REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūkininkai jau skina pirmąsias šiemet prinokusias šilauoges. Beje, pastaruoju metu itin populiarėja ūkiuose uogauti patiems. 

Ūkininkai jau skina pirmąsias šiemet prinokusias šilauoges. Beje, pastaruoju metu itin populiarėja ūkiuose uogauti patiems. 

REKLAMA

Galiu visada nueiti į turgų ar parduotuvę nusipirkti, bet ne tas malonumas“, – sako Albina iš Panevėžio rajono.

Į šilauogių ūkį, netoli Panevėžio, moteris uogauti atvyko pirmą kartą. 

Šiandien nedirbu, tai taip sugalvojau, kad atvažiuosiu pasiskinti, paskanauti. Turime anūkę, kuri dievina uogas, tai valgys“, – teigia Albina. 

Šilauogių pasiilgo ir panėvėžietė Ieva. 

Planas – šiandien šiek tiek pavalgyti uogų, gal vėliau dar daugiau prisiskinti. O prinokusios uogos tiesiog byra nuo šakos“, – tikina Ieva.

O Ingrida sako, kad skinant šilauoges, ir paskanauja, ir užsidirba. 

Aš apskritai visas uogas labai mėgstu. Ir mėlynes renku, ir šilauoges ateinu paskinti, man tiesiog labai patinka“, – teigia panevėžietė. 

REKLAMA
REKLAMA

Uogauti pačius žmones skatina ir kaina. Kilogramas prisirinktų uogų kainuoja 4 eurus.

„Kaip tik mačiau skelbimus internete, kad Vilniuje pardavinėja po 8, tai manau labai skiriasi. O dabar dar ir pramoga“, – sako Agnė iš Panevėžio.

REKLAMA

Šilauogių ūkio šeimininkai sako, kad toks būdas, kai žmonės patys atvyksta skinti uogų, labai pasiteisinęs. O ir pati uoga sulaukia vis daugiau gerbėjų. 

Kiekvienais metais šita uoga vis labiau ir labiau populiarėja, tuo labiau, kad ji yra gana patogi, ji nėra šlapia uoga, jinai tinka kepiniams ir puikiai tinka šaldymui“, – tikina šilauogių augintoja Jurgita Milinienė. 

Tiesa, kad būtų ką skinti, ūkininkams teko kaip reikiant paplušėti. Lyg sužeisto paukščio garsą skleidžiančia garsine paukščių baidykle ūkininkai bandė gelbėtis, kol uogynai buvo dengiami specialiais tinklais. Mat sparnuočiai kaimynai pirmieji suskubo ragauti vos mėlynuoti pradėjusias uogas. 

REKLAMA
REKLAMA

Strazdams jokio skirtumo, tu juos gali kuo nori baidyti, jie per metrą nuo tos baidyklės tupi ir savo reikalus tvarkosi, o varnėnus veikia ta baidyklė“, – teigia šilauogių augintojas Edvinas Milinis. 

Kad uogynai neliktų tušti, kaip buvo pirmaisiais metais, ūkininkai šilauoges uždengė specialiais tinklais. 

Dabar jau ramu, dabar jau lieka tik mums kol kas“, – sako E. Milinis.

Iš maždaug hektaro uogyno, augintojai planuoja šiemet pririnkti 3–3,5 tonos šilauogių.

„Manau, gausis vidutinis derlius, nors iš pradžių atrodė, kad bus visko daugiau“, – teigia E. Milinis. 

Kaip ir kasmet, pirmųjų lietuviškų šilauogių kainos yra didesnės nei sezonui įsibėgėjus, 8–10 eurų kilogramas. Vėliau uogų kaina turėtų kristi. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turėtų būti 6,5–7 eurai. Tokia vidutinė sezono kaina“, – tikina šilauogių augintojas. 

Uoga ir jaunam, ir senam“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo mokslo darbuotoja Laima Česonienė, puikiai žinanti šios vasaros uogos savybes. 

Šilauogei, aš sakyčiau, konkurentų beveik nėra, todėl, kad ji yra skani. Ji labai retai išprovokuoja alergines reakcijas vaikams ir suaugusiems, yra tikrai vertinga uoga“, – tikina L. Česonienė. 

Visa paslaptis – jos mėlyna spalva. 

Tokių antocioninų, kaip miškuose augančios mėlynės ir šilauogės, neturi nė viena kita uoginė kultūra“, – teigia L. Česonienė.

REKLAMA

Pasak žinovės, mėlynoji uoga teigiamai veikia regėjimą, stiprina nervų sistemą, palengvina senėjimo procesus. Ir nors visada ranka tiesiasi į kuo didesnę mėlynuojančią uogą, visgi nuvertinti smulkesnių šilauogių tikrai nereikia. 

Tyrimai rodo, kad smulkesnėse uogose šitų gerųjų augalinių dažų – antocioninų – yra daugiau“, – tvirtina Vytauto Didžiojo Botanikos sodo darbuotoja. 

Vytauto Didžiojo Botanikos sode šiuo metu sirpsta 67 veilsių šilauogės. Iš jų – dvi lietuviškos.

„Yra veislė Danutė“, mes ją pavadinome garsios mokslininkės mūsų mokytojos vardu“, – sako L. Česonienė.

Mokslininkė pataria, kokia veislė tinkamiausia ieškant uogų sveikatinimuisi:

Norint turėti labiau sveikatinančias uogas, yra siauralapės šilauogės veislės, kai kurios auginamos vazonėliuose ir vos ne balkonuose galima auginti“, – teigia L. Česonienė. 

Beje, naudingiausia, anot žinovės, valgyti šviežias uogas, o ne spausti jų sultis. Mat odelėje slypi itin daug naudingųjų medžiagų.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų