REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stu­den­tai tiks­liai ži­no ne tik mė­ne­sio, bet ir kiek­vie­nos sa­vai­tės, net die­nos iš­lai­das. Bran­giau­siai kai­nuo­ja pa­čios stu­di­jos, jei­gu jų ne­re­mia vals­ty­bė. Pinigai reikalingi ir spe­cia­liai tech­ni­kai, prie­mo­nėms, kny­goms, būs­tui ir mais­tui.

REKLAMA
REKLAMA

Lai­mė, kad ne­mo­ka už stu­di­jas

Šiau­lių uni­ver­si­te­to (ŠU) au­dio­vi­zua­li­nio me­no ket­vir­ta­kur­sis Ge­lu­tis Ri­mei­ka džiau­gia­si ga­li­my­be stu­di­juo­ti vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­je vie­to­je. Vai­ki­nui už stu­di­jas te­ko mo­kė­ti tik vie­ną se­mest­rą ir kai šios dar ne­bu­vo pa­bran­gu­sios: „Stu­di­jos man at­siė­jo tik 500 li­tų, pa­gal nau­ją­ją tvar­ką dai­lės kryp­ties stu­di­jos kai­nuo­ja 11 050 li­tų per me­tus“.

REKLAMA

ŠU Me­nų fa­kul­te­to de­ka­nas Vai­do­tas Ja­nu­lis „Šiau­lių kraš­tui“ pa­tiks­li­no, kad šį die­ni­nių stu­di­jų mo­kes­tį dėl įvai­rių išim­čių (dėl ma­žo tė­vų dar­bo už­mo­kes­čio, jei stu­den­tas tu­ri tik vie­ną iš tė­vų ar­ba yra naš­lai­tis) ga­li­ma apie 20 pro­cen­tų su­ma­žin­ti.

Ne­gau­na sti­pen­di­jos

Dai­nius Stan­ke­vi­čius iš Jur­bar­ko ŠU tre­čius me­tus krem­ta ap­lin­kos ir pro­fe­si­nės sau­gos moks­lus. Įs­to­jęs į vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mą vie­tą vai­ki­nas iš­ven­gė 7800 li­tų me­ti­nio mo­kes­čio už stu­di­jas naš­tos. Dėl sun­kios ma­te­ria­li­nės stu­den­to pa­dė­ties, mo­kes­tį ga­li­ma su­ma­žin­ti iki 50 pro­cen­tų. ŠU tech­no­lo­gi­jos fa­kul­te­to de­ka­nas Ser­gė­jus Ri­movs­kis „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad die­ni­nio sky­riaus stu­den­tų pra­šy­mai daž­niau­siai ten­ki­na­mi.

REKLAMA
REKLAMA

Dai­nius, kaip ir Ge­lu­tis, sti­pen­di­jos ne­gau­na, abiem ko­ją pa­ki­ša aukš­tai iš­kel­ta pa­žy­mių vi­dur­kio kar­te­lė. „Kad gau­tum mi­ni­ma­lią 130 li­tų sti­pen­di­ją, rei­kia 9,5 pa­žy­mio vi­dur­kio“, – sa­ko Dai­nius.

Te­ko im­ti pa­sko­lą

ŠU lie­tu­vių fi­lo­lo­gi­jos ir ry­šių su vi­suo­me­ne spe­cia­ly­bės tre­čia­kur­sė kau­nie­tė Si­mo­na Vrub­liaus­kai­tė per me­tus už stu­di­jas mo­ka 6500 li­tų.

„Sun­kiau­sia bu­vo pir­mai­siais me­tais, kai už stu­di­jas mo­kė­jau iš tė­vų san­tau­pų. Pras­tai gy­ve­nau ir aš, ir jie. Vė­liau pa­siė­miau pa­sko­lą, pa­leng­vė­jo“, – sa­kė stu­den­tė. Bet ji ne­ra­mia šir­di­mi lau­kia, kai rei­kės pra­dė­ti grą­žin­ti pa­sko­lą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Di­džiau­sios in­ves­ti­ci­jos – tech­ni­kai

Ge­lu­tis Ri­mei­ka sa­ko, kad ge­rė­ja są­ly­gos stu­di­juo­ti: „At­si­ra­do tai, ko ne­tu­rė­jau, kai buvau pirmakursis, – ge­ra fo­to stu­di­ja, mon­ta­ži­nės, pu­siau pro­fe­sio­na­lios fil­ma­vi­mo ka­me­ros, fo­toa­pa­ra­tai“.

Nors vi­so­mis šio­mis pa­gal­bi­nė­mis prie­mo­nė­mis stu­di­jų me­tu ne­var­žo­mai ga­li nau­do­tis, Ge­lu­tis pa­si­ry­žo in­ves­tuo­ti į as­me­ni­nį fo­toa­pa­ra­tą ir ga­lin­gą kom­piu­te­rį, bū­ti­ną mon­tuo­jant aukš­tos ko­ky­bės me­džia­gą. Fo­toa­pa­ra­tą pir­ko už 2000, kom­piu­te­rį – už 3500 li­tų.

REKLAMA

Dar prieš pra­dė­da­mas stu­di­juo­ti uni­ver­si­te­te, Dai­nius ap­dai­riai įsi­gi­jo spaus­din­tu­vą ir ske­ne­rį. Jei ne ši tech­ni­ka, da­bar­ti­nės vai­ki­no iš­lai­dos do­ku­men­tams spaus­din­ti ir ko­pi­juo­ti bū­tų ge­ro­kai di­des­nės.

Si­mo­nai ne­šio­ja­mas kom­piu­te­ris ne­kai­na­vo, do­va­no­jo bro­lis. Ji, kaip ir Dai­nius, kas mė­ne­sį spausdinimui–kopijavimui iš­lei­džia iki 20 li­tų.

Spe­ci­fi­nė kryp­tis le­mia pa­pil­do­mas iš­lai­das

Da­bar pa­grin­di­nės Ge­lu­čio stu­di­jų iš­lai­dos – fo­tog­ra­fi­joms ir jų rė­me­liams, bū­ti­niems įvai­rių at­si­skai­ty­mų me­tu. Kar­tais už­ten­ka ma­žes­nio for­ma­to ir dau­giau dar­bų, kar­tais – ma­žes­nio for­ma­to, bet dau­giau nuo­trau­kų. Vie­nam at­si­skai­ty­mui vi­du­ti­niš­kai vai­ki­nas iš­lei­džia 50 li­tų, jų se­mest­ro me­tu bū­na ke­li.

REKLAMA

Stu­den­tas ieš­ko bū­dų su­tau­py­ti. Di­de­lio for­ma­to spau­da ant fo­to­po­pie­riaus – bran­gi, to­dėl kar­tais nau­do­ja ki­to­kį, pi­ges­nį po­pie­rių. Jis įsi­ti­ki­no: Vil­niu­je nuo­trau­kas ga­li­ma už­si­sa­ky­ti žy­miai pi­giau nei Šiau­liuo­se. „Tie­sa, tai ga­na ri­zi­kin­ga, nes iš kar­to ne­ga­li pa­ma­ty­ti re­zul­ta­to, ta­čiau po ke­lių ban­dy­mų, imi su­pras­ti tech­ni­nius rei­ka­la­vi­mus“, – aiš­ki­na.

Pag­rin­di­nę stu­di­joms rei­kia­mą li­te­ra­tū­rą Ge­lu­tis ne­sun­kiai ran­da uni­ver­si­te­to bib­lio­te­ko­je, ta­čiau kas ke­lis mė­ne­sius įsi­gy­ja pa­pil­do­mos li­te­ra­tū­ros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Neį­per­ku di­de­lio for­ma­to fo­tog­ra­fi­jų al­bu­mų, ku­rių vie­nas kai­nuo­ja apie 200 li­tų. Ta­čiau kas du–tris mė­ne­sius teo­ri­nės me­džia­gos li­te­ra­tū­ros iki 50 li­tų nu­si­per­ku“, – skai­čiuo­ja.

Pir­mai­siais stu­di­jų me­tais Ge­lu­tis stu­di­ja­vo pie­ši­mą, gra­fi­ką, tad di­des­nės lė­šos bu­vo ski­ria­mos įvai­riems pie­ši­mo reik­me­nims įsi­gy­ti.

Būs­to pliu­sai ir mi­nu­sai

Pra­gy­ve­ni­mas stu­den­tų bend­ra­bu­ty­je Dai­niui per mė­ne­sį kai­nuo­ja 129,5 li­to, gy­ve­na tri­vie­čia­me kam­ba­ry­je. Žie­mą šis mo­kes­tis ne­kin­ta.

REKLAMA

Vai­ki­nas džiau­gia­si, kad kam­ba­ry­je yra kriauk­lė, tua­le­tas, vi­si rei­ka­lin­gi bal­dai, ge­rai vei­kia in­ter­ne­tas, įdė­ti plas­ti­ki­niai lan­gai, šil­ta. Anks­tes­nia­me, šiuo me­tu jau už­da­ry­ta­me bend­ra­bu­ty­je, in­ter­ne­tas stri­go, pro se­nus me­di­nius lan­gus ko­šė vė­jai, ant se­nų lo­vų mie­go­ti bu­vo ne­pa­to­gu.

Ket­vir­ta­kur­sis Ge­lu­tis gy­ve­na ma­mos vie­no kam­ba­rio bu­te. Žie­mą jam ko­mu­na­li­nės pa­slau­gos at­siei­na apie 300 li­tų, šil­tuo­ju me­tų se­zo­nu – per­pus pi­giau.

REKLAMA

„Iš­lai­dos pri­klau­so nuo to, kiek lai­ko pra­lei­džiu na­muo­se. Jei daug ir il­gai sė­džiu prie kom­piu­te­rio, dau­giau mo­ku už elekt­rą. Tie­sa, ieš­kau bū­dų tau­py­ti, pa­vyz­džiui, na­muo­se se­ną­sias lem­pu­tes pa­kei­čiau į tau­pan­čias elekt­rą. Pas­te­bė­jau, kad mė­ne­sio iš­lai­dos su­ma­žė­jo apie 20 li­tų“, – sa­ko vai­ki­nas.

Tre­čia­kur­sė Si­mo­na pa­šiurps­ta, pri­si­mi­nu­si pir­mą nuo­mo­ja­mą vie­no kam­ba­rio bu­tą, už ku­rį žie­mą tek­da­vo mo­kė­ti 500 li­tų. Da­bar di­des­nia­me būs­te gy­ve­na su kam­ba­rio­ke, už jį dau­giau­sia – 380 li­tų – mo­ka šal­tuo­ju se­zo­nu. 250 li­tų už nuo­mą mer­gi­nos mo­ka per­pus, kaip ir li­ku­sius mo­kes­čius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Duo­nos ir žai­di­mų – su sai­ku

Dai­nius skai­čiuo­ja mais­tui per sa­vai­tę iš­lei­džian­tis 70–80 li­tų. Ar stu­den­tai vis dar bul­vė­mis gy­vi? Dai­nius šyp­te­li: „Bul­vės, ži­no­ma, ne­pa­kei­čia­mas da­ly­kas, ta­čiau yra pro­duk­tų ir be jų. Per daug neiš­lai­dau­ju, kar­tais val­gau val­gyk­lo­je, bet daž­niau­siai ga­mi­nu pa­ts. Da­lį pro­duk­tų, daž­niau­siai šal­dy­tų, pa­vyz­džiui, kot­le­tų, at­si­ve­žu iš na­mų“.

Ge­lu­tis ne­mėgs­ta nei bul­vių, nei pus­fab­ri­ka­čių, ga­min­da­mas pa­ts na­muo­se „tel­pa“ į 100 li­tų mais­tui per sa­vai­tę.

REKLAMA

Si­mo­na ne­pa­gai­li 7 li­tų mėgs­ta­mos ka­vos puo­de­liui, ta­čiau daž­niau­siai dėl grei­to gy­ve­ni­mo tem­po pa­mirš­ta pa­val­gy­ti. Tau­po, ga­min­da­ma val­gy­ti kar­tu su kam­ba­rio­ke.

„Jei mais­tui pi­ni­gų ne­lie­ka – ei­nu į sve­čius“, – juo­kia­si. Pas­ta­rą­jį gim­ta­die­nį drau­gų mer­gi­na pra­šė do­va­no­ti mais­to pro­duk­tų, la­biau­siai pra­džiu­gi­no gau­ti du pa­ke­liai kol­dū­nų.

Pra­mo­gos kuk­lios

Pra­mo­gau­ja stu­den­tai sai­kin­gai, to­dėl iš­lai­dų joms ne­skai­čiuo­ja. Ge­lu­tis vie­toj klu­bų daž­niau ren­ka­si pa­si­sė­dė­ji­mus su drau­gais na­muo­se. Dai­nius sten­gia­si stu­den­ta­vi­mo su stu­di­ja­vi­mu ne­pai­nio­ti, tad pra­mo­gau­ja esant ko­kiai nors pro­gai, ren­gi­niams. Si­mo­na ren­ka­si ren­gi­nius, ku­rių bi­lie­tams stu­den­tams tai­ko­mos nuo­lai­dos.

REKLAMA

Au­to­mo­bi­liais ne­va­ži­nė­ja

Jur­bar­ke gy­ve­nan­tis Dai­nius ke­lio­nei nau­do­ja­si stu­den­tų pa­žy­mė­ji­mo tei­kia­ma 50 pro­cen­tų nuo­lai­da tarp­mies­ti­nėms ke­lio­nėms. Įveik­ti 130 ki­lo­met­rų at­stu­mą iki na­mų eko­no­miš­ka ma­ši­na vie­nam, jo skai­čia­vi­mais, kai­nuo­tų apie 70 li­tų. „Va­žiuo­da­mas au­to­bu­su, su­mo­ku 13 li­tų. Va, ir vi­sa eko­no­mi­ja“, – sa­ko vai­ki­nas. Jis taip pat nau­do­ja­si stu­den­tams tai­ko­mo­mis nuo­lai­do­mis dra­bu­žiams, ava­ly­nei, mais­tui.

REKLAMA
REKLAMA

Si­mo­na na­mo į Kau­ną grįž­ta kar­tą per po­rą mė­ne­siu. Va­žiuo­ti trau­ki­niu su stu­den­tiš­ka nuo­lai­da jai yra pi­giau nei au­to­bu­su.

Ge­lu­čio au­to­mo­bi­lis ra­miai sto­vi „pas tė­vus“.

„Ne­ma­tau pra­smės va­ži­nė­tis au­to­mo­bi­liu, tai mil­ži­niš­kos pa­pil­do­mos iš­lai­dos – de­ga­lams, drau­di­mui. Su stu­den­tiš­ka nuo­lai­da au­to­bu­su į Vil­nių, Klai­pė­dą man nu­va­žiuo­ti tris kar­tus pi­giau nei au­to­mo­bi­liu. Mies­te gelbs­ti vie­ša­sis trans­por­tas: mė­ne­si­nį bi­lie­tą taip pat ga­li įsi­gy­ti per­pus pi­giau“, – sa­ko stu­den­tas.

Iš­gy­ven­ti pa­de­da tė­vai ir va­sa­ros dar­bas

Kiek šiuo­lai­ki­niam stu­den­tui rei­kia pi­ni­gų pra­gy­ven­ti mė­ne­sį? Dai­nius skai­čiuo­ja: „Nep­ra­ban­giai pra­gy­ven­ti už 600 li­tų įma­no­ma. Ži­no­ma, tu­ri su­si­tai­ky­ti su tuo, kad kaž­ko ten­ka at­si­sa­ky­ti, pa­vyz­džiui, pra­mo­gų, kon­cer­tų“.

Ge­lu­tis ir Si­mo­na pri­ta­ria Dai­niui: 600–700 li­tų per mė­ne­sį stu­den­tui daž­niau­siai pa­kan­ka.

REKLAMA

Kad jų tu­rė­tų, Ge­lu­tis jau ne vie­ne­rius me­tus va­sa­rą trims mė­ne­siams va­žiuo­ja pa­si­dar­buo­ti į už­sie­nį. Ang­li­jo­je, Vo­kie­ti­jo­je yra dir­bęs pa­da­vė­ju, sta­ty­bų sek­to­riu­je. Už­dirb­tų lė­šų jam pa­kan­ka sa­va­ran­kiš­kai iš­gy­ven­ti vi­sus stu­di­jų me­tus.

Dai­nius lais­vą po eg­za­mi­nų va­sa­ros lai­ką ski­ria pa­dė­ti tė­vams, taip at­si­ly­gin­da­mas už jam su­tei­kia­mą ma­te­ria­li­nę pa­ra­mą.

Marina Visockienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų