REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialinių tinklų tyrimai parodė, kad Kremliaus žiniasklaida sustiprino ksenofobišką aplinką, rašoma „El Pais“.

Socialinių tinklų tyrimai parodė, kad Kremliaus žiniasklaida sustiprino ksenofobišką aplinką, rašoma „El Pais“.

REKLAMA

Rusijos kišimosi į kitų šalių politinę būklę aparatas pastaruosius mėnesius susikoncentravo į rinkimų karštinės apimtą Italiją. Dezinformacijos kampanija smogė į vieną jautriausių visuomenės taškų – migrantų situaciją ir taip suteikė pranašumą radikaliosioms partijoms, kurios pirmąsyk šios šalies istorijoje įveikė tradicines partijas.

Ištyrus daugiau nei milijoną žinučių iš beveik 100 tūkst. soc. tinklų vartotojų paskyrų „El Pais“, kuriose buvo dalijamasi antiimigracinėmis ir prieš nevyriausybines organizacijas nukreipta informacija, dauguma jų buvo „Sputnik“ teikiamos informacijos retransliavimas. „Sputnik“ yra Rusijos valdžios įkurta informavimo (propagandos, red. past.) priemonė pagrindinėmis kalbomis pasaulyje, įskaitant ir italų. „El Pais“ teigimu, ši propagandos priemonė siekė pateikti iškreiptą Italijos vaizdą. Šiuo konkrečiu atveju buvo teigiama: šalis patyrė pabėgėlių invaziją, kurie kalti dėl nedarbo ir infliacijos, dėl visko kalta Europos Sąjunga.

Ispanų leidinys pateikia kelis „Sputnik“ teikiamos informacijos pavyzdžius: „2065 metais imigrantų skaičius Italijoje gali viršyti 40 proc. visos populiacijos,“ ir „Migracijos chaosas, socialinių karų pradžia“.

REKLAMA
REKLAMA

„Alto Data Analytics“ duomenų analize ir dirbtinio intelekto taikymu proceso metu užsiimanti bendrovė, tirianti viešosios nuomonės pasiskirstymą žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose, leidiniui pateikė savo tyrimą, kuriame buvo išanalizuoti 3162 informacijos sklaidos šaltiniai (naujienos, tinklaraščių įrašai ir vaizdinė medžiaga) nuo praėjusių metų vasario 1 d. iki liepos 31 d.

REKLAMA

„El Pais“ išvada yra tokia, kad „Sputnik Italia“ darė didžiulę įtaką viešuosiuose debatuose dėl migrantų krizės. Iš visų užsienio internetinės žiniasklaidos priemonių, veikiančių Italijoje, ir kurias socialiniuose tinkluose užfiksavo „Alto Dato Analytics“, „Sputnik“ buvo antrasis pagal įtaką, nusileidžiantis tik itališkai „The Huffington Post“ versijai.

Debatai imigracijos tema tapo pagrindiniu Italijos rinkimų kampanijos klausimu, kurios metu kitos temos buvo paliestos labai paviršutiniškai. Apklausos rodo, kad visos partijos be aiškios pozicijos imigracijos klausimais, neturėjo jokių galimybių savaitgalį vykusiuose rinkimuose. Ši situacija atsispindėjo ir socialinių tinklų bendravime, kuriame faktiškai išnyko debatai ir įsivyravo radikalūs pareiškimai.

REKLAMA
REKLAMA

„Sputnik“ buvo pagrindinis Italijos destabilizacijos šaltinis, tačiau ne vienintelis. Taip pat buvo nedidelių tinklalapių tinklas, kuriame koncentruotasi iš esmės į antiimigracines žinutes, tokias kaip „Visi imigrantų nusikaltimai“, „Italija, mano tėvynė“ ir pan.

Atsiskleidžia ir akivaizdus automatinių paskyrų, arba botų, kurie yra naudojami siekiant tam tikrą informaciją paversti plačiau prieinama ir populiaria, naudojimasis: soc. tinkluose turėdama dvigubai daugiau žmonių už imigraciją pasisakanti bendruomenę „sugeneravo“ mažiau nei pusę visų komentarų šia tema. Tiriamuoju laikotarpiu antiimigracinė paskyros „Twitter“ sugeneravo 68 proc. visų žinučių šia tema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos dezinformacijos tinklai ir šiuo atveju naudojo tą patį principą, kaip ir anksčiau: abejotini šaltiniai, neaiškūs ekspertai ir sensacingos antraštės, kuriomis dalijosi dešimtys tūkstančių paskyrų su vieninteliu tikslu – paversti informaciją virusine ir ją išryškinti bendrame sraute. Jungtinės Karalystės parlamentas tiria Rusijos įtaką „Brexit“ referendumui, Ispanijos atlieka tą patį Katalonijos krizės atveju. JAV speciali komisija tiria Rusijos įtakos mastu 2016-ųjų prezidento rinkimuose.

Maža to, Rusija užmezgė ryšius su abiem kraštutinėmis partijomis Italijoje. „Lyga“ ir „Penkių žvaigždžių judėjimas“ jau ne vienerius metus mezga santykius su Kremliumi. Pastarosios partijos lyderis Matteo Salvini 2017-ųjų kovą sutarė su Rusijos atstovu Sergejumi Želesniaku, kad Italija sieks sankcijų Rusijai, kurios nepalankiai atsiliepia Italijos ekonomikai, nutraukimo.

REKLAMA

Matteo Salvini taip pat pažadėjo „bendradarbiauti tradicinių vertybių saugojimo ir ekonominiais klausimais su Rusija“. Panašia idėja vadovavosi ir Prancūzijos „Nacionalinis Frontas“ ir Austrų ultradešinių „Laisvės partija“, kurios kaip ir „Penkių žvaigždžių judėjimas“ yra karingai nusiteikusios Europos Sąjungos atžvilgiu.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų