REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš kelis dešimtmečius bazilikus įsimylėjusi ūkininkė iš Kėdainių rajono stebina ypatingais gaminiais iš šių kvapnių augalų. Moteris savo šeimai verda bazilikų uogienę, kompotą, gamina actą ir įvairiausius pagardus.

Prieš kelis dešimtmečius bazilikus įsimylėjusi ūkininkė iš Kėdainių rajono stebina ypatingais gaminiais iš šių kvapnių augalų. Moteris savo šeimai verda bazilikų uogienę, kompotą, gamina actą ir įvairiausius pagardus.

REKLAMA

Ūkininkę pažįstami jau praminė bazilikų karaliene, o vyras juokauja, kad ir gatvę reikėtų pervadinti į bazilikų. Šiuo metu moters šiltnamyje auga per 40 rūšių bazilikų – kvepiančių rožėmis ar karameliniais saldainiais.

Ūkininkės Rositos iš Kėdainių rajono šiltnamyje auga per 40 rūšių bazilikų. Nuo ryškiai violetinės ar sodrios žalios spalvos iki žydinčių ryškiaspalviais žiedais.

Ir kvapų, ir skonių yra didžiulė įvairovė. Nuo švelnių karamelinių, kvepiančių cinamonu, iki aštresnių pipirinių ar ypatingų rožių kvapo.

REKLAMA
REKLAMA

O įsimylėjo bazilikus Rosita prieš kelis dešimtmečius. Paragavusi draugės iš Armėnijos marinuotą avieną. Beje, šios mėsos Rosita sako visiškai nemėgusi.

REKLAMA

„Marinavo būtent šašlykams, o Dieve, galvoju, kaip reikės valgyti, ir jie buvo iš Armėnijos atsivežę armėnišką baziliką violetinį. Išmarinavo ir turbūt už valandos valgėm. Aš skanesnių pasaulyje šašlykų nebuvau valgiusi“, – pasakoja ūkininkė Rosita Liubomirskienė.

Taip iš draugės gautų sėklelių Rosita užsiaugino pirmuosius bazilikus. Paskui jų kasmet daugėjo, šiltnamis pildėsi naujais kvapais ir skoniais.

„Mane darbininkės tai bazilikų karaliene vadina, o vyras sakė, mūsų gatvę reikia pervadinti į bazilikų, nes jei kas eina, tai o, Rosita jau baziliką džiovina arba verda“, – kalba Rosita.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkė sako, kad baziliką ji naudoja gamindama įvairiausius patiekalus. Tiek šviežią, tiek džiovintą.

„Pavyzdžiui, mano šeimai barščiai be džiovinto baziliko – ne barščiai, o džiovintas ir šviežias – du skirtingi dalykai. Mėsa, pomidorai, uogienės, pagardai. Kur pomidoras, tai jis visur eina, dar su čili labai tinka, bet marinuot mėsą – fantastika, mėsa labai labai staigiai išsimarinuoja, nes labai turi eterinių aliejų daug“, – pasakoja Rosita.

Ūkininkė sako, kad bazilikams ypač patinka šiluma, tačiau reikia ir drėgmės. Jie puikia auga ir lauke ar vazone ant palangės. Štai ir patarimas, kaip greičiau turėti šviežių bazilikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Va šitą viršūnę, va taip nuskinam ir ją galima vėl įsodinti, kad labai labai drėgna būtų. Mažai kas žino tikrai. Ir uždengi kokia stikline, kad negautų oro, rasotų ten. Pora savaičių ir naują baziliką turėsit“, – sako Rosita.

Moteris sako, kad iš bazilikų gamina ne tik daugeliui žinomą pesto. Įvairius pagardus, actą, bet ir pikantiškas uogienes. Šeimininkės teigimu, bazilikas puikiai draugauja su įvairiomis uogomis ar vaisiais.

Cukrus su bazilikais – šaukštelį tokio cukraus užpilus vandeniu, dar pagardinus citrina, išeina puikus gaivinantis gėrimas. Ūkininkė verda ir bazilikų kompotą.

„Sako tikrai čia nieko nedėta? Nieko, cukrus, citrina ir bazilikas, man atrodo dviejų, trijų rūšių“, – kalba Rosita.

O kvapnių augalų arbata, anot žinovės, ne tik ramina, gelbsti peršalus. Moteris sako, kad dažnai į šiltnamį užsuka bazilikų ne tik kokiam nors patiekalui, bet ir namams puošti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų