REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

60 tūkst. gyventojų Lietuvoje. Būtent tiek tautiečių serga lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), kuri, pasirodo, smogia be simptomų ir dažniausiai pajuntama tik tada, kai jau yra pažengusi. 

60 tūkst. gyventojų Lietuvoje. Būtent tiek tautiečių serga lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), kuri, pasirodo, smogia be simptomų ir dažniausiai pajuntama tik tada, kai jau yra pažengusi. 

REKLAMA

Simptomų nepastebi

VUL Santaros klinikų gydytoja pulmonologė Elena Jurevičienė sako, kad ši liga – penkta pagal mirštamumą šalyje, todėl numoti ranka – negalima.

„Ši liga yra lėtinė ir progresuojanti. Ji sutrikdo oro judėjimą kvėpavimo takuose. Dažniausi simptomai – kosulys ir dusulys.

Negydoma ji gali sukelti lėtinį uždegimą, stresą organizmui. Ilgainiui pažeidžia plaučių audinį, keičiasi bronchų sienelės, spazmai stiprėja, vystosi fibrozė.

Gali pasireikšti paūmėjimai, kurie būna bakteriniai arba ne bakteriniai. Kiekvienas paūmėjimas didina ligos progresavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Deja, dauguma nekreipia dėmesio į šiuos simptomus, iš pradžių jos net nepastebi. Dauguma pacientų – rūkantys, todėl kosulį tiesiogiai sieja su rūkymu“, - kalbėjo gydytoja.

REKLAMA

Smogia vyresniems

Jos teigimu, gana dažnai lietuviai skuba pas kardiologą, tikrinasi dėl širdies ir kraujagyslių ligų, tačiau reikėtų užsukti ir pas pulmonologus.

Dėl dusulio apribojama žmogaus galimybė judėti, būtina laiku pastebėti ir gydyti šią ligą. Tai – vyresnio amžiaus žmonių liga, žmonės virš 40 metų, kurie kosti, skrepliuoja ir jaučia dusulį, reikėtų pasitikrinti dėl šios ligos.

Šiai ligai įtakos gali turėti rūkymas, genetika bei darbas su išmetamosiomis dujomis. „90 procentų šia liga serga rūkantys, daugiau sergančių – vyrai, tačiau didėja ir sergančių moterų“, - sakė pulmonologė.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimą galima atlikti poliklinikoje

Tyrimas dėl lėtinės obstrukcinės plaučių ligos – nesudėtingas. Dažniausiai jos diagnozę galima išgirsti pas gydytoją pulmonologą, atlikus spirometrijos tyrimą. Būtent jo metu matuojamas oro tūris bei greitis iškvėpimo metus.

Pagrindinis šios ligos gydymas – įkvepiami vaistai. „Kartais pacientai pyksta, kad negauna tablečių, tačiau šią ligą gydyti geriausia ir paveikiausia – inhaliatoriumi.

Jų pasirinkimas – didžiulis, tačiau svarbiausia yra mokėti juo tinkamai naudotis. „Išmokyti tai daryti gali pulmonologas

Jeigu blogai naudojamas inhaliatorius, gali būti, kad vaistas iš jo pateks į skrandį ir kraują, o ne į plaučius, kur turėtų, todėl būtina skirti nemažai laiko pacientų mokymams, kaip naudotis inhaliatoriumi“, - sakė medikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistai pagerina gyvenimo kokybę

Profilaktiškai dėl šios lėtinės plaučių obstrukcijos ligos turėtų tikrintis visi, sulaukę 40 metų. „Laiku ir teisingai diagnozavus ligą, paskirtas gydymas gali ženkliai pagerinti gyvenimo kokybę, sulėtinti ligos progresavimą ir sumažinti ligos paūmėjimo riziką“, - pabrėžė gydytoja.

Jei pacientas laiku nesikreipia ir jam nepaskiriamas gydymas, taip pat jeigu vaistus vartoja nereguliariai, liga progresuoja ir izoliuoja žmogų namuose.

„Dėl kankinačio dusulio ir sunkumo krūtinėje, pacientui tampa sunku judėti, atlikti kasdienius darbus, dusulys kankina net ir ramybės būsenoje. Tokiems pacientams labai svarbi artimųjų pagalba.

REKLAMA

Kai ateina vyresnio amžiaus žmonės, labai džiaugiamės, jeigu jie ateina ne vieni. Gerai, kai kas nors iš artimųjų mato ir žino, kaip teisingai vartoti vaistus,

Tuomet pacientui jie gali padėti namuose teisingai vartoti vaistus, gali priminti apskritai suvartoti vaistus, nes dalis pacientų gal ir pamiršta. Artimųjų rūpinimasis ir priežiūra labai reikalinga LOPL pacientams“, - sakė E. Jurevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų