REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Strateginis partneris statant naują atominę elektrinę Lietuvoje bus korporacija „Hitachi“ .

REKLAMA
REKLAMA

Šią žinią  ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje paskelbė energetikos viceministras R. Švedas.

REKLAMA

R. Švedo teigimu, „koncesijos konkurso komisija nusprendė, kad bendrovė „Hitachi“ pateikė ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, ir šią bendrovę atrinko strateginiu investuotoju į Visagino atominę elektrinę (VAE)“.

Jo teigimu, nustatant ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą buvo analizuojami ekonominiai, teisiniai ir techniniai aspektai ,,įskaitant investicijų dydį, pasirengimą ir įsipareigojimą pradėti vykdyti parengiamuosius darbus dar prieš koncesijos sutarties pasirašymą, gebėjimus ir galimybes įgyvendinti projektą laiku ir neviršijant biudžeto, taip pat patirtį valdyti atominių elektrinių projektų vystymo, statybos, eksploatavimo bei eksploatavimo  nutraukimo procesus".

REKLAMA
REKLAMA

„Hitachi“ pasiūlymo dalis yra ir reaktoriaus technologijos tiekimas, – sakė R. ŠVedas. – „Hitachi“ technologija yra moderni ir saugi, todėl esame tikri, kad tai užtikrins saugios ir patikimos atominės elektrinės pastatymą ir eksploatavimą“.

Anot R. Švedo, vyriausybė tikisi sutartį su „Hitachi GE Nuclear Energy“ pasirašyti iki šių metų pabaigos.

Apie tai, kad Energetikos ministerija gavo du pasiūlymus investuoti į Visagino atominę elektrinę, paskelbta dar birželio pradžioje. Pasiūlymus pateikė JAV ir Japonijos įmonių konsorciumas „Hitachi GE Nuclear Energy“ ir JAV bendrovė „Westinghouse Electric Company“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Hitachi“ pasiūlė Lietuvai maždaug 1300 megavatų galios reaktorių.  „Westinghouse“ pasiūlytas reaktorius – maždaug  1150 megavatų.

Anot R. Švedo, „abiejų bendrovių vadovai buvo atvykę į Lietuvą ir viešai pareiškė tikį VAE projektu bei patvirtino savo ketinimų rimtumą“.

„Tai liudija apie VAE projekto parengimo kokybę, jo komercinį patrauklumą bei konkurencingumą“, – sakė R. Švedas. Tačiau viceministro teigimu, kalbėti, kiek kainuos elektros energijos kilovatvalandė, dar anksti.

Netrukus turėtų prasidėti derybos dėl konkrečių investicijų ir visų penkių strateginių partnerių akcijų dalies. Tačiau kokie yra konkretūs konkurso laimėtojų pageidavimai R. Švedas neįvardijo.

REKLAMA

Anksčiau energetikos ministras A. Sekmokas yra sakęs, kad investuotojai į Visagino atominę elektrinę nevaldys kontrolinio akcijų paketo. Akcijos būtų dalinamos į penkias dalis, o daugiausia – ne mažiau kaip 34 proc. pagal įstatymą turės Lietuva.

Abi kompanijos yra įrangos tiekėjai.

Pasak viceministro R. Švedo, abu pasiūlymai atitiko iškeltus reikalavimus ir nacionalinio saugumo kriterijus. Todėl vertindama šalių pasiūlymus, komisija atsižvelgė ne tik į tai, kokią technologiją gali pasiūlyti pretendentai, bet ir į jų pasirengimą  investuoti.

REKLAMA

Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, projektas mažina Lietuvos priklausomybę nuo monopolinių elektros ir dujų tiekėjų. Premjero A. Kubiliaus nuomone, strateginio investuotojo parinkimas deryboms yra svarbus žingsnis užtikrinant Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos energetinį saugumą.

„Šiandieninis sprendimas reiškia dideles investicijas Lietuvoje ir didelio skaičiaus darbo vietų sukūrimą tiek statant jėgainę, tiek ją eksploatuojant. Maža to, VAE kuria reikšmingas elektros eksporto regiono šalims galimybes ir gali tapti vienu didžiausių BVP kūrimo šaltinių šalyje“, – sakė premjeras. Jis pabrėžė, jog VAE projektas yra komercinis, todėl naujojoje jėgainėje pagamintos elektros kaina bus konkurencinga.

Lietuva kartu su Latvija, Estija ir Lenkija naująją atominę elektrinę tikisi pastatyti iki 2020 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų