REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors orai kol kas laikinai pasitaisė, ūkininkai jau skaičiuoja padarytus nuostolius. Anksčiau tokiu metu jau džiaugdavosi ankstyvuoju derliumi, o šiais metais jo teks palaukti. Orų svyravimai lems ir mažesnį derlių, o tai kilsiančias kainas.

Nors orai kol kas laikinai pasitaisė, ūkininkai jau skaičiuoja padarytus nuostolius. Anksčiau tokiu metu jau džiaugdavosi ankstyvuoju derliumi, o šiais metais jo teks palaukti. Orų svyravimai lems ir mažesnį derlių, o tai kilsiančias kainas.

REKLAMA

Jau anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, jog Lietuvos daržovių augintojai atskleidė, kad šalčiai praėjo ne tik per Lietuvą, bet ir per Vidurio ir Rytų Europą, įskaitant Lenkiją. Tai gali lemti apskritai visos produkcijos sumažėjimą.

„Ir Lenkijoje tas pats. Su kolegomis ūkininkais pasišneki, tokios pačios sąlygos, šalta. Ir daržovės nebe tokios pigios, kaip praeitais metais turėtų būti, nes pernai labai geras derlius, šiemet jau sunkiau“, – sakė ūkininkas Algimantas Vaupšas.

Prekybininkai išskyrė, kurios daržovės gali brangti labiausiai

Lietuvoje esančių prekybos tinklų atstovai ramina, kad kol kas kainos per daug keistis neturėtų. Tačiau taip pat išskiria vėluojantį derlių ir galimus pasikeitimus pasiūloje.

REKLAMA
REKLAMA

„Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė teigia, kad kol kas daržovių kainos ženkliai nesikeičia, tačiau, jeigu palyginti su praėjusiais metais, šviežio derliaus daržovių kaina nemažėja taip greitai, kaip pernai.

REKLAMA

„Jeigu vertinti daržoves apskritai, tai šiuo metu į pabaigą eina praėjusių metų derlius (bulvės, kopūstai, morkos, svogūnai, burokėliai), o šviežio derliaus kol kas Europoje siūlomos kainos mūsų netenkina, tad šviežio derliaus daržovių neturime daug.

Taip pat tiekėjai mini, kad žemos temperatūros neigiamai paveikė įvairių daržovių derlių Europoje, tad ateityje gali būti jaučiamas kalafiorų, cukinijų, brokolių ir kitų jautrių šalčiui daržovių trūkumas“, – informuoja ji.

Prekybos tinklo „Iki“ viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė tikisi, kad nors ir lietuviškų daržovių derlius 2–3 savaitėmis atkeliaus vėliau, jis bus toks pats gausus kaip ir praėjusiais metais, todėl kainų didėjimui prielaidų neatsiras.

REKLAMA
REKLAMA

„Įprasta, kad pirmosios lietuviškos daržovės gali būti šiek tiek brangesnės pavasarį, tačiau vasarą jų pasiūla išauga ir Lietuvos ūkininkai sugeba aprūpinti šalies vartotojus daržovėmis. Kalbant apie prastesnį derlių, susirūpinimą kelia lietuviškų vaisių – obuolių ir kriaušių – derlius. Turime informacijos, kad nušalus vaismedžių žiedams, jis bus mažesnis. Žinoma, skirtinguose Lietuvos regionuose poveikis vaisių derliui nevienodas, todėl tiksliau į klausimus dėl lietuviškų vaisių kainos, galėtų atsakyti augintojai.

Apskritai vaisių ir daržovių pardavimo kainų pokyčiams įtakos turi veiksnių visuma: sezoniškumas, tiekimo kainos pasikeitimai, derlius ir daugelis kitų. Taip pat, siekdami pirkėjams pasiūlyti geriausią pardavimo kainą, mes savo ruožtu visuomet deramės su tiekėjais dėl mažesnės kainos“, – teigia B. Čaikauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji prideda, kad lenkišką daržovių produkciją prekybos tinkle didžiąja dalimi sudaro obuoliai.

Jaunius Špakauskas, „Maxima LT“ Korporacinių reikalų departamento vadovas taip pat praneša, kad dėl prastų oro sąlygų Lietuvoje ir Lenkijoje, bulvės, kopūstai ir kt. daržovės nespėjo tinkamai subręsti. Dėl to pavasarinių daržovių derlius prekybos tinklą turėtų pasiekti pora savaičių vėliau nei įprastai.

„Visgi, kol naujasis derlius dar neatkeliavo, kol kas sunku numatyti, kiek švieži vaisiai ir daržovės kainuos ateityje. Savo pirkėjus norime nuraminti ir pasakyti, jog esame jų advokatai ir stengsimės iš tiekėjų išsiderėti geriausias pirkimo kainas tam, kad atėję pas mus, pirkėjai rastų platų asortimentą ir geras, mažas prekių kainas“, – komentuoja jis.

REKLAMA

Prekybos tinkle „Maxima“ šiuo metu lenkiški vaisiai ir daržovės sudaro ne daugiau nei penktadalį viso vaisių ir daržovių asortimento. Kai parduotuves pasieks daugiau lietuviškų daržovių, minėta dalis sumažės. Be to, visus metus pardavinėjami lietuviški pomidorai, agurkai ir salotos, užauginti šiltnamyje.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis patikina, kad stengiamasi prekiauti lietuviška produkcija ir, tik kai pastarosios trūksta ar kainos skiriasi per daug, prekiaujama lenkiška produkcija.

„Dėl kainų mes jokių signalų kol kas iš Lietuvos ūkininkų negavome. Mes tiesiog žinome, kad daržovių derlius atsiras pora savaičių vėliau“, – informuoja jis.

REKLAMA

„Lidl Lietuva“ komunikacijos vadovė Agnė Dalia Gaižauskienė komentavo, kad vaisiai bei daržovės lietuviškuosius „Lidl“ pasiekia iš įvairių pasaulio šalių: Lietuvos, Vokietijos, Lenkijos, Ispanijos, Belgijos, Pietų Afrikos Respublikos ir kitų.

„Paminėtina, jog „Lidl“ parduotuvių pasiūloje Lietuvoje yra ir tokių produktų, kuriems oro sąlygos įtakos neturi, kaip pavyzdžiui salotos vazonėliuose, kurios yra auginamos šiltnamiuose, o spręsti apie šių metų derlingumą yra dar per anksti“, – sako ji.

Kauno „Urme“ dėl geografinio artumo lenkiškos produkcijos yra šiek tiek daugiau nei iš kitų pasaulio šalių, galbūt iki 10–20 proc., atsižvelgiant į sezoną, sako „Prekybos miestelio Urmas“ rinkodaros vadovas Jonas Plenta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tarp tos produkcijos, kuri auga ir Lietuvoje, dominuoja lietuviška. Kol kas dar sunku pasakyti, kiek vėsesni orai padarys įtakos vaisių ir daržovių kainoms. Jei tai užsitęs dar kurį laiką, pokyčiai gali būti ir ženklesni.

Dabar, mūsų žiniomis, didesnių nuostolių ūkininkai dar nepatyrė, tiek kad viskas šiek tiek vėluoja. Kita vertus, mūsų turgaus prekybininkai bendradarbiauja su daugeliu Lietuvos ūkininkų ir galės pirkėjams pasiūlyti geras kainas“, – mano J. Plenta.

Pigių daržovių nebus ir Suvalkuose?

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas taip pat teigia, kad pagal orų žemėlapius, šalčio banga buvo apėmusi ne tik Lietuvą, bet ir rytinę bei šiaurinę dalis Lenkijos. Dėl to baimės, kad kainos gali didėti – logiškos.

REKLAMA

„Viskas priklausys, kai bus faktinis rezultatas. Žiūrint istoriškai, tai iš esmės daro prielaidas, kad daržovių ir vaisių kainos antrų metų pusėje išties bus didesnės negu prieš metus.

Lietuvoje nemaža produktų dalis būna atvežtinių. Ir iš tos pačios Lenkijos, Nyderlandų, Portugalijos. Nėra taip, koks derlius tokios ir kainos. Gali būti, kad derlius Lietuvoje prastas, o kitose rinkose geras, tai tuos pačius pomidorus, agurkus, salotas ir morkas galime iš kitų šalių atsivežti. Tačiau suprantu, kad visoje Europoje pakankamai šalti orai, gal pietuose normalūs ciklai, bet nemažoje dalyje dabar balandžio pabaiga ir gegužė – šaltesnė.

Negalima teigti kad visada taip bus, dar tik prielaidos, bet prognozuojant rezultatą, grėsmė yra didelė, kad dėl mažesnio derliaus ir kainos didesnės gali būti“, – teigia ekonomistas.

REKLAMA

Pasak jo, šiai dienai kol kas dar kainos mažesnės, nes produkcija tiekiama iš šiltnamių, ūkiai tobulėja, tačiau kainos didės, kuomet lentynas pasieks laukuose auginta produkcija. Tai palies ir mėgstančiuosius apsipirkti Lenkijoje.

„Suvalkuose irgi, natūralu, brangesnės daržovės ir vaisiai bus, jei ten orai darys įtaką. Kažkiek mažesnį derlių gali atsverti pietinės šalys, jei ten viskas bus tvarkoje“, – prideda jis.

Be to, jei derlius bus mažesnis 10–20 proc., tai nereiškia, kad ir kainos didės tiek pat. Pastarosios gali augti ir per pusę.

„Kaina yra specifinis klausimas. Tačiau 10–20 proc. mažesnis derlius, nėra 10–20 ct. Aš manau, kad 10–20 proc. svyravimas produkcijoje gali kainos pokyčius daryti ir daug didesnius. Jei 10 proc. mažesnis derlius, tai kaina gali būti ir 30–50 proc. didesnė. Manau, kad tas elastingumas yra didesnis ir pokyčiai kaina yra didesni nei kiekiu“, – svarsto T. Povilauskas.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, šių metų balandį, palyginti su kovu, daržovių kainos padidėjo 13 proc., tačiau palyginus su praeitų metų balandžiu, kainos – 8,7 proc. vis dar mažesnės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų