REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vieną kartą per metus, kovo pabaigoje, pasauliui primygtinai primenama apie vieną pavojingiausių ir klastingiausių ligų – tuberkuliozę.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų sausio ir vasario mėnesiais Panevėžio apskrityje užregistruota 13 naujų susirgimų tuberkulioze.

REKLAMA

Tuberkulioze sergantieji gydomi Respublikinės Panevėžio ligoninės Pulmonologijos skyriuje. Šio skyriaus vedėja gydytoja Vanda Šukienė apgailestauja, kad ligoniai į ligoninę vis dažniau patenka pavėluotai, kai liga jau būna toli pažengusi, sunkiai pagydoma.

„Jeigu gydyti pradedama laiku, tuberkuliozė per du tris mėnesius išgydoma. Užtenka ir priemonių, ir medikamentų“, – tikina skyriaus vedėja.

Tik rentgeno tyrimas

Gydytojai apmaudu, kad vis dažniau į Pulmonologijos skyrių patenkama su užleista tuberkuliozės forma: žmonės jau seniai serga, nesigydo, sėja užkratą ir tampa grėsme visuomenei.

REKLAMA
REKLAMA

Didelę neigiamą įtaką, pasak V. Šukienės, padarė profilaktinių patikrinimų panaikinimas.

„Be rentgeno išaiškinti tuberkuliozės beveik neįmanoma, o profilaktiniai rentgeno tyrimai nebeatliekami, tad daugelis ligonių lieka nežinomi. Negaliu tiksliai pasakyti, kokiais mastais plinta tuberkuliozė. Nesant profilaktikos, jie nežinomi“, – konstatuoja V. Šukienė.

Ji pataria nuolat kosintiems, naktimis prakaituojantiems, temperatūros retkarčiais turintiems, nežinia dėl ko silpnai besijaučiantiems, jėgas prarandantiems žmonėms skubėti pas šeimos gydytoją ir prašyti siuntimo rentgeno tyrimui atlikti, į gydytojo pulmonologo konsultaciją. „Be siuntimų mes priimti negalime“, – sako gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydo net priverstinai

Kuo anksčiau tuberkuliozė nustatoma, tuo lengviau ji pagydoma. Tačiau yra ir tokių ligonių, kurie gydytis vengia, nors serga sunkia ligos forma. Jiems gali būti taikomas priverstinis gydymas.

„Kiek žinau, Latvijoje, Estijoje tokie ligoniai greitai priverčiami gydytis. Užtenka trijų gydytojų parašų, ir jie išvežami į priverstinio gydymo vietą. Nuo to tik geriau ir pačiam ligoniui, ir visuomenei. Lietuvoje į Alytuje esančią priverstinio gydymo ligoninę taip greitai neišveža. Dėl priverstinio asmens gydymo tenka pildyti daugybę dokumentų, o galutinį žodį gali tarti tik teismas. Tik teismui nusprendus, žmogus gali būti pradėtas gydyti“, – aiškina Pulmonologijos skyriaus vedėja.

REKLAMA

Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai taip pat tikina, kad kovojant su tuberkuliozės plitimu labai svarbu anksti įtarti ir nustatyti ligą.

„Savo aplinkoje įtarus tuberkuliozę, reikėtų nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ir profilaktiškai pasitikrinti sveikatą dėl tuberkuliozės. Taip pat ne mažiau svarbu yra naujų tuberkuliozės atvejų sėkmingas išgydymas, galintis sumažinti atsparios tuberkuliozės paplitimą. Sergantis tuberkulioze žmogus turi griežtai laikytis gydytojo nurodymų, priešingu atveju ligonis neišgydomas“, – teigia Visuomenės sveikatos centro specialistai.

REKLAMA

Serga ir kaime, ir mieste

Pernai Panevėžio apskrityje buvo užregistruoti 93 tuberkulioze sergantys asmenys, iš jų net 8 mirė. Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis, tuberkuliozė neaplenkė nei kaimo, nei miesto gyventojų. Daugiausia sergančiųjų registruota tarp 35–44 metų amžiaus gyventojų. Didžiausias sergamumas tuberkulioze praėjusiais metais registruotas Pasvalio ir Panevėžio rajonuose, mažiausias – Rokiškio ir Kupiškio rajonuose. Panevėžio mieste registruota 2,5 atvejo 10 000 gyventojų. Lietuvoje praėjusiais metais sergamumas tuberkulioze siekė 3,14 atvejo 10 000 gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia oru lašeliniu būdu plintanti tuberkuliozės bakterija, galinti pažeisti bet kurį organą, dažniausiai plaučius.

Ligą platina asmuo, sergantis atvira plaučių tuberkulioze. Į aplinką tuberkuliozės bakterijos patenka ligoniui čiaudint, kosint ar kalbant. Sveikas žmogus, įkvėpęs ligos sukėlėjų, gali užsikrėsti. Užsikrėtusiems asmenims nepasireiškia tuberkuliozei būdingi požymiai, tokie kaip sunkus kosulys, skausmas krūtinėje, kraujo ar skreplių atkosėjimas, silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka ir kt. Iš pradžių tokie asmenys neplatina ligos, tačiau dalis užsikrėtusiųjų per tam tikrą laikotarpį gali susirgti tuberkulioze ir tapti pavojingi aplinkiniams.

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų