REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei mąstote apie naują namą, tai turbūt pagalvojate tik apie kelias statybinių medžiagų rūšis. Plytos, cementas, mediena ir akmenys būtų logiškiausi pasirinkimai tokiam projektui. Tačiau kai kurie žmonės sugeba mąstyti plačiau ir nusprendžia eiti prieš srovę. Šiame sąraše aptarsime 10 neįprastų ir egzotiškų statybinių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA

10. Ledas

Viešbutis iš ledo (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Viešbutis iš ledo (nuotr. Listverse.com)

Švedijos kaimelyje Jukkasjärvi, esančiame už poliarinio rato, kiekvienais metais yra pastatomas ledinis viešbutis. Kiekvienas jame esantis kambarys yra tikras meno dirbinys, net lovos yra išskaptuotos iš didžiulių ledo luitų. Tiesa, jos yra uždengtos elnių odomis.

REKLAMA

Atėjus vasarai viešbutis ištirpsta, todėl svečiai yra kviečiami apsigyventi ledo kambariuose, esančiuose milžiniškame šaldomame pastate.

Dėl specifinių vandens savybių ledą ištirpdyti nėra paprasta, tam reikia didžiulio energijos kiekio. Būtent dėl to ir įmanomi įvairiausi ledo statiniai, nuo tradicinių iglu namelių iki didžiausių rūmų.

Už šį viešbutį gerokai didingesnis ir įspūdingesnis pastatas buvo užsakytas ekscentriškojo Turkmėnijos prezidento Saparmurato Niyazovo. Jis užsinorėjo visų ledo rūmų, kurie turėjo būti pastatyti greta šalies sostinės Ašgabato. Šis projektas buvo kur kas įspūdingesnis už Švedijoje esantį viešbutį ir dėl Turkmėnijoje vyraujančio šilto klimato.

REKLAMA
REKLAMA

9. Alaus buteliai

Budistų šventykla iš alaus butelių (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Budistų šventykla iš alaus butelių (nuotr. Listverse.com)

Tailande esančios Wat Pa Maha Chedi Kaew šventyklos statybai buvo panaudota net milijonas alaus butelių. Dekoratyvinės mozaikos buvo sudėliotos iš alaus butelių kamštelių.

Žali ir rudi buteliai pastato planuotojams leido sukurti įmantrius ornamentus, puošiančius šventyklos sienas. Spalvotas stiklas ne tik suteikia privatumo, kadangi nėra visiškai permatomas, bet ir sukuria nuostabią išsisklaidžiusios šviesos atmosferą, besidriekiančią per visas šio meno kūrinio erdves.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu projektu vienuoliai siekė išryškinti mūsų švaistūnišką ir gamtą niokojantį gyvenimo būdą. Jie taip pat norėjo parodyti, kad iš atliekų galima sukurti ir kažką gražaus.

Tiesa, stiklas yra kiek per trapus, todėl šventykla turi betoninę šerdį, laikančią visą pastato svorį.

8. Lėktuvas

Namas iš lėktuvo (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Namas lėktuve (nuotr. Listverse.com)

Pasaulyje yra daugybė gyvenamųjų namų, įkurtų apleistuose statiniuose, tokiuose kaip seni vandens bokštai. Ne vienas namas buvo įkurtas ir senuose traukinių vagonuose. Tačiau įspūdingiausi ir berniukiškai žaismingi yra senų ar apleistų lėktuvų fiuzeliažuose įrengti namai. Lėktuvai paprastai yra itin tvirti, todėl jų panaudojimas namo statybai yra puikus sprendimas. Jų korpusai yra tvirti ir atsparūs net bjauriausioms oro sąlygoms, o interjeras – ganėtinai erdvus ir tam tereikia pašalinti viduje esančias sėdimąsias vietas ir bagažo skyriaus pertvaras.

REKLAMA

Kitas atgyvenusių ir naudoti nebetinkamų lėktuvų pliusas yra žema kaina. Į „pensiją“ išėję lėktuvai yra praktiškai beverčiai. Visa jų vertė yra perdirbimui tinkamo metalo kaina, o ši nėra didelė. Dėl šių teigiamų savybių lėktuvai namų statybai yra naudojami vis dažniau, o pasaulyje viena po kitos atsiranda net šioje strityje besispecializuojančios įmonės. Tikėtina, kad ateityje jų verslas tik augs.

7. Padangos

Namas iš padangų (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Namas iš padangų (nuotr. Listverse.com)

Kasmet yra išmetama milijonai padangų. Įdomu tai, kad yra ne viena gera priežastis padangas panaudoti namų statybai.

REKLAMA

Padangos yra tvirtos, o ir jų stygiaus pasaulyje tikrai nėra. Žinoma, jas būtina kuo nors užpildyti, todėl dažniausiai tam naudojamas molis. Vėliau „užpildytos“ padangos yra dedamos viena ant kitos tarsi plytos.

Padangų guma yra puiki izoliacinė medžiaga, todėl iš jų pastatyti namai gerai laikysis tiek šaltame, tiek karštame klimate, o tokių namų šildymas ar vėsinimas bus pigus. Bijantiems gaisro patariama padangas padengti tinku ar betono sluoksniu.

6. Suakmenėjusi mediena

Namas iš suakmenėjusios medienos (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Namas iš suakmenėjusios medienos (nuotr. Listverse.com)

Mediena yra viena seniausių statybinių medžiagų pasaulyje. Tvirtas, lankstus, atsinaujinantis ir pigus medis mūsų protėviams statybose buvo nepakeičiamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelis mūsų mėgsta šią tradicinę statybinę medžiagą, tačiau ne vienas nori ir akmens tvirtumo. Jiems mes turime puikų variantą – suakmenėjusį medį. Šie medžiai augo ir virto prieš daugybę tūkstantmečių ir virto fosilijomis. Dabar vis dažniau jie yra naudojami namų statybai.

Štai Lamaro miestelyje, esančiame Kolorado valstijoje, neseniai iškilo automobilių parduotuvė, kurios statybai buvo panaudota suakmenėjusi mediena. Tuo tarpu Glen Rose miestelis Teksaso valstijoje praėjusio amžiaus pradžioje papuolė į tikrą tokių pastatų statybos bumą, nes šalia esančiuose laukuose buvo rastas itin didelis kiekis tokų medžių. Ironiška, bet dabar šiame miestelyje yra įsikūręs kreacionistų muziejus. Jo įkūrėjai tiki, kad visas mūsų pasaulis tėra vos keleto tūkstančių metų senumo.

REKLAMA

5. Plastmasiniai buteliai

Namas iš plastikinių butelių (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Namas iš plastikinių butelių (nuotr. Listverse.com)

Įvairių medžiagų perdirbimas nuolat populiarėja. Štai iš plastmasinių butelių jau iškilo ne vienas namas. Šie buteliai yra mėgstami dėl jų žemos kainos ir puikių izoliacinių savybių.

Oras yra labai gera izoliacinė medžiaga, todėl sandariai užsukti buteliai labai gerai sulaiko šilumą. Plastmasė suyra negreitai, todėl iš jos pastatytos sienos nesugrius daugybę metų. Tiesa, reikia paminėti, kad kol kas iš butelių statomi tik nedideli namai ir dauguma jų randami skurdžiose šalyse.

REKLAMA

Daugybė lūšnų trečiojo pasaulio šalyse yra statomos iš lakštinio, gofruoto metalo. Jos yra ganėtinai nutriušusios ir tamsios. Dažnai vienintelis šviesos šaltinis yra praviros durys. Projektas „Liter of Light“ (liet. „Litras šviesos“) buvo pradėtas būtent tam, kad būtų galima ne tik perdirbti dalį senų plastmasinių butelių, bet ir suteikti šviesos spindulį šiems vargingai gyvenantiems žmonėms. Projekto esmė yra paprasta: skardiniame stoge yra išpjaunama nedidelė skylė, pro kurią pusiau prakištas ir vandens pripildytas butelys surenka lauke esančią šviesą ir ją skleidžia pastato viduje. Į vandenį taip pat yra įpilama šiek tiek baliklio. Jis neleis vandenyje želti dumbliams, todėl „apšvietimas“ laikui bėgant neblogės. Tokios „lemputės“ susilaukė didžiulio pasisekimo, mat jų šviesumas atitinka 55 vatų elektrinės lemputės skleidžiamą šviesą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Laikraščiai

Namas iš laikraščių (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Namas iš laikraščių (nuotr. Listverse.com)

1922 metais amerikietis Elisas Stenmanas pradėjo namo iš laikraščių statybą. Viskas, išskyrus medinį namo rėmą, buvo padaryta iš susuktų ir nulakuotų laikraščių. Popierius yra puiki izoliacinė medžiaga, o lakas apsaugo pastatą nuo sugriuvimo drėgnuoju metų laiku. Vyras laikraščius naudojo ne tik namo statybai, bet ir vidaus apdailai. Visą reikiamą popierių jam padovanojo aplinkiniai gyventojai.

Šiuo projektu amerikietis norėjo išryškinti, kiek daug medžiagų mūsų visuomenė išmeta į aplinką – tai buvo ganėtinai moderni idėja to meto žmogui.

REKLAMA

3. Mamutų kaulai

Namas iš mamutų kaulų (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Namas iš mamutų kaulų (nuotr. Listverse.com)

Šiais laikais pastatyti tokį namą kainuotų didžiulius pinigus. Tai savaime suprantama, nes pagrindinis šios statybinės medžiagos šaltinis jau išnykęs. Tačiau pleistoceno laikotarpiu gyvenę mūsų protėviai jų turėjo į valias. Jie iškasdavo ovalo formos duobę, virš kurios iš kaulų sustatydavo sienas ir stogą. Šie būdavo padengiami greitai stingstančiu purvu ir tų pačių mamutų oda.

Iki dabartinių laikų išliko tik sienas sudarę kaulai, tačiau manoma, kad tokie namai buvo panašūs į indėnų tipius, kūgio formos namelius su skyle viršuje, atlikusią primityvaus kamino funkciją. Namelių viduje, centrinėje dalyje, degdavo ugnis.

REKLAMA

2. Druska

Namas iš druskos (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Namas iš druskos (nuotr. Listverse.com)

Kadaise druska Europoje buvo tokia reta ir brangi, kad ja būdavo mokamos algos. Tuo tarpu Bolivijoje, kur yra kelios milžiniškos druskų lygumos, tokių bėdų tikrai nerasite. Statyti namą iš druskos mūsų žemyne būtų tikra beprotybė, nes jis ištirptų po pirmo lietaus. Tuo tarpu aukštai esančiose sausose druskų dykumose tokio pavojaus nėra.

Būtent ten iš didelių druskos blokų buvo pastatytas viešbutis. Plytų lipdymas turbūt negalėtų būti paprastesnis: tiesiog sušlapinkite jų šonus, kartu suspauskite plytas ir jos susilydys.

REKLAMA
REKLAMA

Šis viešbutis yra panašus į anksčiau minėtą ledo viešbutį tuo, kad ir čia viskas yra pastatyta vien iš druskos, netgi baldai. Pasigardinti vakarienę tikrai neturėtų būti sudėtinga.

1. Kukurūzų burbuolės

Namas iš kukurūzų burbuolių (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)Namas iš kukurūzų burbuolių (nuotr. Listverse.com)

Šis pastatas kol kas yra tik prototipas, jame dar negalima gyventi. Jis sudarytas iš medinių rėmų, o tarpai yra užpildyti kukurūzų burbuolėmis. Projekto tikslas buvo pastatyti pigų ir aplinkai draugišką namą. Architektams pavyko pasiekti vieną tikslą: mediena ir kukurūzai yra tikrai pigūs. Iki visiško pasisekimo trūksta tik pigaus būdo skylėms užpildyti, nes kol kas į namą vis dar sunkiasi vanduo, o pro sienas traukia skersvėjai.

Geriausia šio pastato savybė yra ta, kad jis yra pastatytas tik iš lengvai atsinaujinančių medžiagų. Be to, gyvenant tokiame name niekad nestigtų spragintų kukurūzų.

+ LEGO

Turbūt kiekvienam vaikystėje teko statyti namelį iš LEGO kaladėlių. Tiesa, turbūt nesuklysime spėdami, kad retas kuris peržengė 30 centimetrų aukštį. Tuo tarpu Jamesas Mayus, žinomas kaip Aukščiausios Pavaros (Top Gear) vedėjas, iš LEGO kaladėlių pastatė visą dviaukštį namą, kuriame iš tiesų būtų galima gyventi. Name buvo net ir veikiantis tualetas, nors vamzdžiais pasitikėti nepatariame. Visam statiniui pabaigti prireikė daugiau nei trijų milijonų LEGO kaladėlių.

Statybas galite pamatyti video klipe.

Gaila, bet namas buvo nugriautas neilgai trukus po jo pabaigimo, mat niekas nepanoro jo įsigyti. Milijonai LEGO kaladėlių buvo paaukoti labdarai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų