REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suskaudo dantį naktį ar per šventes? Kentėkite, bent jau tokį patarimą pažeria Sveikatos apsaugos ministerija, sukanti galvą, kaip spręsti skubios odontologinės pagalbos suteikimo problemą Lietuvoje. Jeigu apie Vilnių ir Kauną gyvenantys pacientai dar gali tikėtis nuskausminamųjų, tai atokesnių miestų gyventojai laiką leidžia užsiimdami naudos neduodančia savigyda ar ieškodami nelegalių dantistų.

Suskaudo dantį naktį ar per šventes? Kentėkite, bent jau tokį patarimą pažeria Sveikatos apsaugos ministerija, sukanti galvą, kaip spręsti skubios odontologinės pagalbos suteikimo problemą Lietuvoje. Jeigu apie Vilnių ir Kauną gyvenantys pacientai dar gali tikėtis nuskausminamųjų, tai atokesnių miestų gyventojai laiką leidžia užsiimdami naudos neduodančia savigyda ar ieškodami nelegalių dantistų.

REKLAMA

Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centre žmonės skuba stoti į eilę prie odontologo kabineto. Nes dažnas žino, kad suskaudus dančiui per šventes teks arba užsiimti savigyda, arba važiuoti šimtus kilometrų ieškant skubios odontologinės pagalbos. Alfonsas guodžiasi pakliuvęs į tokią bėdą:

„Ištisom parom skaudėjo, suprantat. Ir daugiausia pagrinde naktį ir skauda. Dieną dar kažkaip gali kentėti dar. O naktį labiausiai.“

REKLAMA
REKLAMA

Išsigelbėjimas – namų vaistinėlė, kaip sako vyras, nes kito kelio nėra:

„Į parą dėžutė – dešimt tablečių. Gali suryti, bet tik biškį maškatuojasi motoriukas.“

REKLAMA

Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro gydytoja odontologė sutinka – kito kelio žmonėms dažniausiai nėra.

„Kaip kas sugeba, taip tas ginasi. Kadangi poliklinika sudariusi sutartį su ligonine, tai jie ten ir kreipiasi su bet kokiais skausmais. Su dantų, pilvo, galvos, dar ko nors. Ten gauna simptominę pagalbą, ir praėjus švenčių dienom kreipiasi į mūsų skyrių“, – sako gydytoja odontologė Lina Gervatauskienė.

Tad malšinamas tik skausmas, kaip sako medikė. Odontologinės paslaugos kankinamiems skausmo neteikiamos. Tą patį patvirtina ir Vilkaviškio ligoninės direktoriaus pavaduotojas.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai skausmas jau būna praktiškai nepakeliamas, jie važiuoja į priėmimo skubiosios pagalbos skyrių. Šiaip mes odontologinės pagalbos neteikiam, tačiau jeigu skausmas labai stiprus, stengiamės nuskausminti, ir ligonį nukreipiame į artimiausią įstaigą, kurioje ta pagalba teikiama“, – pasakoja Vilkaviškio ligoninės direktoriaus pavaduotojas Petras Vaitiekūnas.

Tai reiškia už septyniasdešimt penkių kilometrų – į Kauno klinikas arba dar toliau į Vilniaus universiteto Žalgirio kliniką. Tai kol kas dvi vietos, kur šalyje suteikiama skubi odontologinė pagalba vakarais, naktimis, arba per šventes. Kai ne tik suleidžiami nuskausminamieji, bet ir atveriami pūlynai, ar gydomi žandikaulių lūžiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per mėnesį būtinosios pagalbos kabinete naktį ar per šventes čia priimama apie 650 pacientų. Priėmimo skyriuje, kam reikia chirurginės pagalbos, per mėnesį jų apsilanko per tris šimtus. Tiesa, kaip sako Žalgirio klinikos vadovė, žmonės čia gali pakliūti be siuntimo. Bet ir čia kamuojami dantų skausmo, naktį ar per šventes gauna ne visą pagalbą, kurią medikai galėtų suteikti.

„Dažniausiai, jeigu skausmas yra danties viduje, tai tik laikinai mes tą skausmą numalšinam. Kad atliktume visas gydomąsias procedūras, kad padėtume tą didelį skausmą numalšinti, reikėtų atverti dantį, išvalyti kanalus, ir čia ilgos, kartais valandos procedūros, ūmiam skausmui nuimti. Už jas turėtų būti ir skirtingas apmokėjimas. Kaip būtų skausmo malšinimas su manipuliacijomis, šito kol kas nėra“, – teigia klinikos direktorė Alina Pūrienė.

REKLAMA

Ir reikia politinio sprendimo, kaip sako profesorė, kad žmonėms galima būtų suteikti visą reikalingą pagalbą. Tiesa, pacientai, kaip sako medikai taip pat turėtų labiau savimi pasirūpinti. Pajutę bent menkiausią skausmą, ar nepatogumą burnoje, nemotų ranka, nelauktų, nes savaime skausmas nepraeis. O skubiai darbo dieną kreiptųsi į savo odontologą, nelaukdami nakties ar savaitgalio. Mat laukimas gali būti pavojingas gyvybei.

„Rizikuojame tiesiogine prasme, savo gyvybe. Ta prasme, kad, sakysime, atrodo, kad nuo danties numirti negalima, bet yra buvę tokių atvejų Lietuvoje, kai dėl negydyto danties, negydytų pūlynų, gali kilti gyvybei komplikacijos dėl infekcijos nusileidimo į tarpuplautį, dėl sepsio, ir kitų uždegiminių būklių“, – kalbėjo veido ir žandikaulių chirurgas Linas Zaleckas.

REKLAMA

O štai ministerija laikosi savo. Esą dantų skausmas pačių žmonių reikalas. Šiandien visiems nuskausminama, jie išvažiuoja. Jeigu tai pūlinys – atveriamas, jis išvalomas. Skausmo malšinimo klausimas turėtų būti persvarstomas.

„Mes svarstome visas galimybes, kaip būtų galima tais visais prireikus atvejais, nesvarbu, privatus kabinetas, ar valstybės įstaiga, kad būtų suteiktos pacientui tokiais pačiais, vienodais įkainiais, kaip ir visos įstaigos ir kad gautų visas paslaugas kurių jam reikia“, – mano ministerijos atstovė.

Kol kas teisės aktai tik rengiami, kada tiksliai žmonės galės gauti tokią pat pagalbą, kaip gauna skaudant pilvui ar karščiuodami, neaišku. Tačiau ministerija priduria – Lietuvos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas yra ribotas, ir kaži ko tikėtis nereikėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų