REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šešiolikmetė Karina ir dvylikmetė Justina – pirmosios Lietuvoje, kurioms dėl plaučių arterijos vožtuvo nesandarumo be operacijos buvo įstatytas širdies vožtuvo implantas, gydantis įgimtą širdies ydą. Iki šiol gydymas be pjūvio buvo taikomas tik tiems pacientams, kurių plaučių arterijos vožtuvas buvo susiaurėjęs. 

Šešiolikmetė Karina ir dvylikmetė Justina – pirmosios Lietuvoje, kurioms dėl plaučių arterijos vožtuvo nesandarumo be operacijos buvo įstatytas širdies vožtuvo implantas, gydantis įgimtą širdies ydą. Iki šiol gydymas be pjūvio buvo taikomas tik tiems pacientams, kurių plaučių arterijos vožtuvas buvo susiaurėjęs. 

REKLAMA

Šešiolikmetė Karina pasakoja, kad vaikystėje ji negalėjo būti kaip visi kiti vaikai – ji privalėjo riboti savo fizinę veiklą dėl įgimtos širdies ydos, tad negalėjo lankyti sporto ar šokių būrelių, o kartais tekdavo atsisakyti ir žaidimų su draugais. Pirmą operaciją ji patyrė būdama vos trijų metų.

„Buvau labai hiperaktyvus vaikas, kuris mėgo tiesiogiai pabėgioti, pažaisti su draugais ir aš pradėjau tą jausti, kai man buvo apie 11–12 metų, kai atsirado toks didelis pavargimas ir aš vieną kartą nualpau per žaidimą“, – pasakoja Karina.

REKLAMA
REKLAMA

Po nualpimo gydytojai Karinai pasakė, kad dėl pažeisto plaučių arterijos vožtuvo jai būtina pakartotinė operacija. Tiesa, šįkart specialistai pasiūlė kitokį, naują gydymo būdą – širdies vožtuvo implantavimą be pjūvio.

REKLAMA

„Siekiant išvengti pakartotinės operacijos yra atliekamas perkateterinis gydymas. Kadangi tą patį vožtuvą galima pakeisti tiek chirurginiu būdu, tiek ir perkateteriniu, bet mūsų būdu atliekama procedūra leidžia pacientui išvengti bent vienos ar kelių pakartotinių atvirų širdies operacijų“, – teigia gydytojas kardiologas Sigitas Čėsna.

Tokiam gydymui reikalingos dvi procedūros. Pirmos procedūros metu per kirkšnies arteriją yra įvedamas ilgas kateteris, kuriame yra įspraustas metalinis cilindro formos tinklelis – stentas. Kateteris tuomet yra nuvedamas iki širdies ir pasiekus tinkamą vietą yra išplečiamas balionas ant kurio yra uždėtas stentas.

REKLAMA
REKLAMA

Tuomet balionas yra subliuškenamas, tačiau išplėstas stentas lieka, taip paruošiant vietą naujam vožtuvui. Antros procedūros metu per kateterį jau yra implantuojamas vožtuvas. Karinos tėvai pasakoja, kad po pirmos širdies operacijos, kai mergaitei buvo treji, laukė sudėtingas gijimo laikotarpis – ilgas sveikimo laikas, reikalingos reabilitacinės paslaugos, liko pooperacinis randas. Tačiau prieš mėnesį atlikta procedūrą tėvai vadina stebuklu.

„Kai buvo dabar ta operacija, tai čia stebuklas. Jos nebuvo, pora valandų operacija, paskui pora valandų reanimacija. Ji atvažiuoja, sakau, kaip? Ji šypsosi, viskas gerai, viskas nuostabiai. Tiesiog negali patikėti, kad taip įmanoma“, – pasakoja Karinos mama Irina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Karina galės pradėti aktyviai sportuoti tik po pusmečio, mergina sako, kad pokyčius savijautoje jaučia jau dabar.

„Didžiausias skirtumas buvo, kai aš pradėjau vaikščioti su draugais ir aš vaikščioju, ir galėjau kalbėti normaliai, o ne dusti, kaip anksčiau“, – sako Karina.

Su Karina vienoje palatoje gulėjo ir Justina, kuriai buvo atlikta tokia pati procedūra. Dabar Justina jau laksto kieme su savo šunimi Ūdra, tačiau mergaitė pasakoja, kad prieš procedūrą tai daryti buvo sunku.

„Man labiausiai patikdavo leisti laiką su šuniukais, daug bėgioti, bet kartais, kai dūkdavau su šuniu ar daug bėgiodavau, daug sportuodavau, reikėdavo labai daug kvėpuoti giliai ir labai sunku būdavo kvėpuoti“, – pasakoja Justina. 

REKLAMA

Justinos mama pasakoja, kad gimus Justinai, šeima iš gimdymo namų išvažiavo su rekomendacija apsilankyti pas kardiologą. Iš pradžių šeima neįtarė nieko blogo, tačiau apsilankius pas gydytoją sužinojo, kad Justinai – rimta širdies yda.

„Pirmi vaikai buvo visiškai sveiki, o trečia dukra buvo su tokia rimta liga. Tai buvo visiems labai labai didelis šokas“, – sako Justinos mama Benigna. 

Pirmoji atvira širdies operacija Justinai buvo atlikta, kai jai buvo vos 4 mėnesiai. Justinos mama pasakoja, kad ir toliau gyveno laukimo nuotaikomis, nes žinojo, kad operaciją reikės kartoti.

„Žinojome, kad laukia dar sekančios ir niekada nebuvome pagalvoję, kad atsiras tokia galimybė ir nereikės vėl to pjūvio“, – pasakoja Benigna.

REKLAMA

Tiesa, gydytojai apie tokią galimybę Justinos šeimai pranešė dar prieš penkerius metus, tiek jai teko laukti kol šis gydymas bus pradėtas taikyti Lietuvoje. Nors Karina ir Justina yra pirmosios, kurioms buvo padaryta ši procedūra, toks metodas planuojamas taikyti ir kitiems.

„Pirmasis etapas yra atliktas jau 5–iems pacientams ir dar bent 5–6 pacientai būtent šitokios procedūros dar laukia sąraše. Tai tikimės, kad iki naujų metų pavyks jiems visiems pagelbėti“, – aiškina S. Čėsna.

Santarų klinikų Kardiologijos ir angiologijos centras – vienintelis šalyje, kuriame įgimtos širdies ydos gydomos intervenciniu būdu. Šiuo metodu gali būti gydomi įvairaus amžiaus žmonės. Šiuo metu jauniausia pacientė yra 12–os metų, vyriausia – 65–erių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų