• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Japonijoje atsitiko neįtikėtinas dalykas: po garsių skandalų serijos buvo atšauktas iš pradžių kovo mėnesį turėjęs vykti nacionalinių sumo imtynių turnyras Osakoje, o po to visos likusios parodomosios išvažiuojamosios varžybos. Japonai liko ne šiaip sau be mėgstamo reginio – šalis buvo šokiruota.

REKLAMA
REKLAMA

Norint suprasti, kaip giliai šis faktas sukrėtė visą šalį, reikia pradėti nuo to, kad sumo japonams yra ne sportas, o kultūros dalis. Tai nenuostabu, jeigu atsižvelgsime į tai, kad tautiškosioms imtynėms daugiau kaip 2000 metų ir jos atsirado kaip religinis ritualas – net šiandien šiose imtynėse filosofijos ir simbolikos jei ne daugiau, tai jau tikrai ne mažiau, negu sportinio rungtyniavimo dvasios. Net japonams uždarame sumo pasaulyje viskas yra apgaubta tradicijos ir griežtai reglamentuota – nuo aprangos iki valgio. Bet, kaip paaiškėjo, ir čia harmonijos nėra. Užtat yra daug ko kito.

REKLAMA

Įstatymas ir kanonas

Oficialusis sumo pasaulis – tai 50 mokyklų, 850 imtynininkų ir 450 tarnautojų (teisėjai, arenų personalas, klerkai), priklausančių Japonijos sumo asociacijai (JSA). O faktiškai tai yra uždara korporacija, gaunanti per metus beveik 2 mlrd. dolerių įplaukų. Ją valdo 12 direktorių, renkamų iš mokyklų šeimininkų tarpo (vadinamų ojakata). Balsavimo teisę turi tik valdytojai ir aukščiausios kategorijos imtynininkai, jeigu jie yra japonai.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal įstatymą JSA – juridinis asmuo, žinybiškai pavaldus Kultūros, mokslo ir švietimo ministerijai. Pagal požiūrį į ją – uždara kasta, gyvenanti pagal savo ypatingus kanonus. Kanonai formalizuoti dargi 1757 metais, kada atsirado pirmoji profesionali sumo imtynininkų organizacija. Nuo tų laikų esminių pakeitimų nebuvo nei imtynių taisyklėse, nei gyvenimo būde, kurį yra pasirinkę rikisi (verčiant iš japonų kalbos tai būtų ,,stiprus karys", bet taip vadinami tik sumo imtynininkai).

Kiekviena sumo mokykla (ji vadinama cheja) organizuota kareivinių principu: rikisi miega, valgo ir treniruojasi, neišeidami iš mokyklos; ojakata – tikras tėvas, kurio žodis visados lemiamas; jo žmona – griežta visų cheja gyventojų motina. Egzistuoja ir civilizuota ,,dedovščina" – jaunesnieji visada po ranka, jie budi virtuvėje ir valo patalpas, vykdo vyresniųjų nurodymus. Mokinys patenka į sumo, būdamas 13-15 metų, o su imtynėmis ir gimtąja mokykla atsisveikina, sulaukęs 30-35 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas požiūris į JSA buvo griežtesnis už įstatymą, ypatingų problemų sumo pasaulyje nekildavo (muštynių, išgertuvių, dalyvaujant merginoms, periodiškai pasitaikydavo, tačiau į juos rimtai nežiūrėta – už tokius prasižengimus Japonijoje niekada griežtai nebaudė). Rimtas skandalas, dėl kurio buvo priverstas atsistatydinti JSA vadovas, kilo tik kartą – prieš trejetą metų, kai už marichuanos vartojimą įkliuvo trys kovotojai (deja, visi trys buvo kilę iš Rusijos).

Išsiųstas Gaglojevas (pažyma)

“Vakar JSA vadovas Tosimicu Obama, vienas geriausių praėjusio šimtmečio 8 dešimtmečio sumotori, žinomas kaip Kutanumi, pareiškė paliekąs savo postą. “Mano vadovavimas privedė sumo prie nemalonumų ir aš privalau pasitraukti„, - pareiškė Kutanumi. Kalbėdamas apie nemalonumus jis turėjo omenyje galingą skandalą, kilusį Japonijoje. Jo centre atsidūrė trys Rusijos sumotori, besikaunatys dviejuose aukščiausiuose divizionuose. Dar vasarą vienas iš jų – Soslanas Gaglojevas (Vakanocho), vaikštinėdamas po Tokiją pametė piniginę. Nemalonumai rusui kilo dėl to, kad kažkoks pilietis nunešė ją į policiją. Tvarkos sergėtojai be dokumentų ir pinigų joje rado marichuanos suktinę. Rugpjūtį S. Gaglojevas buvo sulaikytas ir apklausos metu prisipažino, kad naudojo marichuaną, o suktinę su narkotikais įsigijo iš kažkokio užsieniečio Tokijo kvartale Ropponzi.Reikia pastebėti, kad remiantis japoniškais įstatymais už marichuanos laikymą galima gauti iki penkių metų nelaisvės. Po šio įvykio Japonijos sumo asociacija nusprendė patikrinti visus aukščiausiojo diviziono sumotori. 69 sportininkų patikrinimas parodė, kad dar du rusai, taip pat kilę iš Šiaurės Osetijos – broliai Soslanas ir Batrazas Barabzovai, turintys pseudonimus Rocho ir Chakurobzan, vartojo marichuaną. Jos pėdsakai buvo aptikti atlikus šlapimo tyrimą, kuris buvo paimtas pas sportininkus. Broliai atmetė visus kaltinimus ir pareikalavo naujo testo. Jį atliko akredituotoje Pasaulinėje antidopingos agentūroje (WADA), Tokijo tyrimų centre. Pakartotinė analizė taip pat davė teigiamus rezultatus. Be to, marichuanos metabolitų koncentracija bandiniuose buvo tokia didelė, kad brolių Barabzovų versija, neva, jie galėjo tapti pasyvaus rūkymo aukomis, buvo laikoma nepagrįsta. Specialistų išvadose rašoma, kad tam, kad būtų gauta tokia marichuanos pėdsakų koncentracija, reikia pačiam ją rūkyti. Finale abu proliai buvo visiems laikams diskvalifikuoti“.

REKLAMA

Tai, kas nutiko dabar – atšauktos viso varžybos ir vyksta totalus valymas – beprecedentis įvykis. Ir kati dėl to ...mobilieji telefonai.

Pasimovė ant SMS

Praėjusių metų vasarą Japonijos savaitraštis “Siukan sinte„ publikavo istoriją apie eilės sumistų dalyvavimą pogrindiniame beisbolo varžybų totalizatoriuje.Siužetas buvo nemalonus, kadangi palietė reputacija žinomų aukščiausiojo diviziono rikisi interesus, tačiau ne kritinis sumo korporacijai: azartas, aišku, klesti Japonijoje, o totalizatorius įstatymiškai uždraustas (išskyrus bėgimą ir motociklų lenktynes), tačiau visuomenės supratimu nuodėmė ne tokia ir didelė – visko gyvenime nutinka, juoba, “atskirais konkrečiais atvejais“.

REKLAMA

Vienok, padėtis pradėjo sparčiai blogėti, kai Japonijos policija ėmėsi tyrimo apie pagrindinius beisboloų statymus. Paaiškėjo, kad buvo statoma ne tik už beisbolą, bet ir už golfą, kitas azartines varžybas. Po to į viešumą išplaukė gangsterių – jakuza ryšys su totalizatoriumi. Vėliau gija nusidriekė į tvirtus sumistų ryšius su su organozuoto nusikaltamumo pasauliu. O dar toliau, šių metų pradžioje, sprogo tikra bomba: teisėsaugos institucijos, o paskui ir plačioji visuomenė sužinojo apie paplitusias sutartines imtis, kurios klestėjo sumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šią informaciją policininkai gavo analizuodami ....SMS pranešimus, kurie buvo likę rikisi, įkliuvusių dėl pogrindinių imčių, mobiliųjų telefonų atmintyje. Negudrūs milžinai, rašydami savo profesijos broliams dėkojo už pagal susitarimą atiduotą statymo sumą ir netgi ją įvardijo. Po tokių radinių skandalo lavina užliejo visą sumo korporaciją.

Reikia pasakyti, kad klausimas dėl sumotori sutartinių imčių buvo keliamas ir anksčiau, tačiau JSA visada atmesdavo tokią galimybę, o pažeidėjų už rankos niekam nepavyko nutverti.

REKLAMA

Jeigu ne atvirų derybų įrašai mobiliuosiuose telefonuose apie dvikovų eigą ir vienos ar kitos paslaugos kainą, viskas būtų praėję tyliai ramiai. Tačiau įrašai atsidūrė byloje. Ir dalyvių šioje byloje kievieną dieną vis daugėjo.

Neeiliniame JSA posėdyje buvo išklausyta komisijos pirmininko Sigeru Ito ataskaita. Buvo tirtos sutartinės imtys. Pirmininkas pareiškė, kad tyrimas vyksta dėl 14 įtariamųjų ir yra priimtas sprendimas dėl parodomosios bausmės keturiems dalyviams, kurie pripažino savo kaltę – kovotojų Kasuganisiki, Tiechakucho, Kiesieumi ir Lenacukso. Iš viso byloje dėl sutartinių varžybų buvo apklausti 78 aukščiausiosios kategorijos kovotojai ir išaiškinti dar 6 žmonės, kurie prisipažino, “kad jiems teko apie tai girdėti". Jų laukia ypatingas prisipažinimas.

REKLAMA

Jis nebus lengvas. Sigieru Ito pranešė žurnalistams, kad “nemato savo darbo pabaigos„. Nes vien tik įrašų, kurie buvo išsaugoti mobiliųjų telefonų atmintyje, analizė gali trukti pusę metų“. Be to komisija iš įtariamųjų pusės jaučia tikrą sabotažą - jo žodžiais, sumotori įvairias sumetimais atsisako tyrėjams atiduoti savo mobiliuosius telefonus. Yra ir tokių, kurie atiduoda jau sugadintus aparatus. Su tyrėjais bendradarbiauti nenori ir mobiliojo ryšio bendrovės: telekomunikacijų kompanijos remiasi įstatymu, kuris gina kliento teises dėl asmeninės informacijos neviešinimo. Negana to, pabrėžė komisijos pirmininkas, jei asociacija neparodys ryžto atsinaujinti, ji negaus 2013 metais visuomenei naudingos organizacijos statuso ir neteks nemažų mokestinių lengvatų. Asociacijos prezidentas Ojakata Chanarehoma viešai atsiprašė visų sirgalių, pažymėdamas, kad ,,profesionalusis sumo dar nebuvo susidūręs su tokiais dalykais".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smūgis ligoniui

Labiausiai visuomenę šokiravo tardytojų įrodytas faktas, kad sutartinėse imtyse dalyvavo sumotori japonai. Ankstesni skandalai, susiję su rikisi nusižengimais ir ,,negarbingu elgesiu", dažniausiai buvo susiję su sumo imtynininkų užsieniečių pavardėmis, ir tai įtikindavo žmones, kad tikrasis įsijautimas į sumo ir šių imtynių filosofijos perpratimas svetimšaliams, netgi talentingiems ir sėkmingai kovojantiems, yra nepasiekiami dalykai.

Rugsėjo 29 d. surengtoje spaudos konferencijoje Soslanas Gaglojevas, anksčiau rungtyniavęs sumo asociacijos aukščiausiame divizione, pareiškė, kad buvo ,,per prievartą spiriamas imti pinigus už imtis, kurių rezultatas buvo iš anksto sutartas, o kai jis nesutikdavo,buvo užsipuldinėjamas ir žeminamas„. Anot sportininko, jis ,,norėtų vėl matyti sumo pasaulį švarų“, ir dėl to yra pasirengęs ,,papasakoti apie sumo dar daug ką blogo".

REKLAMA

Tačiau dabar pagrindiniai negražaus siužeto herojai – rikisi japonai, ir būtent tai Japonijos visuomenė priima labai skausmingai. SMS žinutės su lakoniškais tekstais ,,ačiū už pinigus„, ,,dėkui, kad pasidavei“ turėjo didžiulį rezonansą milijonų žmonių širdyse. Jie nuoširdžiai tikėjo ypatingu sumo pasauliu, nepaliestų tradicijų salele, samurajų dorybingumo pavyzdžiu, tikėjo tikros japoniškos dvasios tvirtumu – dabar šis tikėjimas prarastas.

Šalies ministras pirmininkas Naoto Kanas padarė specialų pareiškimą: ,,Sutartinių mačų rengimas žeidžia visų sumo sirgalių jausmus, sumo, kuris yra tikra nacionalinė sporto šaka Japonijoje„. ,,Sutartinės imtys – tai išdavystė sumo gerbėjų atžvilgiu. Būtinas nuodugnus tyrimas, kuris išaiškins visus kaltuosius“, - pažymėjo specialiame svarstyme parlamente ministrų kabineto generalinis sekretorius Jukio Edano. ,,Asociacija turi patvirtinti savo status, parodžiusi, kad sugeba susitvarkyti su korupcija savo gretose. Dalinės priemonės nepriimtinos", - suformulavo bendrą nuomonę švietimo ir sporto ministerija.

REKLAMA

Nuodėmės korporacija

Tuo tarpu vis dar tęsiasi istorija, nuo kurios, tiesą sakant, viskas ir prasidėjo – siužetas su neteisėtomis statomomis sumomis pogrindiniame beisbolo totalizatoriuje. Policijos valdyba jau perdavė nagrinėjimui 9 įtariamųjų bylas, o prieš akis – visas konvejeris susijusių su sumo žvaigždžių šešėlinėmis operacijomis. Tyrimo metu 33 aukščiausio diviziono imtynininkai prisipažino dalyvavę pogrindiniame totalizatoriuje, dar 20 yra įtariamieji.

Sumo imtynininkų bylose figūruoja kito – kriminalinio pasaulio žvaigždės, tarp jų - visa eilė žinomų asmenų iš didžiausios Japonijoje gangsterių grupuotės ,,Jamaguti-gumi„. Aiškėja, kad dviejų korporacijų ryšiai buvo užmegzti seniai ir glaudūs. Atskirai iškelta byla dėl nemokamų vietų skyrimo specialioje svečių tribūnoje aukštiesiems mafijos grupuočių veikėjams, kurie ne tik mėgaudavosi reginiu privilegijuotomis sąlygomis, bet ir naudodavosi kitu VIP ložės privalumu – galimybe nuolatos būti turnyrų tiesioginių televizijos transliacijų kadre. Pasirodo, ypatinga prabanga japonų vaikinai laikė galimybę ,,perduoti sveikinimą“ ir moraliai palaikyti ,,kolegas", sėdinčius už grotų, vykstant turnyrų batalijoms, kurias stebi visa šalis.

REKLAMA
REKLAMA

Skandalui vis didėjant aiškėja vis naujos užslėptos detalės iš korporacijos gyvenimo. Tai slaptomis žiniomis apie negražius darbus pasidalija su ,,tabloidais" koks nors cecho kolegų nuskriaustas veteranas, tai juostą su sumo žvaigždžių kompromituojančiais atvirais prisipažinimais žurnalistams pasiūlo atstumta meilužė. Per pastaruosius keletą mėnesių šokiruojančios naujienos iš sumo pasaulio pasipylė kaip iš gausybės rago, ir jeigu anksčiau plačioji auditorija į panašų informacijos nutekinimą žiūrėjo su aiškiu pasibjaurėjimu, tai dabar į kiekvieną panašaus pobūdžio žinutę žiūri rimtai.

Atitinkamai ir asociacija priversta užsiimti operatyviu viešuoju valymu. Baudžiami kalti imtynininkai, jų globotojai ir ištisos mokyklos, siūloma jų skaičių sumažinti nuo 50 iki 30, informuojama, kad vėl bus peržiūrėtos užsieniečių priėmimo kvotos ir taisyklės, pažadėta sustiprinti korporacijos veiklos visuomeninę kontrolę, įsipareigota radikaliai ,,pagerinti moralinį veidą".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų