REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusų atletų rinktinė, olimpinėse Kinijoje dalyvaujančių po Olimpinio komiteto vėliava, gali netekti komandinės dailiojo čiuožimo rungties aukso medalio. Pranešimai dar tikrinami, tačiau buvo nutekinti duomenys, kad „teigiamo dopingo testo“ rezultato sulaukė dailiojo čiuožimo atstovė Kamila Valijeva, vadinamą pagrindine šių olimpinių žaidynių žvaigžde.

Rusų atletų rinktinė, olimpinėse Kinijoje dalyvaujančių po Olimpinio komiteto vėliava, gali netekti komandinės dailiojo čiuožimo rungties aukso medalio. Pranešimai dar tikrinami, tačiau buvo nutekinti duomenys, kad „teigiamo dopingo testo“ rezultato sulaukė dailiojo čiuožimo atstovė Kamila Valijeva, vadinamą pagrindine šių olimpinių žaidynių žvaigžde.

REKLAMA

2018-ųjų olimpinių žaidynių metu tas pats preparatas trimetazidinas, kuris galimai buvo aptiktas K. Valijevos mėginyje, jau buvo aptiktas pas kitą Rusijos sportininkę ir tuomet jos rezultatus anuliavo.

Oficialaus rezultato apie sportininkės pateikto dopingo testo dar nėra, yra tik paskelbta, kad „vienas iš rusų dailiojo čiuožimo komandos testų buvo teigiamas“. Rusijos televizija RBC, remiantis šaltiniais, paskelbė, kad tai galėjo būti K. Valijevos dar gruodžio mėnesio testas, kurio metu jaunosios sportininkės organizme aptiktas draudžiamas preparatas trimetazidinas.

Ekspertai tvirtina, kad šis preparatas vargu ar gali būti naudojamas kaip dopingas, tačiau paauglės organizme jis taip pat sunkiai galėjo atsidurti. „Trimetazidinas – tai gerai žinomo Sovietų Sąjungoje ir Rusijoje „Preduktal“ vaisto veiklioji medžiaga. Preduktalas yra priskiriamas prie labai silpno efektyvumo vaistų, skirtas gydyti širdies ligas, visų pirma stenokardiją ir širdies nepakankamumą. Todėl jo aptikimas jaunos sportininkės organizme yra mažų mažiausiai keistas, – „Current Time“ pasakojo medicinos mokslų daktaras, profesorius Vasilijus Vlasovas. – Iš esmės čia gali būti du variantai: pirmasis – siekis įgauti viršenybę prieš kitus sportininkus, tai yra dopingo vartojimas, ir antrasis – atsitiktinis vartojimas, įvairių priežasčių pasekmė, įskaitant ir net diversiją“.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininko teigimu, tikimybė, kad sportininkė, ar jos atstovai, nežinojo, kokius preparatus ji vartoja, yra minimali. „Esmė tame, kad sportininkai, ypač kai ruošiasi rimtiems turnyrams, yra režime, kuomet jų vaistai ir mityba yra griežtai kontroliuojami. Praktiškai niekas ten negali patekti, kas nėra palaiminta gydytojo ir trenerio“, – aiškino V. Vlasovas.

REKLAMA

Medikas taip pat paaiškino, kad pats vaistas nėra kažkuo išsiskiriantis, o jo potenciali žala paauglės organizmui „gerokai mažesnė už potencialią profesionalaus sporto žalą“.

Populiarus preparatas Rusijoje, jau buvo įkliuvusi kita sportininkė

Rusijos sporto teisės teisininkas Sergejus Aleksejevas stebėjosi „precedento neturinčiu“ sprendimu atidėti apdovanojimų ceremoniją dėl galimai teigiamo dopingo testo rezultato.

„Yra protokolas, yra rezultatai, surengiama ceremonija. O jeigu vėliau procesinių momentų eigoje nustatomi pažeidimai, tuomet, juos įrodžius, taikoma atsakomybė. Ir pagal tą atsakomybę yra anuliuojami atitinkami rezultatai, atimami medaliai ir kiti apdovanojimai“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Teisininkas taip pat pažymėjo, kad kol kas apie tariamai neteisėtą dopingo vartojimą nėra jokios oficialios informacijos, todėl visi spėliojimai, kas galėjo nutikti ir kodėl yra pasirinkta atidėti dailiojo čiuožimo sportininkų apdovanojimų ceremonija, tėra spekuliacijos.

Rusijos sporto teisės ekspertas taip pat piktinosi „tik dabar pasirodžiusia informacija“ apie dar praėjusių metų pabaigoje tariamai darytą dopingo testą. Tuo labiau, kad trimetazidinas, anot jo, „tėra kaip vitaminai širdžiai“, todėl sportininkė, net jeigu kaltinimai pasitvirtintų, turėtų atsipirkti tik perspėjimu atidžiau rinktis vaistus.

Kitas Rusijos sporto teisininkas Artiomas Pacevas „Čempionat“ pasakojo, kad nepaisant menko trimetazidino poveikio, ypač kai jis vartojamas nedidelėmis dozėmis, šis preparatas yra priskiriamas tai pačiai steroidų grupei ir už jo vartojimą gali būti skirta ir iki 4 metų diskvalifikacijos bausmė.

Pjongčango olimpinių žaidynių metu (2018 m.), Rusijos bobslėjaus moterų komandos narės Nadeždos Sergejevos tyrimuose taip pat buvo aptikti trimetazidino pėdsakai. Tuomet atletė poroje su Anastasija Kočeržova užėmė 12-ąją vietą, tačiau rezultatai buvo panaikinti, o pati sportininkė atsisakė antrojo tyrimo ir taip iš esmės nebyliai patvirtino, kad preparatas jos organizme iš tiesų buvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų