REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Garsus Lietuvos virtuvės šefas, jau 11 metų gyvenantis ir verslą čia kuriantis italas Gian Luca Demarco, prakalbo apie sunkumus, su kuriais tenka susidurti kiekvieną dieną. Vyras neslepia pasipiktinimo ir viešai kalba apie kliūtis, kurios tarsi apgalvotai sukuriamos užsieniečiams.

Garsus Lietuvos virtuvės šefas, jau 11 metų gyvenantis ir verslą čia kuriantis italas Gian Luca Demarco, prakalbo apie sunkumus, su kuriais tenka susidurti kiekvieną dieną. Vyras neslepia pasipiktinimo ir viešai kalba apie kliūtis, kurios tarsi apgalvotai sukuriamos užsieniečiams.

REKLAMA

Savo feisbuko paskyroje G. L. Demarco publikavo įrašą, kuriame iškėlė nelygių teisių ir galimybių problemą Lietuvoje.

„11 metų gyvenu Lietuvoje. Šią šalį myliu, čia gyvena mano žmona lietuvaitė, mano vaikai, čia dirbu, moku mokesčius, čia vykdau įvairias socialines veiklas, savanoriauju kariuomenėje. Tačiau esu pavargęs, nes nuolat jaučiuosi nelygiavertis pilietis, neturiu paprasčiausių teisių į asmens dokumentą, kuris reikalingas begalėje situacijų. Jaučiuosi tik svečias Lietuvoje, nors mano gyvenimas ir šeima yra Lietuvoje.

Kai ES pilietis atvyksta į Italiją, jis gauna ID kortelę su užrašu „ES pilietis“. Čia aš esu gavęs tik vairuotojo pažymėjimą, kuris nėra traktuojamas kaip dokumentas. Taip pat turiu leidimą gyventi Lietuvoje, kurio daugelis institucijų nevertina kaip dokumento. Kitaip tariant, neturiu jokio dokumento, kuris leistų man jaustis pilnaverčiu visuomenės nariu čia, Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat elektronine erdve negaliu naudotis nei kaip asmuo, nei kaip įmonės vadovas, nes man, kaip užsieniečiui nesuteikia mobilaus parašo. Taip prie įmonės duomenų el. erdvėje negaliu prieiti netgi per savo el. banko paskyrą.

REKLAMA

Esame Europos Sąjungos (ES) šalies piliečiai. Aš pasirinkau Lietuvą, nes čia mano šeima, myliu šią šalį, dirbu joje, bet esu ir tikrai jaučiuosi nelygiavertis – svečias ir teisių neturintis žmogus“, – dėstė žymus virtuvės šefas.

Naujienų portalą tv3.lt G. L. Demarco patikino, kad jokiu būdu nesiekia dvigubos pilietybės, atvirkščiai, jaučiasi jos nevertas. Tačiau yra tvirtai įsitikinęs, kad nusipelnė tokių pačių teisių, nes yra ES pilietis.

„Dėl dvigubos pilietybės žmonės yra absoliučiai neapšviesti. Tas referendumas yra skirtas išsaugoti pilietybę užsienyje gyvenantiems lietuviams, o ne užsieniečiams Lietuvoje. Mes niekados neturėsime pilietybės. Aš nenusipelniau lietuviškos pilietybės, bet aš nusipelniau, kaip ES pilietis, pagal savo teises, tiesiog turėti įprastas ES teises – pvz., galimybę turėti elektroninį parašą“, – teigė G. L. Demarco.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje gerai žinomas vyras negali susitaikyti su tuo, kad užsieniečiai negali naudotis įprastoms paslaugoms, reikalingoms gyvenimui ar verslui tvarkyti. Pasak G. L. Demarco, viskas pasikeistų, jei šalies institucijos suteiktų nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje turintiems užsieniečiams ES įprastai išduodamą ID kortelę, prilygstančią asmens tapatybės kortelei.

„Atvykdami ES piliečiai į Lietuvą privalo turėti vienodas teises, galimybes gyventi taip pat, kaip lietuviai. Dėl to kai žmonės manęs klausia, ar man reikia dvigubos pilietybės – apskritai jos neturėtų reikėti. Dėl to kad aš esu ES pilietis. Bet taip nėra. Registrų centro paslaugos ir dauguma kitų dalykų yra perkeliami į elektroninę erdvę ir nebuvo pagalvota, kad užsieniečiai negali turėti elektroninio parašo. Daugelis mano draugų, ką jie daro – per daug nesismulkina, duoda direktoriams lietuviams, ar padaro leidimą buhalteriams, kad šie galėtų vietoj jo tvarkyti visokius dokumentus ar verslo procesus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daug šnekama apie užsienio investicijas. Lietuvoje jos yra reikalingos, bet, atrodo, kad norima tik pinigų, o mes jau valdysim, kaip norėsim. Galų gale, tokiai mažai įmonei kaip mano vienintelis pasirinkimas yra sudaryti valdybą ir aš turiu paleisti savo verslą valdyti lietuviams ir būdamas valdybos nariu prižiūrėti verslą iš tolo. Tai nėra sąžininga, nėra abipusio bendradarbiavimo, tokio, koks turėtų būti ES.

Pavyzdžiui, dabar netgi banke užsieniečiams neatidaro sąskaitos. Reikia su advokatu eiti. Tai yra toks užsienių uždarymas Lietuvoje, o žiauriausia ir pikčiausia yra tai, kad esu Italijos pilietis, mano mąstymas toks, kad aš esu jūsų brolis, bendražygis, partneris, o kartais, kai ateini į institucijas, sulauki darbuotojų atsakymo: skirtumo tarp jūsų ir čigono aš nematau“, – apie patirtis pasakojo verslą Lietuvoje įkūręs italas.

REKLAMA

G. L. Demarco patikino sužinojęs, kad nuo kovo 1 d. atsirado galimybė pasidaryti ES piliečio ID kortelę, tačiau apie tai jam papasakojo draugai. 

„Apie tai, niekur nebuvo skelbta. Jeigu ieškai informacijos, reikia turėti 3 bakalaurus, netgi gal ir doktorantūros neužteks. Jeigu be kortelės neįmanoma normaliai gyventi, argi negalima to viešai paskelbti. Tačiau ši kortelė neprilygsta asmens tapatybės kortelei, kai tuo metu Italijoje vertinama kaip tapati.

Taigi būtų labai faina, kad kartu su manimi važiuotų daugiau žmonių, pamatytų, kokia yra visa biurokratija, pamatytų, ką ES piliečiai turi išgyventi, o po to, kai tą kortelę aš turėsiu rankose, būtų nerealu pabandyti eiti per visas institucijas Lietuvoje ir patikrinti, ar veikia: ar duoda mums elektroninį parašą, ar tada Registrų centras leistų prisijungti, nes aš nebegaliu valdyti savo verslo. Aš tikrai pabandysiu šią kortelę pasidaryti ir eisiu tuo keliu ir bandysiu žiūrėti, ar tikrai tai yra realu, ar tik dar vienas dokumentas, kuriuo visos kitos institucijos nepriima“, – sakė G. L. Demarco.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad trečiadienį bandė išlaikyti vieną egzaminą, bet nei nuolatinio leidimo gyventi Lietuvoje, nei lietuviško vairuotojo pažymėjimo, nei asmens tapatybės kortelės nepakako ir iš egzamino jis buvo išvarytas.

Virtuvės šefas sako, kad klaida, kurią jis padarė: „neatsivežiau kaip visada, 3 papkių dokumentų, demonstruojančių, kas aš esu, kiek metų esu čia“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų