REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai visuomenės ir specialistų dėmesį patraukė žinutė iš Kipro, kai paskelbta apie kelias dešimtis užsikrėtimų vadinamąja „deltakron“ atmaina. Nors vėliau pranešta, kad toks dviejų virusų hibridas ir nauja atmaina neegzistuoja, vis tik abejomis infekcijomis vienu metu užsikrėsti įmanoma. Specialistai įspėja, kad rizika tam ypač didėja, jei žmogaus imunitetas yra nusilpęs.

Neseniai visuomenės ir specialistų dėmesį patraukė žinutė iš Kipro, kai paskelbta apie kelias dešimtis užsikrėtimų vadinamąja „deltakron“ atmaina. Nors vėliau pranešta, kad toks dviejų virusų hibridas ir nauja atmaina neegzistuoja, vis tik abejomis infekcijomis vienu metu užsikrėsti įmanoma. Specialistai įspėja, kad rizika tam ypač didėja, jei žmogaus imunitetas yra nusilpęs.

REKLAMA

Dar praėjusį savaitgalį pranešta apie Kipre aptiktą naują koronavirusinės infekcijos variantą, kuris tariamai buvo anksčiau nustatytų delta ir omikrono padermių hibridas. Kipro universiteto Biotechnologijos ir molekulinės virusologijos laboratorijos mokslininkai, nustatę naują COVID-19 variantą, neoficialiai praminė jį „deltakronu“.

Visgi Pasaulio sveikatos organizacija netrukus paneigė naujos koronaviruso atmainos „deltakron“ atsiradimo faktą ir tikino, kad Kipro pateiktuose pavyzdžiuose ne „hibridinis“ virusas, o užteršti koronaviruso mėginiai.

REKLAMA
REKLAMA

Taip greitai tokie „mutantai“ negimsta

VUL Santaros klinikų Biobanko vadovas, medicinos biologas Daniel Naumovas patikino, kad tokie „mutantai“ taip greitai negimsta vien dėl to, kad žmogus galbūt ir susirgo dviem infekcijomis vienu metu.

REKLAMA

„Tikėkimės, kad virusas nesugalvos pasiimti genetinės informacijos iš kitų virusų ir organizmų. Kalbant apie „deltakroną“, tai toks įdomus atvejis dėl informacijos sklaidos“, – komentavo jis.

Anot pašnekovo, aiškiai suprantama, kad nėra naujos atmainos „deltakron“, bet dabar stebimas pereinamasis laikotarpis, kai Europoje plinta tiek delta, tiek omikron atmainos.

„Tai skirtingose žemyno dalyse vyksta skirtingu tempu. Kadangi tiek delta greitai plinta, tiek omikronas – dar labiau, yra tikimybė, kad žmogus iš karto „pasigaus“ abi atmainas. 

REKLAMA
REKLAMA

Ir tada sekoskaitos metu tie rezultatai nebūna iki galo aiškūs, nes randama tiek deltos, tiek omikrono genetinė informacija. Ir paprasčiausiai kažkas blogai interpretavo šiuos rezultatus ir pasakė, kad tai mutavęs virusas ir sukėlė bereikalingą šurmulį“, – pastebėjo D. Naumovas.

Kartu jis pridūrė, kad išties yra tikimybė, jog tai nebuvo mėginiai žmonių, užsikrėtusių dviem atmainomis. „Bet paprasčiausiai laboratorijoje galėjo įvykti klaida, kai mėginiai galėjo būti užteršti“, – sakė medicinos  biologas.

Didesnė rizika, kai virusas ilgiau užsibūna organizme

Nors tokia atmaina kaip „deltakron“ ir neegzistuoja, tai, kad vienu metu galima pasigauti tiek delta, tiek omikron atmainas yra įmanoma, patvirtino ir virusologas prof. Saulius Čaplinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei antru koronavirusu užsikrečia žmogus tuo metu, kai jo organizmas dar neišsivalė nuo prieš tai buvusio užsikrėtimo kita koronaviruso atmaina, nesvarbu, pirmiau užsikrėsta delta ir tada omikronu ar atvirkščiai, kaip ir jei užsikrėsta koronavirusu ir gripu, iki galo nėra aišku, kaip tai gali baigtis – galbūt virusai gali atsikeisti savo genais“, – komentavo jis.

Profesorius priminė, kad, žinoma, vidutiniškai viruso po 2 savaičių daugumos žmonių organizme nebelieka.

„Bet problema yra, jei žmogus turi kokią imunodeficitą sąlygojančią ligą – ar tai būtų onkologinė liga, ar bet kokia kita, tada virusas jo organizme gali užtrukti gerokai ilgiau, savaitėmis ar net mėnesiais. Ir per tą laiką, jei žmogus užsikrės kitu virusu, gali įvykti virusų kombinacijos“, – įspėjo S. Čaplinskas.

REKLAMA

Grupė žmonių ypač turėtų pasisaugoti

Paklaustas, ar dėl šios priežasties koronavirusu jau persirgę kai kurie žmonės turėtų labiau pasisaugoti – vengti kontaktų ir aktyvaus socialinio gyvenimo, pašnekovas pažymėjo, kad tai galioja visiems.

„Iš esmės saugotis turi visi, nes susidurti su virusu gali visi. Ir virusas, ypač omikron atmaina, gali pradėti daugintis be kurio asmens nosiaryklėje ir bronchų gleivinėje. Bet kuo žmogaus imunitetas bus labiau nusilpęs ir jei neturės specifinio imuniteto – nebus persirgęs ar pasiskiepijęs nuo COVID-19, tai tuo didesnė tikimybė, kad virusas ilgiau užsilaikys viršutiniuose kvėpavimo takuose ir galbūt gali nusileisti į apatinius.

REKLAMA

Ir tada, pirma, žmogui gali sukelti sunkesnę ligą, antra, toks žmogus bus ilgiau užkrečiamas aplinkiniams. Trečia, jei abu virusus vienu metu žmogaus ląstelės greitai daugins, jos gali padaryti klaidų ir gali būti taip, kad apsikeis virusų genai ir turėsime naują hibridinį variantą“, – pažymėjo virusologas.

S. Čaplinskas priminė, kad dėl šios priežasties vos atsiradus skiepams buvo pabrėžiama, jog svarbu kuo daugiau žmonių įgyti imunitetą saugiausiu būdu – skiepais.

„Antra, kad ypač skiepytųsi tie, kurie labiausiai pažeidžiami – tiek tam, kad tiek būtų apsaugoti, tiek dėl to, kad jų organizme susidaro itin palankios sąlygos mutuoti ir įgyti pavojingas savybes“, – pastebėjo virusologas.

Portalas tv3.lt primena, kad vienu metu galima susirgti ir gripu, ir koronavirusu. Ypač tai gali būti pavojinga lėtinių ligų  jau turintiems žmonėms.

DIENOS PJŪVIS. Kada pamiršime galimybių pasą ir ar omikron atneša koronaviruso pabaigą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų