REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienai įmonei ypač naudinga turtėti klientus, kurie jos prekes perka visą gyvenimą, nuo pat vaikystės.

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinės tyrimų kompanijos SIS atlikto tyrimo duomenimis, 53 proc. suaugusiųjų ir 56 proc. paauglių perka tuos prekės ženklus, kuriuos pirkdavo ir vaikystėje, rašo „Businessinsider“. Todėl nenuostabu, kad įmonės skiria milijardus dolerių tam, kad jau nuo mažens prisijaukintų būsimus klientus.

REKLAMA

Knygoje „ Brandwashed: Tricks Companies Use To Manipulate Our Minds And Persuade Us To Buy“ autorius Martinas Lindstromas atskleidžia šokiruojančius būdus, kuriais įmonės bando suvilioti vaikus.

Viskas prasideda, kai vaikas dar nėra gimęs. Pavyzdžiui, Filipinų saldainių gamintojai „Kopiko“ daktarams siųsdavo saldainius, kad šie juos atiduotų nėščioms moterims.

Tai, ką nėščios moterys valgo, ne tik paveikia jų dar negimusio vaiko organizmą, bet taip pat paveikia ir jo ateities įpročius. Pasak Josephine'o Todranko, Kolorado universiteto medicinos mokyklos daktaro, atliktų tyrimų, nėščios motinos mitybos įpročiai ar dietos gali fiziškai transformuoti vaisiaus smegenis, o tai turi įtakos ir vaiko ateities mitybos įpročiams.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau minėtas pavyzdys su saldainiais „Kopiko“ yra išskirtinis. Praėjus kuriam laikui po saldainių išsiuntimo motinos minėta bendrovė išleido kavos produktą, turėjusį itin didelį pasisekimą tarp vaikų, kurio skonis buvo toks pats, kaip ir mamoms dalintų saldainių. Pasak M. Lindstromo, motinos netgi pačios skatindavo vaikus „Kopiko“ kavos produktą gerti, nes tai vaikus nuramindavo.

Praėjus ketveriems metams po šio įvykio, „Kopiko“ kava tapo trečias pagal žinomumą prekės ženklas visuose Filipinuose.

Viena pagrindinių Azijos prekybos grandinių netgi purkšdavo kūdikių maisto kvapus ten, kur būdavo parduodami drabužiai, suleisdavo vyšnių aromato į maistą ir gėrimus ir grodavo raminančią muziką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Muzika turi didelės įtakos dar negimusiam kūdikiui ir netgi visiškai nekaltos melodijos gali turėti stulbinantį poveikį. Tyrimas, atliktas Belfaste esančio „Queen's“ universiteto parodė, kad kūdikiai rodo prieraišumą toms melodijoms, kurių jų motinos dažnai klausydavosi nėštumo metu.

Šis metodas yra paremtas minėtos prekybos grandinės pavyzdžiu. Kūdikių motinos pasakojo, kad jų vaikai buvo tiesiog apstulbę, kai atvyko į parduotuvių rajoną, kuriame klausėsi muzikos – 60 procentų moterų atsakė, kad iki tol jos niekada nebuvo mačiusios savo vaikų tokių susidomėjusių.

REKLAMA

Yra reklamų, užmaskuotų pramogomis. Maisto įmonės parduoda greitą maistą naudodamos internetinius žaidimus, internetines apklausas ir mobiliųjų telefonų programėles, siekdamos sutvirtinti ryšius su būsimaisiais vartotojais.

Trys didžiausios maisto gaminimo kompanijos – „Kellogg's“,“ General Mills“ ir „Post“ naudojo žaidimus tam, kad parduotų mažiausiai maistingus grūdus, skelbiama Maisto politikos ir nutukimų centro „Rudd“ ataskaitoje.

M. Lindstromas identifikuoja tris priežastis, dėl kurių įmonės reklamas naudoja kaip žaidimus. Pirmiausia, rinkodaros specialistai tokiu būdu gali apeiti reglamentus dėl greito maisto reklamos per TV. Antra priežastis – toks reklamos būdas plinta kaip virusas ir vaikus padaro prekės ženklo ambasadoriais. Trečia – žaidimai vaikams iš prigimties sukelia priklausomybę.

REKLAMA

„Apple“ parduotuvės kasmet prisimena rūpinimosi vaikais dienas, naudodamos „slapto veikimo“ strategijas, kad prisijaukintų naująją kartą.

„New York Times“ sako, kad „iPhone“ tapo „geriausiu žmonijos istorijoje sukurtu įrankiu, skirtu suminkštinti išrankiems vaikams“.

M. Lindstromas pasakoja, kad „Apple“ rinkodaros darbuotojai puikiai žino, kad vos tik vaikas paima tėvų „iPod touch“ kompiuterį, jis iškart „užkimba“ ant įdomaus prietaiso ir ateityje neišvengiamai prašo tokį pat prietaisą nupirkti ir jam.Tyrėjas sako, kad „Apple“ daryti įtaką pradeda ir dar jaunesniems vaikams, negu šie. Jis atliko tyrimą, kurio metu vienerių metų amžiaus vaikams duodavo po „Blackberry“ telefoną. Visi vaikai vos tik gavę telefoną pradėdavo pirštais brauti per ekrano paviršių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tabako įmonės paaugliams 18 metų gimtadienio proga siunčia sveikinimus, kartu padovanodamos ir čekius cigaretėms.

Neturėtų būti naujiena, kad tabako kompanijos siekia savo klientais vaikus paversti iškart tada, kai jie tampa pilnamečiais, tačiau, pasak M. Lindstromo, tuo reklaminės kampanijos dar nesibaigia.

Įmonės čekius siunčia ne tik 18 gimtadienio proga, tačiau praėjus mėnesiui po jo, o praėjus dviems mėnesiams – dar vieną čekį. Tyrimai rodo, kad po 3 karto paauglys arba pasiduoda ir įsigyja produktą, arba galutinai praranda susidomėjimą.

REKLAMA

Įmonės vis dažniau siekia daryti įtaką vaikams, paveikdamos jų seksualinį potraukį. Taikiniu dažniausiai tampa merginos. „Abercrombie & Fitch“ sukūrė bikini liemenėles pakietintais kaušeliais antraklasėms.

„Abercrombie & Fitch“ situacijoje, šis įvykis sukėlė pasipiktinimą tarp tėvų ir žiniasklaidos. „SFGate“ rašė: „ jeigu 14 metų mergaitės gal ir gali būti pasiruošusios nešioti tokias liemenėles, vargu ar tokios liemenėlės būtų tinkamos 8 metų mergaitėms.“

Mamos ėmė reikšti savo pasipiktinimą internete ir klausinėti, ar užsidėjusios šias liemenėles merginos jaus diskomfortą.

REKLAMA

Kompanija „Disney“ idealizavo „princeses“, tokiu būdu jas padarydama mergaičių siektina feminizmo ikona.Kai merginos išauga, jos pasąmoningai lygina save su Barbe, arba pop muzikos žvaigždėmis, tokiomis kaip Miley Cyrus.

Ikonos yra tokios stiprios, kad jų įtaka paplitusi vaikams visame pasaulyje. Iš viso rinkoje yra stulbinantis skaičius „Disney“ princesių produktų – net 26 tūkst.. Kiekvieną sekundę pasaulyje yra nuperkama po keletą lėlių Barbių. Pardavimai iš prekės ženklo sudaro apie penktadalį visų „Disney“ pardavimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Berniukai taip pat dažnai tampa įmonių taikiniu. Pavyzdžiui, „Gillette“ jiems gimtadienio proga atsiunčia „įstojimo į suaugusiųjų pasaulį“ dovaną. Amžius, nuo kurio vaikai gauna dovanas, priklauso nuo atskirų valstybių įstatymų.

M. Lindstromas sako, kad vis didesnė įmonių rinkodaros biudžetų dalis yra skiriama prisijaukinti ateinančios kartos klientus vyrus kiek įmanoma anksčiau, dažnai kol dar jie nėra pilnamečiai.

Kodėl? „Gillete“ atlikta apklausa parodė, kad jeigu jų prekes vaikai pradeda naudoti kol būna maži, 92 proc., kad jie „Gillete“ skutimo priemones naudos ir suaugę.

REKLAMA

Įmonės, siekdamos nuo mažens prisivilioti vaikus ir padaryti savo klientais, sukuria specialiai jiems skirtas drabužių linijas, kaip „BabyGap“ and „Crewcuts“.

Mes nesąmoningai prekės ženklus siejame su teigiamomis emocijomis, kuriuos prisimename iš vaikystės, siekdami prisiminti malonius pojūčius, kuriuos kadaise patyrėme, sako M. Lindstromas. Tai yra nostalgija.

Prekių ženklų linijų sukūrimas vaikams yra būdas prisivilioti vaikus, kad jie nuo pat mažens prisirištų prie jų prekės ženklo ir būtų klientais visą gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų