REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
17
streikuojantys mokytojai ŠMM (nuotr. Arnas Strumila/Fotodiena.lt)

22-i dienos Švietimo ir mokslo ministerijoje. Tiek laiko keliasdešimt streikuojančių mokytojų skyrė savo protesto akcijai. Jie šiandien paliko Švietimo ir mokslo ministerijos patalpas. Tiesa, nakvynės namais ministeriją pavertusiems pedagogams visų užduočių įvykdyti nepavyko. Nors etatinio atlyginimo sistema tobulinama, papildomų milijonų eurų mokytojų reikalavimams valdžia neskyrė.

17

22-i dienos Švietimo ir mokslo ministerijoje. Tiek laiko keliasdešimt streikuojančių mokytojų skyrė savo protesto akcijai. Jie šiandien paliko Švietimo ir mokslo ministerijos patalpas. Tiesa, nakvynės namais ministeriją pavertusiems pedagogams visų užduočių įvykdyti nepavyko. Nors etatinio atlyginimo sistema tobulinama, papildomų milijonų eurų mokytojų reikalavimams valdžia neskyrė.

REKLAMA

Baigiasi tris savaites trukusi mokytojų nakvynė Švietimo ir mokslo ministerijoje. Lapkričio 28-ąją į sostinės širdyje įsikūrusią ministeriją atkeliavę pedagogai, likus kiek mažiau nei savaitei iki Kalėdų apleidžia 3-iame aukšte esančią Kolegijų salę.

"Nuotaikos nostalgiškos. 22 dienos tai laikas. Mes taip susidraugavom ir emocijos labai įvairios, labai laukiam, kada galėsim grįžti namo, bet iš tiesų labai liūdna skirtis su visais šitais žmonėmis, mes tiek daug padarėm, man atrodo, kad daug padarėm", – sako mokytoja Elvyra. 

REKLAMA
REKLAMA

"Mes pasiruošę buvom susimokėti už tai, kad Vyriausybė pripažintų savo klaidas. Tą ir padarėm. Mokėtojai buvo tam pasiruošę. Jie tam tikras pamokas veda ne tik mokiniam, bet ir valstybės žmonėms, ir mes susimokėjom. Nes iki streiko buvo šnekama, kad etatinis yra gerai", – antrina jai kita streikavusi mokytoja Lilija. 

REKLAMA

"Nėra pasiektas mūsų susitarimas, išeiname patikėdami, kad mus išgirdo ir bandys kažką keisti", – sako pedagogė Iveta. 

Baigiasi ne tik protesto akcija. Ryt laikinai turėtų būti stabdomas ir ilgiau nei mėnesį trunkantis pedagogų streikas, kuriame daugiausiai vienu metu streikavo apie pusantro tūkstančio mokytojų iš 45 000. Streikavusios profsąjungos sprendimas dviprasmiškas. Vieną vertus, mokytojų atstovai aiškina, kad jie palieka ministeriją, nes derybos baigtos pavykus rasti sutarimą dėl etatinio apmokėjimo sistemos tobulinimo.

"Mes norim šiandien atsisveikinti su Švietimo ir mokslo ministerija, kadangi diskusija dėl etatinio apmokėjimo baigta, ministras šiuo metu rengia ir tvirtins įsakymą, ši tvarka bus žymiai geresnė, mokytojai, turės daugiau nekontaktinių valandų", – tikina streikuojančios profsąjungos vadovas Andrius Navickas. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dėl pagrindinių, šimtus milijonų eurų kainuojančių reikalavimų mokytojams su valdžia kompromiso rasti nepavyko. "Finansiniai reikalavimai nėra iki galo patenkinti, mes lauksim toliau Vyriausybės sprendimo, kai jau žinosim jų apsisprendimą, galvosim, ką darysim toliau", – sako A. Navickas. 

Nors, esminiai reikalavimai liko neišpildyti, streikuojanti profsąjunga įsitikinusi, kad mūšio su valdžia nepralaimėjo. Tuo metu kitos mokytojus vienijančios, bet nestreikuojančios profsąjungos aiškina, kad etatinio atlyginimo sistemą buvo galima tobulinti ir be nuostolių mokiniams, protesto akcijų ar streikų.

"Aš kategoriškai galiu pasakyti, kad dėl etatinio darbo apmokėjimo taisymo, tokio koks jis dabar yra daromas, tikrai streiko nereikėjo kelti ir mokytojams nereikėjo miegoti ant grindų, nes šitas teisės aktas būtų taisytas ir būtų pataisytas, kaip numatyta kolektyvinėje sutartyje", – tikina nestreikavusios profsąjungos vadovas Audrius Jurgelevičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keistoje situacijoje atsidūrė streike dalyvavę mokytojai, streikas nėra oficialiai nutrauktas, tik sustabdytas. Dėl to neaišku, kas kompensuos prarastus atlyginimus, anot Ramūno Karbauskio, daugiau nei vieną milijoną eurų. Profsąjunga žadėjo šiuos pinigus sumokėti, tačiau dabar nori, kad atlyginimus sumokėtų valdžia. Jei ne, profsąjunga pati žada atlyginti dalį nuostolių, tačiau Navickas tiek pinigų neturi ir aiškina, kad atlyginimai būtų išmokami per kelis mėnesius.

"Pinigų mes turime, ar jų visų pakaks, nežinome, bet mes renkam nario mokestį, tą išdėstėme laike ir aš tikiuosi, kad užteks 2–3 mėnesių, kad grąžinti prarastą darbo užmokestį mokytojams", – tikina A. Navickas. 

REKLAMA

Tobulinant etatinio apmokėjimo sistemą, pavyko susitarti dėl pokyčių etato struktūroje. Nuo kitų metų rugsėjo turėtų pradėti veikti naujas darbo valandų skaičiavimo algoritmas, kuris, spėjama, turėtų padidinti mokytojų atlyginimus, nors papildomų pinigų tam nėra numatyta.

"Mūsų žmonėms kyla įtarimas, kad gali būti, kad reikės papildomų lėšų, pakeitimai gali pareikalauti papildomų etatų. O jeigu papildomų lėšų nebus, vėl susidursim su bėda, kad bus mokyklai skirti etatai, bet finansavimas nebus skirtas", – sako A. Jurgelevičius. 

Ministerija aiškina, kad pinigų nepritrūks, ir priduria, kad papildomų pinigų šiuo metu ieškoma. 

Nors Premjeras Saulius Skvernelis aiškina, kad nereikia mokėti algų mokytojams už dienas, per kurias mokytojai streikavo, pasibaigus dalies mokytojų streikui, anot Masiulio, mokiniai vis tiek turės pasivyti ugdymo programą, o tai gali reikšti papildomą uždarbį ir streikavusiems pedagogams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų