiškų pajėgų narys, o dar du žmonės buvo sužeisti.

Ukrainos gynybos ministerija paskelbė, kad vienas iš jos karių žuvo pašautas į kaklą. Iš visų toje bazėje buvusių karių buvo atimti tapatybės dokumentai.

REKLAMA

Po to susišaudymo ministerija paskelbė, kad ukrainiečių kariams nuo šiol leidžiama atsišaudyti ginantis. Ankstesni įsakymai draudė kariams naudoti šaunamuosius ginklus.

Kitoje Simferopolio vietoje šimtai Krymo totorių susirinko musulmonų kapinėse laidoti 38 metų Rešato Ametovo, kuris, kaip pranešama, buvo pagrobtas ir nukankintas dėl protestų prieš Krymo valdžios pastangas prisijungti prie Rusijos.

„Jis buvo žiauriai sumuštas, – R.Ametovo teta Zera Kadyrova sakė per laidotuves. – Sakė, kad bus atliekamas tyrimas, tačiau nežinome, kiek tame tiesos.“

Krymo muftijų taryba pareiškė, kad to vyro palaikai „buvo su smurto ir kankinimų žymėmis“.

Krymo totorių mažuma protestavo prieš Rusijos pajėgų intervenciją į pusiasalį, o dauguma jos narių nedalyvavo sekmadienį vykusiame referendume, kuriame rusakalbiai triuškinama dauguma nubalsavo už atsiskyrimą nuo Ukrainos.

„Amžinai kartu“

Tuo tarpu Simferopolio centre buvo švenčiama po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, jog Krymas prisijungs prie Rusijos.

Jo kalbos buvo atidžiai klausomasi visame mieste, įskaitant vaisių ir daržovių turgų, kur pirkėjai ir pardavėjai matėsi susirinkę prie radijo imtuvų, įsijungę transliaciją iš Maskvos.

Rusijos vėliavomis papuoštų automobilių vairuotojai spaudė garso signalus, o visame mieste girdėjosi Rusijos himno melodija. Tuo nuo parlamento pastato buvo nuplėšti senieji užrašai, kuriuos pakeitė naujas – „Krymo Respublika“.

REKLAMA

„Šio momento laukėme nuo tada, kai Krymas buvo atiduotas (Ukrainai) 1954 metais“, – sakė 70-metis Anatolijus Volkovojus, turėdamas omenyje Sovietų Sąjungos laikais atliktą žingsnį, kai Rusijai priklausęs Krymas buvo perduotas administruoti Kijevui.

Pensininkas pridūrė išgyvenantis tokį patį jaudulį, kokį patyrė paskelbus apie sovietų diktatoriaus Josifo Stalino mirtį 1953 metais.

Šimtai žmonių susirinko Lenino aikštėje, mojuodami Rusijos vėliavomis ir stebėdami dideliuose ekranuose transliuojamą V.Putino mėgstamos grupės „Liube“ koncertą.

„Krymas ir Rusija – amžinai kartu“, – skandavo klausytojai, skambant dainos žodžiams: „Rusija, mano Rusija – nuo Krymo iki Jenisėjaus.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų