REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija ir Kinija užtvindė socialinius tinklus medžiaga, kuri yra nukreipta į JAV tebesitęsiančius protestus prieš policijos smurtą ir minios vandalizmą, atkreipė dėmesį tyrimą „Twitter“ atlikęs leidinys „Politico“. 

Rusija ir Kinija užtvindė socialinius tinklus medžiaga, kuri yra nukreipta į JAV tebesitęsiančius protestus prieš policijos smurtą ir minios vandalizmą, atkreipė dėmesį tyrimą „Twitter“ atlikęs leidinys „Politico“. 

REKLAMA

Nuo gegužės 30-osios su Pekinu ar Maskva susiję valdininkai, palaikomi valstybinių žiniasklaidos priemonių ir kiti „Twitter“ vartotojai, vis dažniau naudoja grotažymes, susijusias su George’u Floydu, Minesotos gyventoju, kurio mirtis sulaikymo metu praėjusią savaitę išprovokavo protestų akcijas JAV. Šių žinučių tikslas yra prieštaringos informacijos ir Vašingtono veiksmų suvaldant krizę kritikos pateikimas, tvirtinama „Politico“ technologijų ir politikos žurnalisto Marko Scotto straipsnyje.

Dezinformacijos ekspertai perspėja, kad abi šalys stiprina savo pajėgas internete ruošiantis artėjantiems JAV rinkimams, o Kinija vis drąsiau naudojasi Vakarų socialiniais tinklais tam, kad pateiktų savo požiūrį į pasaulį. 

REKLAMA
REKLAMA

„Rusija šiuo metu daro tai, ką Rusija daro visada, – cituojamas Bretas Schaferis, žiniasklaidos ir skaitmeninės dezinformacijos ekspertas iš Vokietijos Maršalo fondo, JAV aljanso už demokratiją. – Tačiau tai yra pirmas sykis, kuomet mes matome, kad ir Kinija visiškai įsitraukė į naratyvų kovą, kuri tiesiogiai pačios Kinijos neliečia“. 

REKLAMA

Per paskutines tris dienas Kinijos diplomatai, Rusijos išlaikomos naujienų agentūros ir kiti su Kinija ar Rusija susiję šaltiniai, surašė daugiau nei 1,2 tūkst. „Twitter“ žinučių apie JAV, dažnai naudodami grotažymes, tokias kaip #BlackLivesMatter ar #Minneapolis. Šių dviejų šalių vartotojų pateikti su įvykiais JAV susiję paminėjimai nuo pat gegužės 30-osios užgožė bet kurią kitą šalį. 4 iš 10 to laikotarpio populiariausių grotažymių buvo susijusios su tebesitęsiančiu smurtu, skelbiama JAV aljanso už demokratiją ataskaitoje.

Kinijos ir Rusijos žiniasklaida demonstruoja JAV „žlugimą“

Internetiniuose pranešimuose, dažnai palydimuose pastarųjų dienų smurto protrūkio JAV miestuose vaizdo įrašais buvo bandoma pavaizduoti JAV kaip šalį, kuri netrukus subyrės ir būdavo dažnai pabrėžiamas tariamas Vašingtono dviveidiškumas Pekino ir Maskvos atžvilgiu, dėl žmogaus teisių pažeidimų, kai pati Amerika „apimta ugnies ir smurto“.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, vienas iš dažniausiai platinamų pranešimų socialiniuose tinkluose (iš Rusijos ir Kinijos paskyrų) – tai Kinijos užsienio reikalų ministro atstovės žiniasklaidai Hua Chunying įrašas. Gegužės 30-ąją ji parašė „I can’t breathe“(„Aš negaliu kvėpuoti“) kartu pateikusi JAV Valstybės departamento griežtų pasisakymų dėl Kinijos elgesio Honkongo atžvilgiu kopijas. „Aš negaliu kvėpuoti“ buvo žodžiai, kuriuos ištarė policininko keliu prispaustas G. Floydas ir tapo protestuotųjų JAV šūkiu. Kinų valdininkės pranešimu buvo pasidalinta daugiau nei 8 tūkst. kartų.

Ispanakalbė RT kanalo, priklausančio Kremliaus kontroliuojamam konglomeratui, paskyrą „Twitter“ taip pat tapo vienu iš aktyviausių žaidėjų krizės JAV metu. Buvo nuolat publikuojamos žinutės, kuriose JAV vaizduojama kaip netukus subyrėsianti šalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Berlyne įsikūrusios ir taip pat Kremliaus finansuojamos žiniasklaidos priemonės „Redfish“ paskyra taip pat itin daug dėmesio skyrė protestams JAV. „Štai kaip atrodo sukilimas“, – rašoma gegužės 31-osios įraše, su nuoroda į įvykių Minesotoje naujienas.

Nors šios oficialios socialinių tinklų paskyros ir neviešino melagingos informacijos ar netikrų vaizdų, jos dalijosi nesantaiką sėjančia informacija – šią strategiją Rusija naudojo jau 2017-aisiais Katalonijos referendumo Ispanijoje metu ir 2019-aisiais rinkimų į Europos Parlamentą metu. Anot dezinformacijos ekspertų, tikslas yra sukelti nepasitikėjimą abejomis konfliktuojančiomis politinio spektro pusėmis, o ne tam, kad būtų skleidžiama akivaizdžiai melaginga informacija. 

REKLAMA

Tuo metu kai Pekinas pradeda demonstruoti raumenis Vakarų socialinių tinklų platformose, daugelis šios šalies valdininkų išdrąsėjo naudojantis amerikiečių mėgstamu „Twitter“. Nepaisant pačios Kinijos naudojamos griežtos rankos politikos, ypač uigurų mažumos atžvilgiu, Kinijos valdininkas parašė: „Perteklinės #US policijos jėgos pavyzdys“.

JAV tebesitęsiantys protestai išsiplėtė jau į 140 miestų, 21 valstijoje neramumams suvaldyti pasitelkta kariuomenė. Dėl George’o Floydo mirties kilę protestai virsta masine betvarke, chaotišku parduotuvių plėšimu bei deginimu ir net ginkluotu pareigūnų puolimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų