REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkijos kariškių bandymas surengti perversmą nėra pirmasis šalies istorijoje.

Turkijos kariškių bandymas surengti perversmą nėra pirmasis šalies istorijoje.

REKLAMA

Ar kariuomenė ir anksčiau kišosi į politiką?

Taip. Nuo 1960 iki 1980 metų kariškiai surengė tris perversmus, o 1997 metais privertė atsistatydinti Necmettiną Erbakaną, pirmąjį sekuliarios Turkijos premjerą iš islamiškojo sąjūdžio. 2007 metais kariškiai pagrasino įsikišti į prezidento rinkimus ir įspėjo vyriausybę neleisti plisti islamiškajai įtakai, tačiau šie pareiškimai davė priešingą rezultatą ir į valdžią atėjo islamui prijaučiantis Abdullah Gulas.

REKLAMA
REKLAMA

Šeštadienio naktį surengtas bandymas nuversti valdžią stebina daugelį stebėtojų, nes Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybė ėmėsi įvairių priemonių prieš kariškius, įskaitant aukštas pareigas einančių arba ėjusių kariškių baudžiamąjį persekiojimą už tariamus perversmo sąmokslus, kad priverstų kariuomenę paklusti.

REKLAMA

Nepaisant įtampos praeityje, R.T. Erdogano vyriausybė pastaraisiais metais, regis, veiksmingai bendradarbiavo su kariuomene. Be kita ko, buvo koordinuojami nacionalinio saugumo klausimai ir kovota su vyriausybei priešiška grupuote, kuri, kaip buvo teigta, įsiskverbė į policiją ir kitas institucijas.

Kodėl kariuomenė kišasi į vyriausybės darbą?

Turkijos kariuomenė save tradiciškai laiko senosios Turkijos sekuliarios tvarkos – Turkijos Respublikos įkūrėjo ir buvusio karininko Mustafos Kemalio Ataturko palikimo – sergėtoja, taip pat pagrindiniu tvarkos ramsčiu pilietinių neramumų ir silpnos civilinės valdžios laikais.

REKLAMA
REKLAMA

Nors, valdžioje esant R.T. Erdoganui, kariškiai buvo priversti susitaikyti su mažesniu politiniu vaidmeniu, konflikto su kurdų separatistais paūmėjimas, įtariamų islamo ekstremistų rengiami išpuoliai, kaip praėjusį mėnesį surengtas dešimtis gyvybių nusinešęs išpuolis pagrindiniame Stambulo oro uoste, ir nerimas dėl karo kaimyninėje Sirijoje, dėl kurio į Turkiją plūstelėjo minia pabėgėlių, vis labiau temdė nuotaikas šalyje.

Prieštaringų vertinimų sulaukė ir pats R.T. Erdoganas, nors jis turi didelį palaikymą tarp pamaldžių rinkėjų, kurie ankstesnių kariuomenės įtakotų vyriausybių valdymo laikais jautėsi marginalizuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl Turkijos kariuomenė yra svarbi?

Turkijos, kuri yra viena iš NATO narių, kariuomenė yra svarbi partnerė JAV vadovaujamoje kovoje sui „Islamo valstybe“ pasivadinusia grupuotę, kuri kontroliuoja teritoriją Sirijoje ir Irake; ji taip pat leido Amerikos naikintuvams naudotis Indžirliko karine baze Turkijos pietuose reidams prieš ekstremistus.

Dėl savo geografinės padėties neramiame Artimųjų Rytų regione Turkija praeityje yra atlikusi svarbų vaidmenį įvairiuose tarptautiniuose konfliktuose. 2003 metais Ankara neleido JAV pajėgoms atidaryti šiaurės frontą kare prieš Saddamą Husseiną, nustebinusi politikos apžvalgininkus ir sukėlusi nemažai klausimų apie tai, ar civilių iniciatyvą padėti amerikiečiams užgniaužė politiškai įtakinga Turkijos kariuomenė.

REKLAMA

Ką turkai galvoja apie savo kariuomenę?

Turkų santykiai su savo kariuomene – institucija, kuri garsėja savo pasiaukojimo istorija, bet ir yra sutepusi savo reputaciją represijomis, – yra prieštaringi. Karinių perversmų vadovai praeityje sulaukdavo paramos iš turkų, kurie juos laikydavo gelbėtojais, šalyje tvyrant chaosui ir korupcijai, tačiau jie dažnai buvo negailestingi.

Per 1960 metų karinį valdžios perėmimą ministrui pirmininkui ir pagrindiniams ministrams buvo įvykdyta mirties bausmė. Per 1980 metų perversmą būta daug kankinimo ir neteisminio susidorojimo, taip pat dingimo atvejų.

Ir kartu kariuomenė yra gerbiama, ji taip pat turi milžiniškus ekonominius išteklius. Kariuomenė yra ritualas, kurį turi pereiti visi vyrai, šaukiami į karo tarnybą. Kovose su kurdų sukilėliais žūvantys kareiviai šlovinami kaip kankiniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų