REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujas tyrimas trumparegystę susiejo su prasta miego kokybe. Tai yra būklė, kuri paveikia iki 30 proc. suaugusiųjų ir 10 proc. vaikų, rašo dailymai.co.uk.

Naujas tyrimas trumparegystę susiejo su prasta miego kokybe. Tai yra būklė, kuri paveikia iki 30 proc. suaugusiųjų ir 10 proc. vaikų, rašo dailymai.co.uk.

REKLAMA

Mokslininkai iš Flinderso universiteto nustatė, kad miopiją (medicininis trumparegystės terminas) turinčių žmonių miegas yra prastesnis nei žmonių su normaliu regėjimu dėl uždelsto cirkadinio ritmo ir mažesnės melatonino – hormono, atsakingo už miego reguliavimą naktį, gamybos.

Komanda tikisi, kad jų atradimai padės anksti diagnozuoti ir gydyti trumparegystę vaikams. Trumparegystė yra labai dažnas akių sutrikimas, dėl kurio tolimi objektai atrodo neryškūs, o artimi objektai matomi aiškiau.

Nacionalinė sveikatos tarnyba paaiškino: „Trumparegystė svyruoja nuo silpnos, kai gydymas gali būti nereikalingas, iki sunkios, kai žmogaus regėjimas yra labai prastas. Vaikams trumparegystė gali išsivystyti nuo 6 iki 13 metų. Paauglystėje, kai kūnas greitai auga, trumparegystė gali pablogėti. Trumparegystė gali išsivystyti ir suaugusiesiems“.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo metu mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, ar trumparegystė taip pat turi įtakos miego kokybei.

Komanda išanalizavo dvidešimtmečių universiteto studentų cirkadinius ritmus – 24 valandų ciklus, kurie yra žmogaus organizmo biologinio laikrodžio dalis, ir melatonino gamybą. Kai kurie studentai buvo trumparegiai, o kiti turėjo normalų regėjimą.

REKLAMA

Rezultatų analizė atskleidė, kad trumparegių cirkadiniai ritmai buvo uždelsti ir jie turėjo mažesnį melatonino kiekį seilėse ir šlapime, palyginus su įprastai matančiais dalyviais.

Tyrimui vadovavęs dr. Ranjay Chakraborty sakė: „Cirkadinio ritmo ir miego sutrikimai dėl dirbtinės šviesos atsiradimo ir šviesą skleidžiančių elektroninių prietaisų naudojimo buvo pripažinti rūpestį keliančiomis sveikatos problemomis keliose srityse, tačiau jų poveikis akių sveikatai nebuvo išsamiai ištirtas. Šie atradimai pateikia svarbių įrodymų, kad optimalus miegas ir cirkadinis ritmas yra būtini ne tik bendrajai sveikatai, bet ir geram regėjimui.“

REKLAMA
REKLAMA

Remdamiesi atradimais, mokslininkai ragina iš naujo įvertinti vaikų miego įpročius ir ekranų poveikį, kad būtų sumažinta trumparegystės rizika.

„Kokybiškas miegas yra labai svarbus mokymuisi, atminčiai, dėmesio sutelkimui, akademinei veiklai mokykloje ir bendrai vaikų gerovei ankstyvos raidos metu, – paaiškino dr. R. Chakraborty. – Daugybė skaitmeninių prietaisų skleidžia mėlyną šviesą, kuri gali slopinti melatonino gamybą ir uždelsti cirkadinį ritmą naktį, todėl miegas yra atidedamas ir nekokybiškas. Siekiant užtikrinti kokybišką miegą ir gerą regėjimą, svarbu apriboti skaitmeninių prietaisų naudojimą, ypač naktį.“

Dabar komanda planuoja tęsti tyrimą vertindami cirkadinį ritmo laiką.

Dr. R. Chakraborty pridūrė: „Kadangi trumparegystė paprastai išsivysto vaikystėje, norime išnagrinėti cirkadinį ritmo laiką, bendrą melatonino gamybą miegant ir šviesos poveikį naktį mažiems vaikams – tikslinei trumparegystės prevencijos auditorijai. Toks tyrimas suteiks naujų įžvalgų apie trumparegystę lemiančius biologinius ir aplinkos veiksnius, kurie padės anksti diagnozuoti ir gydyti vaikų trumparegystę.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trumparegystės ir toliaregystės skirtumai

Tiek trumparegystė, tiek toliaregystė yra dažnos būklės, kurios silpnina žmogaus regėjimą. Trumparegiams sunku įžiūrėti toliau esančius objektus. Jie teikia pirmenybę objektams, kurie yra arčiau jų. Žiūrėdami į daiktus iš arti, jie mato aiškiai, tačiau toliau esančius objektus jiems sunku sufokusuoti, jie pasidaro migloti.

Trumparegystė atsiranda, jei akies obuolys būna pailgos formos, arba akies ragena yra pernelyg iškilusi. Tai priverčia šviesos spindulius susikirsti prieš tinklainę, todėl tolumoje esantys daiktai atrodo neryškūs.

Toliaregystė (hipermetropija) yra priešingas sutrikimas, leidžiantis žmonėms aiškiai matyti daiktus per atstumą, tačiau trukdantis įžiūrėti arti esančius objektus.

Tai apsunkina kasdienę veiklą, pvz., darbą, skaitymą ar televizoriaus žiūrėjimą, todėl gali varginti akis. Tada atsiranda nuovargis ir galvos skausmas. Toliaregių akyse šviesa susikerta už tinklainės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų