REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Seime svarstytos kandidatūros į Konstitucinio Teismo teisėjus. Seimo posėdžio metu pasigirsta siūlymų teisėjų dar neskirti ir palaukti bent porą mėnesių. Du siūlyti teisėjai buvo paskirti, vieno kandidatūra buvo atmesta.

Ketvirtadienį Seime svarstytos kandidatūros į Konstitucinio Teismo teisėjus. Seimo posėdžio metu pasigirsta siūlymų teisėjų dar neskirti ir palaukti bent porą mėnesių. Du siūlyti teisėjai buvo paskirti, vieno kandidatūra buvo atmesta.

REKLAMA

Ketvirtadienį posėdžio metu Seimas sprendė, ar patvirtinti trijų teisininkų kandidatūras į Konstitucinio Teismo (KT) teisėjus.

Prezidentas Gitanas Nausėda ir laikinoji Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkė Sigita Rudėnaitė Seimui iš naujo teikė svarstyti advokatės Giedrės Lastauskienės ir LAT teisėjo Algio Norkūno kandidatūras.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen į KT siūlė Seimo kanceliarijos Teisės departamento vadovą Andrių Kabišaitį.

REKLAMA
REKLAMA

Kabišaičio kandidatūra atmesta

Seimas atmetė A. Kabišaičio kandidatūrą į KT teisėjus, tačiau teisėjais paskelbė G. Lastauskienę ir A. Norkūną

REKLAMA

Už A. Kabišaičio skyrimą į KT balsavo 59 Seimo nariai, prieš buvo 49, 19 susilaikė.

Advokatė Giedrė Lastauskienė gavo 72 Seimo narių balsus, prieš buvo 24 parlamentarai, susilaikė 31.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjas Algis Norkūnas sulaukė 64 Seimo narių palaikymo, prieš jo kandidatūrą buvo 35 parlamentarai, susilaikė 28.

Siūlė dar pagalvoti

Trys nauji KT teisėjai turėjo būti paskirti jau beveik prieš metus – praėjusių metų kovą. Nors Seimo posėdžio metu pasigirdo siūlymų kandidatūras dar apsvarstyti, dalis Seimo narių ragino nebelaukti.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai, kas darosi mūsų valstybėje su Konstituciniu Teismu. Po 30 metų precedentas, kurio nebuvo. Tačiau vis tiek ieškome būdų pratęsti teisėjų kadenciją iki mirties“, – sako P. Gražulis.

P. Gražulis sakė, kad balsuos už visus teisėjus, kad teisėjai kuo greičiau pasikeistų: „Iš principo, myliu, ar nemyliu, balsuosiu už visus kandidatus, kad keistųsi rotacija“.

Netempti gumos Darbo partijos frakcijos vardu skatino ir darbietė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

„Kadangi viešojoje erdvėje jau net ne bandoma sakyti, kad užsitęsė procesas, o sakoma, kad procesas yra vilkinamas, akivaizdžiai matomos tam tikros įtampos dėl paties proceso ir dėl kai kurių kandidatūrų“, – kalbėjo I. Kačinskaitė-Urbonienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbietė teigė, kad Darbo partijos frakcija susitiko su visais į KT siūlomais kandidatais, jokių abejonių frakcijai dėl kandidatų nekilo.

Seimo narys Vytautas Bakas skatino neskubėti ir gerai apsvarstyti kiekvieną kandidatūrą. Jo teigimu, spaudimo greičiau paskirti teisėjus Seimui neturėtų daryti niekas.

„Pastarosiomis dienomis Seimui daromas spaudimas paskirti KT teisėjus bet kokia kaina“, – posėdžio metu kalbėjo V. Bakas.

V. Bakas siūlė dar bent porai mėnesių atidėti KT teisėjų paskyrimą.

A. Kabišaičio kandidatūra sukėlė dvejonių

Teisės ir teisėtvarkos komitete dar trečiadienį A. Kabišaičio kandidatūrai pritarta nebuvo. Trys komiteto nariai palaikė jo kandidatūrą, nė vienas nebalsavo prieš, o penki susilaikė.

REKLAMA

V. Bako teigimu, dar reikėtų apsvarstyti šio kandidato tinkamumą užimti KT teisėjo pareigas. Seimo nariui klausimų kelia A. Kabišaičio ankstesnėse pareigose padaryti darbai.

„Mes teikėme viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, siekdami apsisaugoti nuo įmonių feniksų, kada yra sukčiaujantys, nuteisti žmonės įkuria kitas įmones ir vėl prekiauja su mūsų kariuomene ir policija.

Seimo teisės departamentas blokavo šias pataisas, prirašydamas daugybę pastabų, kaip reikia ginti privatų verslą. Galėčiau vardyti ir kitus pavyzdžius“, – kalbėjo V. Bakas.

V. Bakas taip pat sakė, kad A. Kabišaitis gali būti susijusi su „MG Baltic“ korupcijos skandalu.

REKLAMA

„Pagaliau mes stebime beprecedentę situaciją, kai konkrečių teisėjų, kandidatūrų paskyrimą remia, inicijuoja politinės korupcijos byloje teisiama partija ir konkretūs lyderiai, kurių advokatai ir bendrininkai siekia jų politinės korupcijos bylą perkelti į KT, užvilkinti ją ir taip išvengti atsakomybės“, – sakė V. Bakas.

Kandidatas į KT teisėjus kritiką neigė.

„Nesu susijęs su jokia byla ir asmenimis, kurie buvo paminėti Seimo nario. Tai šioje vietoje kalbėti apie kažkieno asmeninį suinteresuotumą mano buvimu, ar nebuvimu KT teisėju nebūtų pagrindo“, – sakė A. Kabišaitis.

Advokatės G. Lastauskienės kandidatūrai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė dar trečiadienį. Septyni nariai balsavo už, vienas susilaikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aukščiausiojo Teismo teisėjo Algio Norkūno kandidatūrai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas taip pat pritarė dar trečiadienį. Šeši komiteto nariai balsavo už, du susilaikė.

Dvi kandidatūras atmetė buvęs Seimas

Dvi iš dabar pateiktų kandidatūrų dar pernai balandį Seime buvo atmestos – prezidento Gitano Nausėdos teikta advokatės G. Lastauskienės ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkės S. Rudėnaitės siūlyta teisėjo A. Norkūno kandidatūra.

Tuomet pritarimo nesulaukė ir Seimo pirmininko V. Pranckiečio teikta buvusios KT kanclerės Ingridos Danielienės kandidatūra. Vietoje jos dabar buvo teiktas A. Kabišaitis.

Tuomet kaip pagrindinis priekaištas kandidatams minėta, jog jie nėra konstitucinės teisės specialistai.

REKLAMA

Konstitucija numato, kad Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Teismą sudaro devyni teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai.

Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo bei teisėjų Gedimino Mesonio ir Vyto Miliaus kadencija baigėsi beveik prieš metus – praėjusių metų kovo 19 dieną. Jie eina pareigas, kol bus paskirti nauji teisėjai.

KT teisėjus skiria ir atleidžia Seimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų