REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maždaug 10 proc. moterų visame pasaulyje gyvena su endometrioze, skausminga ginekologine liga, kai į gimdos gleivinę panašus audinys susidaro už gimdos ribų: kiaušidėse, kiaušintakiuose, pilvaplėvėje.

Maždaug 10 proc. moterų visame pasaulyje gyvena su endometrioze, skausminga ginekologine liga, kai į gimdos gleivinę panašus audinys susidaro už gimdos ribų: kiaušidėse, kiaušintakiuose, pilvaplėvėje.

REKLAMA

Nors endometriozė neturi jokio žinomo gydymo, šie nepageidaujami pakitimai gali būti pašalinami chirurginiu būdu. Tačiau šios procedūros rezultatai nėra tolygūs: maždaug pusei pacienčių šie pakitimai atsinaujina, o daugiau nei ketvirtadaliui reikia trijų ar net daugiau operacijų visiems nereikalingiems audiniams pašalinti.

Norėdami pagerinti endometriozės gydymą, mokslininkai iš Oregono sukūrė nanotechnologijomis paremtą metodą, kuriuo galima daug tiksliau aptikti ir pašalinti su šia liga susijusius pažeidimus. Kaip rašoma žurnale „Small“, nanodalelės yra pripildomos dažų, kurie skleidžia fluorescencinį signalą ir karštį. Nanodaleles apšviečiant artimosios srities infraraudonaisiais spinduliais, jos sunaikina pažeistas ląsteles. Mokslininkams buvo svarbiausia atrasti nanodalelę, kuri galėtų tiksliai atpažinti nesveiką audinį.

„Didžiausias iššūkis buvo rasti tinkamas nanodaleles, – sakė Olena Taratula, viena pagrindinių Oregono valstijos universiteto farmacijos koledžo tyrėjų, – Tokias, kurios kauptųsi daugiausia endometrioziniame audinyje be jokio neigiamo poveikio organizmui, ir kurios išlaikytų savo vaizdines ir kaitinamąsias savybes.“

REKLAMA
REKLAMA

Sėkmingi testai su gyvūnais

Naudodami kliniškai tinkamą gyvūno, sergančio endometrioze, modelį, komanda parodė, kad praėjus 24 valandoms po gydymo skyrimo, nanodalelės veiksmingai susitelkė endometrioziniame audinyje. Kai komanda tą kūno dalį apšvietė artimos srities infraraudonųjų spindulių lazeriu, nanodalelės įšilo iki temperatūros, sunaikinančios pažeidimus – maždaug 46,1 ℃.

REKLAMA

„Karštis, spinduliuojamas apšvietus nanodaleles artimos srities infraraudonųjų spindulių lazeriu, yra nepavojingas audiniams, kuriuose nanodalelių nėra, – pasakojo O. Taratula, – Tačiau ši šiluma per vieną ar dvi dienas visiškai sunaikina visus nereikalingus audinius.“

Endometriozė yra lėtinė ir varginanti liga, kuri paveikia moteris ir jaunas merginas, kurios jau gali pastoti. Šios ligos simptomai yra skausmingos mėnesinės, skausmas lytinio akto metu arba po jo, smarkus kraujavimas, lėtinis dubens skausmas, o kai kuriais atvejais ir nevaisingumas. Skausmą sukelia tai, kad, priešingai nei ląstelės gimdoje, panašios ląstelės endometrioziniuose pakitimuose negali pasišalinti iš organizmo.

REKLAMA
REKLAMA

Tikisi padėti moterims

Norint pradėti komandos atrasto gydymo klinikinius tyrimus su žmonėmis, pirma reikia atlikti daugiau bandymų su gyvūnais, kurie taip pat gali sirgti endometrioze, panašiai kaip ir žmonės. Tačiau O. Taratula tiki, kad jų technologija vieną dieną padės išgydyti šią varginančią ligą.

„Tikime, kad mūsų atrastas metodas gali anksčiau ar vėliau pakeisti dabartinę endometriozės aptikimo ir naikinimo praktiką“, – sakė O. Taratula.

O. Taratula, kartu su Oregono nacionalinio primatų tyrimo centro profesoriumi ir tyrimo bendraautoriumi Ovu Slaydenu, mokslininkų komandą subūrė jau prieš kelerius metus, norėdami padėti chirurgams geriau pastebėti ir pašalinti nereikalingus audinius. Dabar jie džiaugiasi, kad sparčiai artėja prie savo tikslo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų