REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį Vilniuje parafuota Koncesijos sutartis dėl naujos Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos. Sutartį parafavo Koncesijos konkurso komisijos pirmininkas, energetikos viceministras Žygimantas Vaičiūnas ir „Hitachi, Ltd.“ viceprezidentas Masaharu Hanyu.

REKLAMA
REKLAMA

Sutarties parafavimas reiškia, kad intensyvios derybos dėl Koncesijos sutarties, trukusios mažiau nei metus, baigtos.

REKLAMA

 

Anot Ministro Pirmininko, VAE – ,,tai investicija, kuri sukurs daug darbo vietų, bus  didelis papildomas impulsas visai mūsų ekonomikai“.

Jis pabrėžė, kad ,,tai yra projektas, kuris sprendžia vieną iš svarbiausių iššūkių Lietuvoje ir Baltijos regione – leidžia tapti labiau nepriklausomais energetikos ūkyje.“

,,Šis projektas leis užtikrinti branduolinės energetikos tęstinumą Lietuvoje“, – sakė A. Kubilius.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pabrėžė, kad uždarius IAE Lietuva importuoja 65 proc. elektros energijos, o šis projektas leis išspręsti ne tik mūsų energetinės neprikalusomybės nepriklausomybės problemą, bet ir leis turėti žemiausias elektros kainas lyginant su kitais galimais elektros energijos šaltiniais.

Planuojama, kad elektros gamybos savikaina VAE sudarys 7–10 centų už kilovatvalandę, paskolų aptarnavimo (kapitalo) kaštai 2021–2039 m. sudarys apie 10–25 centus už kilovatvalandę. Tuo metu prognozuojama, kad elektros rinkos kaina Baltijos regione 2012–2028 m. nusistovės apie 17–25 centus už kilovatvalandę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Planuojama, kad VAE elektros savikaina bus žemesnė už rinkos kainą. Jokių specialių tarifų, kurie skiriami atsinaujinantiems energijos šaltiniams, veikiančiai VAE skirti nenumatoma.

(Papildyta 12.17) ,,Tai yra svarbus žingsnis. Mes tikimės tapti gerais regioniniais partneriais įgyvendinant šį projektą“, – parafavus Koncesijos sutartį sakė ,,Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu.

(Papildyta 12.08) ,,Tai svarbus žingsnis, priartinantis mus prie naudingos, patikimos ir anglies dvideginio išmetimų praktiškai nesukeliančios elektros energijos gamybos", – parafavus Koncesijos sutartį sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas

REKLAMA

,,VAE projektas buvo inicijuotas 2006 m. vasarį. Šiandien turime rezultatą – nuo parengiamųjų darbų pajudėjome sutartinių santykių link. Rezultatų užfiksavimas leidžia pradėti Vyriausybės ir Seimo pritarimo sutačiai procesą, po kurio Koncesijos sutartis būtų pasirašoma“, – sakė jis.

A. Sekmokas sakė, kad Lietuva Koncesijos sutartimi suteiks teisę projektą įgyvendinsiančiai bendrovei leisti projektuoti, statyti ir eksploatuoti atominę elektrinę.

Parafuota sutartis bus teikiama Finansų ministerijai, kuri turės įvertinti projekto ekonominę naudą. Vėliau sutartis bus teikiama Vyriausybei ir jei ji pritars, dokumentas bus pateiktas Seimui. Koncesijos sutartis bus pasirašyta tik gavus Vyriausybės ir Seimo pritarimą.

REKLAMA

Pasirašius Koncesijos sutartį, bus atliekami Visagino atominės elektrinės projektavimo, licencijavimo ir kiti pasirengimo statybai darbai.

Sutarties detalės neatskleidžiamos, tačiau skaičiuojama, kad VAE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys 5 mlrd. litų. Pagal įstatymą Lietuvos vyriausybė turi turėti ne mažesnę kaip 34 proc. naujosios elektrinės dalį.

2011 m. gruodį Vilniuje pasirašytame susitarime dėl Visagino AE Koncesijos sutarties pagrindinių nuostatų buvo nustatyta, kokią dalį Japonijos bendrovė „Hitachi“, veikianti konsorciume su amerikiečių kompanija „General Electric“, siekia investuoti į elektrinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Strateginiu partneriu statant naują atominę elektrinę Lietuvoje korporacija „Hitachi“ išrinkta 2011 m. liepą laimėjusi konkursą, kuriame taip pat dalyvavo JAV bendrovė „Westinghouse Electric Company“. „Hitachi“ pasiūlė Lietuvai maždaug 1300 megavatų galios reaktorių. „Westinghouse“ pasiūlytas reaktorius – maždaug  1150 megavatų.

Lietuva siekia pastatyti atominę elektrinę, tikėdamasi sumažinti savo energetinę priklausomybę nuo Rusijos, vienintelės gamtinių dujų tiekėjos. 2011 m. gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukus Lenkijai, joje toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir „Hitachi“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų