REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialdemokratai jau bombarduoja Seimą pasiūlymais keisti antrąją pensijų pakopą. Ir siūlo ne tik naikinti automatinį įtraukimą į privatų kaupimą, bet ir leisti iš kaupimo bet kada gyventojams pasitraukti ir atsiimti savo pinigus. Tiesa, Lietuvos bankas pasisako už švelnesnes korekcijas.

Socialdemokratai jau bombarduoja Seimą pasiūlymais keisti antrąją pensijų pakopą. Ir siūlo ne tik naikinti automatinį įtraukimą į privatų kaupimą, bet ir leisti iš kaupimo bet kada gyventojams pasitraukti ir atsiimti savo pinigus. Tiesa, Lietuvos bankas pasisako už švelnesnes korekcijas.

REKLAMA

Lietuvos bankas žada, kad po dabartinio nuosmukio ir įmokų nuvertėjimo, kada nors ateis geresni laikai ir esą privačių pensijų vertės atsistatys.

Štai kaip šiauliečiai kalba apie pernai 15 proc. nuvertėjusį jų turtą antrosios pensijų pakopos fonduose:

„Geriausiai, kai pinigai yra vietoje, prie manęs, o ne kažkur vaikšto, neaišku.“

„Neteisinga. Ką uždirbai, tą pasiimk, ką sutaupei.“

„Tam yra pensijos, kad sukaupi, kai išeini, galėtų visas atiduoti iš karto.“

„Kur išleisčiau – šiuo metu namus remontuoju, mašinų trūksta, visko trūksta, griūna, yra kur dėti.“

„Kur leistumėm? Nekilnojamam turtui įsigyti.“

Žmonių neguodžia ir tai, jog užpernai jų turtas antroje pakopoje buvo paaugęs apie 20 proc, tai yra daugiau nei pernai nuvertėjo. Tad socialdemokratai, nusižiūrėję nuo Estijos, jau siūlo keisti kaupimo antroje pakopoje tvarką ir leisti žmonėms bet kada nutraukti kaupimą ir atsiimti pervestus pinigus.

REKLAMA
REKLAMA

„Esmė sudaryti galimybes, kas sustabdė kaupimą, kam bėda, susirgo vėžiu, jam reikia pinigų, jei neturės pinigų, net ir sukaupti būtų paveldimi, bet galėtų išgelbėti žmogui gyvybę, jis sulauktų pensijos“, – anksčiau teigė Seimo narys, socialdemokratas Linas Jonauskas.

REKLAMA

Visgi, socdemų siūlymu, sumanę atsiimti iš antros pakopos savo pinigus nesulaukę pensinio amžiaus, į biudžetą turėtumėte grąžinti per visą kaupimą valstybės pervestas skatinamąsias įmokas, o jos gali sudaryti tūkstantį ir daugiau eurų.

„Dalį lėšų prideda valstybė iš biudžeto. Nesulaukus būtų sąlyga, kad jei norisi pinigų, nesulaukus pensijos, dalis būtų grąžinta valstybei, bet mažesnė ženkliai nei žmogaus įmokos“, – aiškino L. Jonauskas.

Dėl antrosios pakopos turto kritimo fondų valdytojai kaltina Rusijos tebetęsiamą karą Ukrainoje, sąmyšį pasaulio ekonomikoje ir palūkanas keliančius centrinius bankus. Lietuvos bankas tvirtina, kad šios negandos yra laikinos, o ilgalaikėje perspektyvoje kaupiančiųjų turtas antroje pakopoje ne tik turi atsistatyti, bet ir vėl didėti.

REKLAMA
REKLAMA

„Nemanome, kad reikėtų revoliucijos, išardyti sistemą, nes tai svarbi senatvės pensijų sistemos dalis. 800 tūkst. žmonių kaupia, jei kaups ilgai, turės galimybę pasididinti pajamas ženkliai – apie 30 proc. prie „Sodros“ pakopos“, – tikino Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.

Visgi Lietuvos bankas neprieštarauja, kad antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemą Seimas pakoreguotų. Banko nuomone, valdytojams reikėtų leisti laisviau investuoti, bet kartu sumažinti jų komisinius, o priešpensinio amžiaus dalyvių lėšas indeksuoti, kad rinkų kritimo metu išėję į pensiją jų nuostoliai būtų amortizuoti.

Automatinio įtraukimo į antrąją pakopą Lietuvos bankas ragina neatsisakyti, tačiau jį vykdyti ne kas 3, o kas 5 metus. Leisti pasitraukti iš kaupimo bankas sutinka nebent tik kaupimo pradžioje – po pirmosios nuskaičiuotos įmokos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Antrą pakopą matome kaip senatvės pensijos dalį. Naudinga gyventojams kaupti sistemoje, jei nori turėti papildomų lėšų senatvėje ir pasigerinti savo finansinę būklę“, – teigė S. Krėpšta.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė jau prieš du mėnesius kalbėjo sutinkanti diskutuoti dėl antrosios pakopos pakeitimų, tačiau ir tuomet, ir dabar ragina drastiškų pokyčių nedaryti.

„Diskusijos gerai, galime tartis, argumentų yra už ir prieš, diskusijos visos vertingos, žmonėms svarbus klausimas“, – sakė M. Navickienė.

Beje, socialdemokratai siūlo ne tik leisti bet kada nutraukti kaupimą antroje pakopoje, bet ir naikinti prieš 4 metus įvestą asmenų iki 40 metų automatinį įtraukimą į kaupimą.

Kur dingo taip vadinama demokratija?kodel priverstinai turiu kaupt,kodel negaliu savu kapeiku pasimt?nuo kada bankas sprendzia man juos atiduot ar ne?bankai ir taip lupa nuo musu pinigus uz viska,bet jok naudojasi musu pinigais nieko nemoka,jau esu priverstas alga gaut i banka ,o as noreciau grinais ir pats nusprest man pasidet i banka juos ar ne.nes bankai visi be isimties naudojasi jok alga mano pas juos nueis ir apmokestina man tuos pinigus atsiimt kainuoja,laikit taip pat moku,kodel?paaiskinkit man valdzios prisiutgalviai
Todel kad čia aukso kasyklos, nieks neatsakingas. Išvis panaikint komisinius reikia, tegul gyvena ir uždirba nuo pajamų iš mūsų sukaptų pinigų, ir jei nuostolis tegul dengia. Dabar kad ir kaip chujovai pinigėliai vistiek teka upėmis ar uždirbo ar ne vistiek visi sotus, ar gi gali būti geresnė afera. Čia verslas be rizikos. Valdytojas fondo visada uždirba, nesvarbu kokie jo darbo vaisiai, ar prapiso pinigus svetimus ar ne. Nuostoliai tik žmoniems.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų