REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sapnai dažnai būna neįprasti: keistos, vienišos kelionės ir naktiniai nuotykių ieškojimai, kuriuos patiriame neišlipdami iš lovos. Tačiau ar sapnai tikrai turi reikšmę, klausia doctissimo.fr.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl pamirštame sapnus? Kam jie reikalingi? Šios „psichologinės produkcijos“ funkcija nėra aiški. Be to, svarbu žinoti, kad mes nesapnuojame visą naktį.

REKLAMA

Kada sapnuojame?

Naktis skirstoma į keletą, maždaug 90 minučių trukmės, periodų, kurių metu keičiasi „lėto“ ir „paradoksalaus“ miego fazės. Paradoksalaus miego metu sumažėja raumenų tonusas, o užmerktos akys greitai juda. Anot miego ir sapnų specialisto Michelo Jouvet, tokio miego metu (trunkančio apie 100 minučių per naktį) sapne pasirodo gausybė pojūčių, susijusių tiek su jausmais, tiek su judėjimu: nuo 80 iki 85% atvejų, kai tokioje fazėje miegantis žmogus, pažadintas, gali aiškiai ir detaliai papasakoti, ką sapnavo.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl pamirštame sapnus?

Peretz Lavie aiškina, kad sapno istorija išsaugojama lengvai prieinamoje atminties dalyje, todėl ji išlieka atmintyje tik trumpą laiką. Kai dažnai prabundame arba nebandome prisiminti ką sapnavome, sapno istorija greitai dingsta. Rezultatas: prisimename, kad sapnavome, tačiau paties sapno – ne! Kadangi sapnuojame keletą sapnų per naktį, paprastai prisimenamas būna paskutinysis. Anot specialistų, įprasta, kai dienos įvykiai dominuoja pirmuose nakties sapnuose – juos dažniausiai pamirštame. O paskutinieji sapnai, kuriuos dažniau prisimename nubudę, yra susiję su labiau nutolusiais įvykiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar sapnas naudingas?

Kartais naktinės kelionės mus persekioja ir dieną, kaip antai: „Aš bėgau, kol uždusau, o mane persekiojo nematomas priešas“, „ Iš karto iškrito visi mano dantys“, „Klaidžiojau name, kuriame niekada anksčiau nebuvau“. Sumišę mes norime sapnuose ką nors įžvelgti, pavyzdžiui, perspėjimą arba ženklą. „Jeigu galite atsiminti nors ir mažą sapno dalį,  nustebtumėte pamatę, kaip sapnai yra susiję su kasdieniniais įvykiais, ir kaip jais remdamiesi, galite rasti savo problemų išeitis“, – aiškina Peretz Lavie. Jis juokauja, kad žmonėms, laukiantiems išeities tik iš sapno, teks dar gerokai palaukti. Iš tikrųjų sapnavimo funkcijos nėra tiksliai žinomos. Ar jis archyvuoja dienos atsiminimus? O gal palengvina informacijos perdavimus tarp dviejų smegenų pusrutulių? O gal padeda pašalinti nenaudojamą informaciją? Tai vis dar paslaptis!

REKLAMA

Atsiminti savo sapnus

Dažniausiai pabundate visiškai neprisimindami, ką sapnavote. Arba tai išgaruoja prieš pat pusryčius. Tereikia šiek tiek pasitreniruoti bei sutelkti dėmesį ir jūs padarysit tam galą!

Atsisėskite šalia savo lovos, turėdami rankoje užrašų knygelę ir pieštuką. Ryte, prieš pat lipdami iš lovos, pažymėkite tai, kas jums ateina į galvą, tai yra, tas mintis, kurias sapnavote. Paklauskite savęs: ką aš galvojau ir ką aš sapnavau?. Pamažu jūsų sapno idėjos taps vis aiškesnės ir kuo daugiau praktikuosite, tuo geriau, detaliau atsiminsite savo nakties vizijas...

Taip galėsite ramiai pamąstyti apie savo sapną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų