REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
13
Greitoji Andrius Ufartas/Fotobankas

Antradienį Tauragės apskrityje įvyko skaudi nelaimė. Nuo meningokokinės infekcijos mirė vos 10 mėnesių kūdikis, jį mėginta gelbėti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, bet nesėkmingai. Tai pirmasis mirties atvejis šiemet nuo šios itin pavojingos infekcijos. 

13

Antradienį Tauragės apskrityje įvyko skaudi nelaimė. Nuo meningokokinės infekcijos mirė vos 10 mėnesių kūdikis, jį mėginta gelbėti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, bet nesėkmingai. Tai pirmasis mirties atvejis šiemet nuo šios itin pavojingos infekcijos. 

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamentas tv3.lt portalui patvirtino, kad balandžio antrąją Tauragės apskrityje nuo meningokokinės infekcijos mirė vos 10 mėnesių kūdikis. 

Vaikas iš Tauragės buvo vežamas gelbėti į Klaipėdą.

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas, profesorius Vincas Janušonis naujienų portalui patvirtino, kad vaikas į ligoninę buvo atvežtas kritinės būklės, medikai jį gelbėjo 10 valandų, kol mažylio gyvybė užgeso.

„Vaikui buvo žaibinė meningokoko forma, jis pateko pas mus 2 d., gelbėtas 10 val., kol mirė. Jis buvo atvežtas iš Tauragės”, – kalbėjo profesorius.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, meningokoko forma išsivystė žaibiškai. Pirmiausia vaikas buvo paguldytas į Tauragės ligoninę, po to išrašytas.

„Kitą dieną ūmiai išsivystė bėrimai, neteko sąmonės ir tada buvo iškviesta mūsų reanimacinė brigada, vaikas pervežtas į ligoninę, bet, deja, gydytojai jau iškart matė atvejo sudėtingumą. Paprastai tokios formos yra labai pavojingos“, – dėstė V. Janušonis.

REKLAMA

Į Klaipėdą vaikas atvežtas su aukšta temperatūra, žvaigždiniais bėrimais. Galiausiai nustatyta, kad didelė dalis vidaus organų buvo pažeista.

Iš viso šiais metais užfiksuota meningokoku sirgo 15 žmonių, iš kurių ir 9 vaikai.

Kas yra meningokokinė infekcija?

Meningokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Ligos sukėlėjas

Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Ši bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

Afrikoje labiausiai paplitęs A tipas, sergamumas dažnai pasiekia epidermį lygį Subsacharinėje Afrikoje, šis regionas vadinamas „meningito juosta“. A tipas Europoje susirgimus sukelia retai, čia labiausiai paplitę B ir C tipai. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens –žiemos-pavasario mėnesiais.

Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija?

Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie yra simptomai?

Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja - išryškėja odos bėrimas.

Skiriamos šios klinikinės formos: lokalizuotos – lengvos (meningokokų nešiojimas, ūminis nosiaryklės uždegimas); generalizuotos – sunkios (meningokokcemija, meningitas, meningoencefalitas); retos formos (perikarditas, endokarditas, artritas, poliartritas, pneumonija ir kita).

Koks gydymas?

Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai. Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

REKLAMA

Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos?

Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.

Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama: reguliariai plauti rankas;

laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);

reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;

svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Skiepai?

Meningokokinės vakcinos įskiepijimas rekomenduojamas asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis.

REKLAMA

Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų.

Skiepytis rekomenduojama visiems, keliaujantiems į kraštus, kur ši infekcija yra paplitusi. Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų: kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis; papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;

gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį;

jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų