REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors ne vienus metus velnio lašais piktnaudžiaujančius gyventojus Lietuvoje bandoma pažaboti griežtais alkoholio pardavimo ribojimais, gydytojai toksikologai šiurpsta nuo to, kas visiškai legaliai vyksta vaistinėse. Čia bet kuriuo metu visiems prieinami širdies lašai ir kiti preparatai alkoholio pagrindu lietuvių tiesiog šluote šluojami ir vartojami ne lašais, o buteliukais.

Nors ne vienus metus velnio lašais piktnaudžiaujančius gyventojus Lietuvoje bandoma pažaboti griežtais alkoholio pardavimo ribojimais, gydytojai toksikologai šiurpsta nuo to, kas visiškai legaliai vyksta vaistinėse. Čia bet kuriuo metu visiems prieinami širdies lašai ir kiti preparatai alkoholio pagrindu lietuvių tiesiog šluote šluojami ir vartojami ne lašais, o buteliukais.

REKLAMA

Kai valdžia deda vis naujus apynasrius suvaldyti išlenkti taurelę nesibodintiems lietuviams, gydytojai kraupsta, kad šalies vaistinėse laisvai liejasi alkoholis.

„Juodu ant balto parašyta, kad širdies lašų pagrindinė sudedamoji dalis yra alkoholis. Pripažinkime, kad žmonės save apgaudinėja ir geria alkoholį. Tad tai yra lygiai tos pačios „gydomosios“ savybės kaip kad išgerti degtinės. Kitaip sakant, jokių gydomųjų savybių ten nėra“, – situaciją be užuolankų portalui tv3.lt komentavo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) gydytoja toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė.

Geria ne lašais, o buteliukais

Jos aiškinimu, jei žmogui dėl kažkokių priežasčių reikėtų valerijonų šaknų, sukatžolių, gudobelių ar kitų žolelių ekstrakto, lygiai tą patį galima gauti kapsulių ar tablečių forma, tai yra sausa forma.

REKLAMA
REKLAMA

„Kodėl šias žoles reikia užpilti spiritu, čia jau yra kitas klausimas. Širdies lašai, gudobelių, valerijonų ir visos kitos panašios tinktūros – tai yra grynas alkoholis.

REKLAMA

Tai yra legalus nelegalaus produkto pardavinėjimas, kai Lietuvoje yra griežta politika alkoholio pardavimo laiko, amžiaus atžvilgiu. Šie preparatai yra prieinami apeinant visus alkoholio ribojimo įstatymus, taip pat yra reklamuojami per nacionalinį transliuotoją“, – pabrėžė toksikologė.

Gydytojos aiškinimu, nors gal ir būtų galima vaidinti, kad šie preparatai yra vaistas ir dėl kažkokių priežasčių reikalingi žmogui, jie iš esmės neturi jokių gydomųjų savybių, kas susiję su kardiovaskulinėmis ligomis. Vis tik vaistinėse tai išlieka preke – visišku bestseleriu, kurios parduodami milijonai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kalbant tik apie širdies lašus, 2020 m. buvo parduota 2 mln. širdies lašų pakuočių, o kitų tinktūrų – virš 1 mln. Kai yra parduodama 3,5 mln. pakuočių, kyla klausimas, ką bandome apgauti vartodami alkoholį. Kitas dalykas, jei yra tiek žmonių, kurie turėtų gydytis kardiovaskulines ligas, kodėl jie to nedaro tais preparatais, kurie įrodyti mokslo“, – stebėjosi G. Laubner-Sakalauskienė.

Ji pasakojo pati padariusi eksperimentą tuo laiku, kai alkoholio įsigyti draudžiama: vieną rugsėjo 1 dieną, kitą – sekmadienį po 15 val.

„Vienu atveju nusipirkau širdies lašų, kitu – trejas devynerias. Jų, beje, irgi per metus apie 3,5 pakuočių yra parduodama vaistinėse. Ir žmonės šias tinktūras geria ne lašais, o gurkšniais, buteliukais. Įsivaizduokite, jei tiek milijonų pakuočių išgerta, kiek laiko jas lašiukais reikėtų gerti?“ – komentavo gydytoja toksikologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistinėse vieni populiariausių

Vaistinių atstovai patvirtina, kad širdies lašai – vienas iš dažniausiai įsigyjamų nereceptinių preparatų, kuriais prekiaujama vaistinėse.

„Mūsų vaistinėse per dieną vidutiniškai parduodama apie 2000 vienetų širdies lašų buteliukų“, – nurodė „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė. 

Vaistininkas Rimvydas Blynas konstatavo, kad šių prekių paradavimai tik auga. „Stebime, kad lyginant su praėjusiais metais, širdies lašų pardavimai ūgtelėjo beveik trečdaliu“, – konstatavo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas.

„Juodu ant balto parašyta, kad širdies lašų pagrindinė sudedamoji dalis yra alkoholis. Pripažinkime, kad žmonės save apgaudinėja ir geria alkoholį. Tad tai yra lygiai tos pačios „gydomosios“ savybės kaip kad išgerti degtinės“, – sakė G. Laubner-Sakalauskienė.

REKLAMA

Specialistai paaiškino, kad širdies lašai – tai augalinis vaistinis preparatas, skirtas širdies ir kraujagyslių funkcijų gerinimui, ypač esant nervinei įtampai.

„Dažniausiai pacientams jų prireikia karštomis vasaros dienomis, kada paūmėja lėtiniai širdies ir kraujagyslių sutrikimai. Šaltuoju sezonu – rečiau. Neretai žmonės juos vartoja ir siekdami valdyti patiriamą stresą ar baimę

Įsigydami minėtus ar panašios sudėties preparatus, pacientai dažniausiai priežasties nemini, kadangi recepto pateikti nereikia. Tai neretai būna garbaus amžiaus žmonės. Pasitaiko atveju, kada į vaistinę užsukę pacientai pasisako apie jaučiamus simptomus ir klausia patarimo, tad mes suteikiame kokybišką farmacinę paslaugą ir rekomenduojame vieną ar kitą preparatą, kartu su pasiūlymu apsilankyti šeimos gydytojo kabinete“, – komentavo R. Blynas.

REKLAMA

Vienu ypu įsigyja ir viso mėnesio gydymo kursą

Visgi vaistininkai neslėpė, kartais pasitaiko atvejų, kada žmonės šiais preparatais pradeda piktnaudžiauti. 

„Širdies lašų paklausos augimą vaistinėse galima pastebėti anksti rytais arba vakarais – tomis valandomis, kai parduotuvėse neparduodamas alkoholis. Pasitaiko atvejų, kai vaistininkai atpažįsta tuos pačius klientus, kurie vaistinėse dažniau perka širdies lašų pakuotes.

Širdies lašus įsigyjančius klientus mes įspėjame, jog vartojant juos ilgesnį laiką vystosi priklausomybė – simptomai, būdingi pastoviam alkoholio vartojimui, o vėliau nutraukus vartojimą galima susidurti ir su alkoholine abstinencija. Tik, visgi, šis preparatas išlieka prieinamas žmonėms net ir tomis valandomis, kai parduotuvėse alkoholiu neprekiaujama“, – komentavo E. Ramašauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Blynas pasakojo, kad neretais atvejais pacientai nusprendžia vienu kartu nusipirkti viso mėnesio gydymo kursą atitinkantį kiekį, kad netektų dažnai keliauti į vaistinę.

„Pastebime ir tokių pacientų, kurie bando minėtas alkoholio savo sudėtyje turinčias prekes įsigyti keletą kartų per dieną ar pirkti juos skirtingose vaistinėse, pas skirtingus specialistus. Tuomet galima įtarti, kad širdies lašai naudojami ne pagal paskirtį.

Teikdami farmacinę paslaugą, visada stengiamės pasiūlyti širdies bei kraujagyslių darbą gerinančius preparatus, pagamintus vandens pagrindu, ypač tada, kai pacientas nori įsigyti didesnį kiekį“, – pabrėžė vaistininkas.

REKLAMA

„Nekaltas“ preparatas paverčia priklausomais

Toksikologė G. Laubner-Sakalauskienė teigė kasdien susidurianti su tokių preparatų vartojimo pasekmėmis. Sąmoningai ar ne tokiu būdu žmonės klampina save į priklausomybės liūną.

„Išskirčiau kelias pacientų grupes – vieni sako, kad alkoholio nevartoja, bet širdies lašus vartoja, kai negera, kitaip sakant, jis tiesiog vartoja alkoholį. Kiti labai atvirai sako, kad einu į darbą ir negaliu išgerti, bet galiu širdies lašus vartoti sėdėdamas prie kompiuterio.

Tie žmonės, kurie yra priklausomi nuo alkoholio, tikrai žino šį preparatą, vartoja tuo metu, kai negali vartoti alkoholio dėl šeiminių ar darbinių priežasčių, neva legalu vartoti „vaistą“ – širdies lašus. Didžioji dalis žmonių, vartodami lašus, tikrai žino, kad ten yra alkoholio“, – kalbėjo gydytoja. 

REKLAMA

Paklausta, ar linkę vartoti tokius preparatus su alkoholiu pacientai išsiskiria savo amžiumi, gydytoja konstatavo, kad jaunimas, kaip žinia, alkoholio apskritai nėra prioritetizavę kaip svaiginimosi priemonės.

„Kiek vyresni žmonės daugiau vartoja tokius preparatus legalizuodami nelegalaus alkoholio vartojimą tose aplinkose, kur negalima to daryti. Dalis vyresnio amžiaus žmonių išties galvoja, kad tai yra nekalta. Bet didžioji dalis puikiai žino, kad tai yra alkoholis. Negalima savęs apgaudinėti, kad yra geriami vaistai. Jei kokia vyresnė moteris sako, kad be širdies lašų negali nusiraminti, tai reiktų pripažinti sau, kad vartoja gryną alkoholį“, – pabrėžė G. Laubner-Sakalauskienė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nenori matyti problemos?

Pašnekovė teigė, kad gydytojai apie šią problemą kalba nuolatos, tačiau reakcijos iš sprendimų priėmėjų pasigendama. 

„Esame kreipęsi į mūsų ligoninės vaistinę, ar jie galėtų išimti tokius preparatus iš apyvartos bent mūsų ligoninės pacientams, nes jie patys, gulėdami skyriuje, nueina ir nusiperka. Tai yra nereceptinis vaistas ir jie taip „gydosi“ patys. Mums buvo atsakyta, kad tai yra neįmanoma“, – pasakojo ji.

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad preparatams, kurio pagrindas yra alkoholis, paprastai reikia recepto, tad svarstė, kodėl širdies lašai yra toks išskirtinis vaistas.

„Tokie preparatai, kurie naudojami tepti kažką – odai ar gleivinių dezinfekcijai, visiems jiems reikalingas receptas, tai kodėl alkoholio turintiems preparatams, jei jis neva kažkam reikalingas, kodėl jis neturėtų būti receptinis? Alkoholis bet kuriuo atveju yra psichoaktyvi medžiaga“, – konstatavo G. Laubner-Sakalauskienė.

REKLAMA

Pritartų, kad reikia riboti pardavimo laiką

Konservatorė Jurgita Sejonienė neslėpė, kad ir pačiai yra tekę įsigyti panašių preparatų ir net nustebti, kad vaistinėje aptiko tuščią pakuotę.

„Juos ne tik gali bet kokiu metu nusipirkti, bet, pasirodo, šiuos preparatus net vagia. Vaistininkė patvirtino, kad negali laikyti viduje įdėtų preparatų, nes išneša juos“, – pastebėjo Seimo narė.

Pati būdama gydytoja ji atkreipė dėmesį ir į tai, kad tokiuose preparatuose ne tik alkoholio yra, bet ir įvairių žolelių, kurių perteklinis vartojimas gali turėti toksinį poveikį.

J. Sejonienė sutiko, kad jei problema išties yra tokio masto, reikėtų griežtinti šių preparatų pardavimo tvarką. 

REKLAMA

„Kad ir vaistinis preparatas, jis vis tiek turi alkoholio ir nemažą procentą, tad galima siūlyti, kad jų nebūtų galima įsigyti tomis pačiomis valandomis, kaip negalima prekiauti ir alkoholiniais preparatais. Nes tai nėra tokie vaistai, kurių „čia ir dabar“ negavęs neišgyventum. Nesvarbu, kad tai nedideli kiekiai, bet juk alkoholis mažuose indeliuose apskritai uždraustas“, – komentavo Seimo narė.  

Vis ji sunkiai įsivaizdavo, kad tokiems preparatams galėtų reikėti recepto, mat tuomet nutįstų ilgos eilės pas gydytojus: „Nieko daugiau neliktų šeimos gydytojams, kaip rašyti receptus visiems tokiems priklausomiems.“

Be alkoholio neįsivaizduojate draugų pasibuvimo? Turi jums liūdnų žinių:

Siūlau nedelsiant svarstyti klausimą, apie saldainių su likeriu, brendžiu ar dar kuo uzdraudima, tauta nusigers
Nedarykit problemų ten, kur jų nėra! Kas gėrė buteliukais, tie ir gers, o kas lašiukais - tie irgi lašins! NĖRA lašiukų be alkoholio, nors dažnai prašo. Gal ir juos reiks išsirašyt pas daktarus, kaip ir nuo skausmo, itampos, nemigos? Patys rėkia - ginkluojamės, karas, viskas brangsta, autobusai nevažiuoja, bankomatų nėra, darželiuose vietų nėra, pinigų truksta - tyliai sako Žmonės! Gal baikit gasdint, grasint, tai ir lašiokų reiks daauug mažiau!
Gaubner taip bijo alkoholio, kad net lašiukai jai atrodo kaip butelys. Kvailysčių turgus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų