REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Generalinis rangovas vis nesugeba patiekti preciziškai suprojektuotos įrangos elektros nebegaminančiai Ignalinos atominės elektrinei (IAE). Elektrinės eksploatavimo nutraukimas dar labiau užtruks ir kartu vis daugiau kainuos, nors Europos Komisija kaip tik projektuoja mažesnį finansavimą net tuo atveju, jeigu jėgainė būtų uždaroma pagal grafikus. Visagine jau pasigirsta kalbų, kad už turimus pinigus pavyks saugiai sandėliuoti branduolinį kurą, bet infrastruktūra su pastatais ir kaminais taip ir liks amžiams dunksoti kaip inžinerinis vaiduoklis.

REKLAMA
REKLAMA

IAE iš „Nukem Technologies“ ir GNS konsorciumo tikisi tinkamų konteinerių branduolio kuro rinklėms laikyti, tačiau vokiečių Visaginui apie 150 pagamintų konteinerių pasirodė esantys nemobilūs, per sunkūs ir net nesertifikuoti. Tad laikinoji branduolinio kuro saugykla pradės veikti nebent pasitinkant 2014-uosius, nors turėjo būti pastatyta ir veikti dar praėjusiame dešimtmetyje.

REKLAMA

Siūlo nesaugius konteinerius

Kuro rinklės iš jėgainės keliaus į laikinąją saugyklą, vadinamą B1, bet dar negreit. „Taip, ji jau turėjo būti parengta, bet dėl technologinių neatitikimų darbai užtruks iki 2013 metų vidurio ar net pabaigos“, – atskleidė IAE generalinis direktorius Žilvinas Jurkšus. Dar vėliau radioaktyvios atliekos keliaus į saugyklas B2/3/4.

2005 metų sutartis su rangovu numatė, kad pirmoji saugykla bus įrengta dar iki 2008 metų rugpjūčio, jos kaina turėjo būti apie 590 mln. litų. Apskaičiuota, kad dėl uždelstų darbų „pravalgomos“ sąnaudos šokteli iki 240 mln. litų per metus.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai buvo pasiekta stadija, kai įranga jau pagaminta ir saugyklų statyba – baigta, pamatėme, kad ji nesutampa su technine specifikacija, – trūkumus vardijo uždaromos jėgainės vadovas.– Jau pagamintų konteinerių tam tikri parametrai neatitinka projekto, tad prašome rangovo juos pataisyti. Turime ir keliamojo krano problemą, nes dabartinis netinkamas konteineriams perkelti – jį reikia modifikuoti. Negerai ir su konteinerių transporteriu, ir su amortizatoriais, kurie turėtų apsaugoti kritimo atveju.“

Pačios „Nukem Technologies“ atstovai yra teisinęsi, kad tokią didelę elektrinę uždaryti yra techniškai labai sudėtinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Ž. Jurkšaus, šiuo metu specialistai daugiausia dirba iš reaktoriaus iškraudami kurą į aušinimo baseinus – iki šių metų vidurio vandenin sumerkti ketinama beveik trečdalį rinklių – tai yra 500 tonų. Daugiau baseinuose nebėra vietos, tad didžioji dalis „tebegaruos“ reaktoriuje.

Reaktoriaus nebejungs

Maža to, praėjus dvejiems metams po antrojo bloko išjungimo Europos Komisija (EK) paskelbė apie gerokai mažesnę antrojo etapo paramą tolesniems uždarymo darbams – 725 mln. litų (210 mln. eurų). Sulig šita naujiena kai kurie politikai sugalvojo, kad Lietuvai nepalankus Europos biurokratų siūlymas galėtų būti atremtas pagąsdinus vėl iš naujo įjungti reaktorių. Vis dėl to, savaitraščio žiniomis, tai tik tuščios kalbos.

REKLAMA

Su IAE darbuotojais susitinkančios visaginietės žurnalistės Inos Negodos vertinimu, bandant užkurti reaktorių iš naujo prireiktų bent dvejų metų gaišaties ir pusės milijardo litų išlaidų.

„Neseniai sužinojau, kad ten jau išmontuoti ir vamzdžiai, kuriais būdavo paduodamas azotas į antrojo bloko generatorių“, – teigė ji. Jėgainės administracija pranešė surinkusi beveik du tūkstančius tonų metalo laužo, kurį pernai už 4,6 mln. litų pardavė aukcionuose.

Vis dėlto oficialūs asmenys gandus apie ardomą antrąjį reaktorių neigia. „Kažkas ne į temą... – nustebo Ž. Jurkšus. – Demontuojamas pirmasis reaktorius, o antrajame vykdomi tik parengiamieji darbai prie turbinų ir generatorių – projektavimas, inventorizacija, radiologinė patikra, atjungiamos ir izoliuojamos sistemos, bet dar nieko nepjaustome. Reaktorius neveikia, užtat yra visiškai naudojamas.“

REKLAMA

Ardys atnaujinta komanda

2009 metų gruodžio 31 d. prieš pat vidurnaktį išjungiant reaktorių IAE dar dirbo 2,3 tūkst. darbuotojų, o užpernai jų buvo kiek mažiau nei du tūkstančiai. Dabar demontavimui ruošiasi specialistai, kurių pernai į jėgainės kolektyvą įsiliejo apie 80, o šiemet planuojama priimti dar šimtą. „Kai liks tik pastatai ir eksploatuojamos saugyklos, įmonėje turėtų likti apie 1 000 darbuotojų“, – sakė Ž. Jurkšus.

I. Negodos manymu, šitas tūkstantis visaginiečių darbo gali turėti dar ilgiau nei iki 2029-ųjų, kai dabartinėje didžiulės jėgainės vietoje ant didžiausio šalies ežero kranto pagal įsipareigojimus Europos Sąjungai (ES) jau galėtų ganytis karvutės. „Žmonės juk supranta, ką reiškia EK planai skirti mažiau lėšų. Ogi reiškia tai, kad pinigų užteks tik kurui iš reaktoriaus išimti ir patalpinti į branduolinio kuro konteinerius“, – prognozavo visaginietė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos manymu, vėliau trūkstamas lėšas IAE demontuoti teks užsidirbti Lietuvoje laidojant kurą iš kitų Europos kraštų jėgainių.

„Vis dėlto 210 mln. eurų dar yra negalutinė suma, – svarstė Z. Jurkšus. – Už šiuos minimalius pinigus galima sutvarkyti kurą, baigti saugyklas, bet žymiai sulėtės demontavimo darbai, o tai jau papildomos sąnaudos, nes darbai nedings: įrengimai, kurie gali nors kiek kelti radiacinį pavojų, bus saugiai išlaikomi.“

Tuos įrengimus konservuoti atsieitų apie 90 mln. litų per metus.

„Galiausiai baigus demontavimą toje vietoje turėtų likti vadinamoji „ruda pievelė“. Naudotini pastatai ir infrastruktūra bus išsaugoti, o aplinka rekultivuota normaliai ūkio veiklai plėtoti. Šiuo atveju kaminų  tikrai nebeliks“, – sakė IAE vadovas.

REKLAMA

Prieš beveik 12 metų IAE pirmojo bloko eksploatavimui nutraukti buvo skirtas specialus įstatymas, nubrėžiantis subordinaciją tarp atsakingų šalių. Antrojo bloko išjungimą ir uždarymą reglamentuoja aukštesnis įstatymas – į šalies teisę įtraukta stojimo į  ES sutartis, Vyriausybės parengta programa ir išduotos licencijos.

Demontavimo projektus valstybės įmonėje IAE vykdo didžiausi subrangovai „Sweco Lietuva“, Lietuvos energetikos institutas, „Pramprojektas“, „Vilstata“, „Specmontažas“, o saugyklų statybų didžiausias subrangovas yra „Vėtrūna“.

REKLAMA

Vince‘as Novakas, IAE uždarymo fondą valdančio Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko Branduolinės saugos departamento direktorius:

Tiesą sakant, apie IAE jau ir taip buvo per daug prikalbėta žiniasklaidoje, pernelyg daug isteriškumo ir dezinformacijos, ir tai neabejotinai nepadėjo plėtojant saugyklų statybą. Bet aš nusiteikęs optimistiškai, kad įgyvendinant kertinius projektus sprendimai bus rasti. Jūsų prezidentė taip pat konstatavo, kad visos šalys turi dirbti išvien šia linkme, juolab kad partneriai jau yra išgryninę pozicijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Algirdas Kaliatka, Lietuvos energetikos instituto mokslo tarybos pirmininkas:

Kurą laikyti baseinuose saugu. Bet problema kita – ekonominiai reikalai, nes saugumas brangus. Taip stoja ir išmontavimo darbai, nes kai kurios reaktorių ir baseinų sistemos yra bendros. Nenormalu, kad rangovas tinkamai neatlieka darbų, nes įprastai branduolinės energetikos srityje ryšiai su tiekėjais labai griežtai reglamentuoti.

Kęstutis Masiulis, Seimo Atominės energetikos komisijos narys:

Jėgainę uždarinėjančios Lietuvos padėtis yra nepatogi ir kvaila. Kita pusė gali diktuoti bet kokias sąlygas. Rangovas supranta, kaip mes nuo jo

priklausomi. Maža to, „Nukem Technologies“ buvo parduoti rusams, o Rusija čia – ne paslaptis – turi specifinių interesų, tai yra daryti viską, kad

Lietuva atominės energetikos srityje turėtų didelių problemų.

REKLAMA

FAKTAI: Personalijos

Beveik tris dešimtmečius IAE dirbęs Viktoras Ševaldinas iš vadovų buvo atleistas 2010-ųjų pradžioje, o dar po metų, nustačius jo paliktą darbo broką, – apskritai iš darbo elektrinėje.

Senbuvį elektrinėje pakeitė Osvaldas Čiukšys, generaliniu direktoriumi jis buvo maždaug metus, vėliau perkeltas į žemesnes pareigas, o pernai rudenį apskritai atleistas.

Tuo pačiu metu, 2011-ųjų rugsėjį, iš energetikos viceministro pareigų atsistatydino Romas Švedas, ministerijoje kuravęs IAE uždarymo reikalus.

Nuo 2011-ųjų balandžio uždaromai IAE vadovauja Žilvinas Jurkšus.

REKLAMA

Elektrinėje iki pernai liepos derybininku dirbo mįslingas teisininkas Romainas Walli. Skirtingais nepatvirtintais duomenimis, jis gaudavo daugiau kaip pusę milijono litų už du mėnesius darbo arba beveik 500 litų per valandą, arba 15 mln. litų už visą darbą – tai yra keleriopai daugiau nei visi trys generaliniai direktoriai sudėjus.

Lėšų poreikis IAE uždaryti, mln. litų

2010 m. 799,6

2011 m. 783,2

2012 m. 754,6

2013 m. 686,04

2014 m. 437,92

Šaltinis: IAE eksploatavimo nutraukimo programa

Taip pat skaitykite:

Dėl ko stringa Ignalinos AE uždarymas?

Ignalinos AE uždarymui EK siūlo tik 210 mln. eurų

O. Čiukšys ir jį atleidusi IAE mėgins susitarti taikiai?

M. Širvinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų