REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant Kūčioms gyventojai ne tik lankosi prekybos centruose ir ieško reikalingų produktų, bet skuba įsigyti ir kalėdaičių. Jų šiandien galima gauti įvairiais būdais. Vieni žmonės kalėdaičius įsigyja bažnyčiose, kiti perka internetu. O dar kiti juos patys kepa muziejuje, vykdomos edukacijos metu. 

Artėjant Kūčioms gyventojai ne tik lankosi prekybos centruose ir ieško reikalingų produktų, bet skuba įsigyti ir kalėdaičių. Jų šiandien galima gauti įvairiais būdais. Vieni žmonės kalėdaičius įsigyja bažnyčiose, kiti perka internetu. O dar kiti juos patys kepa muziejuje, vykdomos edukacijos metu. 

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Birutė pasakojo, kad užpernai įsigijo tiek kalėdaičių, kad jų liko ir pernykštėms šventėms. 

„Juos įsigijau už auką bažnyčioje. Niekas nesakė, kiek jie kainuoja, tai savo nuožiūra paaukojau po 2 eurus už vienetą. Tačiau juk jau praėjo du metai, viskas brangsta. Dabar matyt, ir už kalėdaitį reikėtų mokėti jau daugiau, gal po kokius 5 eurus“, – svarstė moteris. 

Pasak jos, bažnyčioje ne kasdien galima įsigyti kalėdaičių. 

„Reikia žinoti, kada ten eiti, todėl šiemet nusprendžiau kalėdaičius įsigyti internetu. Nustebau, bet tikrai egzistuoja parduotuvė, kuri prekiauja ir kalėdaičiais, beje, „100 proc. be gliuteno“ parduotuvėje kalėdaičiai be gliuteno. Tačiau tai nėra svarbiausias kriterijus, tiesiog internetu pirkti paprasčiau, nereikia niekur eiti jų ieškoti. 

REKLAMA
REKLAMA

O gavusi kalėdaičius nusinešiu į bažnyčią ir jie bus palaiminti“, – pasakojo moteris. 

Tokie kalėdaičiai vieninteliai Lietuvoje? 

Internetinės parduotuvės „100 proc. be gliuteno“ vadovė Jurgita Valskienė pasakojo, kad kalėdaičiais be gliuteno prekiauti pradėjo lapkričio viduryje. 

REKLAMA

„Vieni klientai jau laukė prekyboje pasirodančių kalėdaičių ir juos nusipirko iš anksto, kiti juos perka paskutinę savaitę prieš Kūčias. Tiesą sakant paskutinę savaitę didžiausio susidomėjimo kalėdaičiai ir sulaukia. 

Pirkėjai sako, kad Lietuvoje kalėdaičių be gliuteno daugiau niekur negali nusipirkti. Lietuvoje jų niekur negamina, todėl kalėdaičius atsivežu iš Lenkijos“, – pasakojo parduotuvės vadovė. 

Ji kalėdaičiais prekiauja jau kelis metus. 

„Tai nėra prekė, kurios pardavimai vis augtų. Kiekvienais metais gyventojai nuperka panašų jų kiekį. Kalėdaičius dažniausiai perka tikintys žmonės. 

REKLAMA
REKLAMA

Parduodu kalėdaičius po 3 vienetus pakuotėje, gyventojai dažniausiai vieną pakuotę ir įsigyja. Tačiau būna žmonių kurie perka po 7 ar 8 pakuotes. Šių kalėdaičių galiojimo laikas yra ilgesnis, žmonės apsirūpina ir kitiems metams“, – pirkėjų įpročius apibūdino J. Valskienė. 

Parduotuvėje pakuotės kaina siekia 2,60 euro. 

„Tačiau tiekėjai šiemet pakėlė kainas. Teko ir man jas didinti apie 15 proc. Bet žmonėms kaina nėra labai aktuali, nors kalėdaičių kaina pasiektų ir 5 eurus, žmonės vis tiek juos pirktų“, – sakė parduotuvės vadovė.

Kalėdaičius įsigyja už auką 

Kauno Aleksoto parapijos raštinės darbuotojas sakė, kad viso advento laikotarpiu žmonės ateina pasiimti kalėdaičių, vieni ateina prasidėjus adventui, kiti likus kelioms dienoms iki Kūčių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kalėdaičius pasiima už auką. Kiek žmogus gali, tiek jis ir palieka pinigų. Paprastai kalėdaičius pasiima sąmoningi žmonės, todėl jiems klausimų dėl kainos nekyla. 

Žmonėms svarbu, kad kalėdaičiai būtų palaiminti, kitu atveju, jie praranda prasmę“, – pastebėjo bažnyčios raštinės darbuotojas. 

Vilniaus Visų šventųjų parapijos kunigas Gintaras pasakojo, kad vieni gyventojai jau pirmąjį advento savaitgalį teiraujasi kalėdaičių. Būtent pirmąjį savaitgalį kalėdaičiai ir būna laiminami, o po to žmonės juos ir pasiima 

„Tačiau būna atvejų, kai Kūčių vakarą ateina gyventojai ir ieško kalėdaičių. 

REKLAMA

Pagal tradiciją kiekvienas šeimos narys Kūčių vakarą turi kalėdaitį, jį laužo ir dalinasi linkėjimais ir malda su kitais šeimos nariais. Tačiau gali būti ir vienas kalėdaitis visai šeimai, tada juo vienu visi dalijasi. Įvairios bendruomenės, mokyklos ima po vieną kalėdaitį, o šeimos jų ima ir daugiau“, – pasakojo kunigas. 

Anot jo, kalėdaitis yra maisto produktas, todėl jo taupyti ar palikti kitiems metams nereikėtų. 

Kalėdaičių kainos neturime nustatę, visi aukoja, kiek jie patys nori“, – teigė kunigas. 

Kepa kalėdaičius, diskutuoja apie švenčių tradicijas 

Videniškių kaimo Molėtų rajone vienuolyno muziejaus muziejininkė Jolanta Slavinskienė pasakojo, kad muziejuje galima patiems, dalyvaujant edukacijoje, išsikepti kalėdaičių. Edukacijos kaina vienam asmeniui – 4 eurai. 

REKLAMA

„Edukacijas pradėjome vykdyti lapkričio 29 d., tai dar nebuvo dienos, kad edukacijos nevyktų. Svarbu paminėti, kad nedirbame sekmadieniais ir pirmadieniais, tik šiomis dienomis nevyksta edukacijos. Atvyksta žmonės iš Vilniaus, Ukmergės, Utenos, Molėtų.  

Kiekvienas edukacijos dalyvis pasigamina po tris kalėdaičius. Edukacija užtrunka apie 1,5 val., tačiau tai dar priklauso nuo grupės dydžio. Priimame grupes nuo 5 žmonių, bet atvyksta ir po 10–30 žmonių. Kol vienas dalyvis kepa plotkeles, kiti geria arbatą, papasakojame apie vienuolyno istoriją, diskutuojame apie papročius“, – edukaciją apibūdino muziejininkė. 

Pasak jos, specialų prietaisą kepti kalėdaičiams vienuolynui padovanojo kunigas iš Marijampolės. 

„Jo veikimo principas panašus į visiems pažįstamą blynų-vaflių keptuvę“, – sakė J. Slavinskienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų