REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant vasarai saulė kyla vis aukščiau ir oras labiau šyla. Kylant oro temperatūrai taip pat didėja rizika susirgti odos vėžiu.

Artėjant vasarai saulė kyla vis aukščiau ir oras labiau šyla. Kylant oro temperatūrai taip pat didėja rizika susirgti odos vėžiu.

REKLAMA

Gydytojas dermatologas Adam Friedmann pasakojo apie veiksnius, galinčius padidinti odos vėžio riziką, rašo express.co.uk.

Atėjo gegužė ‒ dar vienas žingsnis link šilčiausių metų mėnesių. Kylant temperatūrai vis daugiau žmonių laisvalaikį leis lauke saulės kaitroje. Tačiau per ilgas buvimas saulėje pastebimai didina riziką susirgti odos vėžiu.

Daktaras Adam Friedmann iš „Stratum Clinics“ išskiria penkis pagrindinius veiksnius, nurodančius, ar jums gresia pavojingiausia odos vėžio forma – melanoma.

Friedmanno veiksniai yra šie:

  • turite šviesią odą ir lengvai nudegate saulėje;
  • per ilgai būnate saulėje – gyvenate ar dirbate saulėje, ypač karštose šalyse;
  • šeimoje yra piktybinės melanomos atvejų;
  • turite daug apgamų;
  • turite problemų su imunine sistema arba vartojate imunitetą slopinančius vaistus.

Be šių veiksnių, daktaras Friedmann sako, kad svarbu „atpažinti, kokie yra jūsų ir jūsų šeimos narių odos tipai. Odos gebėjimas įdegti skiriasi. Kuo natūraliai tamsesnė žmogaus oda, tuo labiau jis apsaugotas nuo odos vėžio“.

REKLAMA
REKLAMA

Friedmann ne tik nustatė odos vėžio rizikos veiksnius, bet ir siūlo geriausius būdus žmonėms sumažinti riziką. Vienas iš veiksmingiausių yra apsauginių kremų nuo saulės su dideliu SPF (apsaugos nuo saulės faktoriumi) naudojimas  apsisaugant nuo ultravioletinių (UV) saulės spindulių.

REKLAMA

Friedmann sako: „Kuo didesnis SPF, tuo stipresnė apsauga nuo deginančių UVB (suteikiančių odos įdegį) spindulių. Tačiau apsauga nuo UVA (spinduliai, pasiekiantys žemės paviršių ištisus metus ir net per debesis, sudaro 95% visos UV šviesos)  yra tokia pat svarbi, nes UVA spinduliai turi ilgalaikį žalingą poveikį odai, pavyzdžiui, sukelia priešlaikinį senėjimą ar odos vėžį“.

Būtent dėl šios priežasties Friedmann siūlo rinktis losjoną, turintį „bent 4 žvaigždučių UVA reitingą“. Tačiau kai kuriems žmonėms iš dalies žala jau gali būti padaryta ‒ jei žmogaus oda yra pažeista, rekomenduojama kreiptis į specialistus.

REKLAMA
REKLAMA

 

Apsaugokite savo veido odą

Tiems, kuriems žala dar nepadaryta, pavyzdžiui, vaikams, Friedmann pataria: „Ypač svarbu, kad kūdikiai ir vaikai liktų saugūs saulėje, nes vaikystėje atsirandantys UV spindulių odos pažeidimai paprastai pasireiškia tik po daugelio metų“.

Būtina naudoti didelio faktoriaus SPF 50 apsaugos nuo saulės priemones, o kūdikiams ir vaikams, kurių oda yra šviesesnė, reikėtų uždengti atvirą odą nuo tiesioginių saulės spindulių. Vėliau, jei imamasi veiksmų pakankamai anksti, rizika susirgti odos vėžiu labai sumažės.

Tačiau odos vėžys vis tiek gali išsivystyti. Todėl labai svarbu stebėti odos pokyčius, kad būtų galima laiku kreiptis į gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Friedmann paaiškina skirtumą tarp dviejų odos vėžio tipų – melanomos ir ne melanomos: „Ne melanomos odos vėžys paprastai vystosi arba plinta lėtai, o melanoma gali būti daug agresyvesnė. Prieš pasirodant melanomai, oda gali pradėti rodyti įspėjamuosius ženklus, tokius kaip paraudimas ir pleiskanojimas“.

Dr Friedmann siūlo žmonėms „reguliariai“ tikrintis savo odą, kad jie „anksti pastebėtų bet kokius dydžio, formos ar spalvos pokyčius“.

Kuo anksčiau vėžys pastebimas, tuo anksčiau jį galima gydyti arba pašalinti. Nors bet kokio vėžio išsivystymas kelia siaubą, odos vėžio išgyvenamumas yra labai aukštas, lyginanat su kitomis ligos formomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų