REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Business Insider“ apžvelgia garsiąją Rockefellerių šeimą, kuri vos iš kelių vargingų vokiečių tapo nemirtinga JAV dinastija.

REKLAMA
REKLAMA

Šios šeimos istorija yra ypatinga, nes skirtingai nuo kitų šeimų, kurios prarado savo turtus ir galią, Rockefelleriai sugebėjo išlaikyti milžinišką savo imperiją. Jei bent kartą JAV yra tekę papildyti automobilio degalų baką, turėti santykiu su „JP Morgan Chase“ banku ar apskritai lankytis Niujorke, tuomet jūs jau buvote susidūrę su Rockefelleriais. Štai keletas įdomių faktų apie šią įtakingą ir turtingą šeimą.

REKLAMA

Labiausiai tikėtina, kad Rockefelleriai į JAV atvyko iš Vokietijos apie 1720-uosius. Sakoma, kad pradinis šeimos vardas buvo Rockenfelleriai, o paieškojus internete galima atrasti asmenis tokia pavarde, kurie gyvena Vokietijos Neuwiedo mieste.

Johnas Davidsonas Rockefelleris gimė 1839 metais (nuotr. Balsas.lt)Johnas Davidsonas Rockefelleris gimė 1839 metais (nuotr. Balsas.lt)

Johnas Davidsonas Rockefelleris gimė 1839 metais. Jo tėvas dirbo keletą nereikšmingų darbų ir tai reiškia, kad jo sūnus negalėjo paveldėti didžiulio turto. 1852 metais šeima persikėlė gyventi į Klivlendo miestą.

REKLAMA
REKLAMA

J. D. Rockefelleris iškilo JAV pilietinio karo metu. Būdamas 20-ies jis sukūrė nuosavą maisto produktų bendrovę, o turtus pradėjo krautis maitindamas Sąjungos karius. Pasibaigus karui jis buvo uždirbęs 250 tūkst. JAV dolerių.JAV pilietinio karo pabaiga sutapo su pirmuoju šalies naftos bumu. Klivlendas tapo reikšmingu logistiniu miestu. J.D. Rockefelleris nesiejo savęs su vaisių ir daržovių pardavimu ir 1865 metais pasiėmęs savo dalį pinigų iš bendrovės investavo juos į naftos perdirbimą.

Naftos perdirbimo verslas pradėjo plėstis 1870 metais J. D. Rockefelleris suformavo bendrovę „Standard Oil“. Įkūrus kompaniją jos vertė siekė 1 mln. JAV dolerių ir tapo didžiausia šalies įmone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompanija „Standart oilKompanija „Standart oil" (nuotr. Balsas.lt)

Didžiausią proveržį „Standard“ pasiekė dėl didžiulės dėkingumo mokesčių schemos. Mandagus šio termino apibrėžimas tuo metu buvo „nuolaida“. Tais laikais konkurencija tarp geležinkelio bendrovių dėl krovinių pervežimų buvo itin arši. 1872 metais J. D. Rockefelleris su keliais kolegomis įsteigė bendrovę „Southern Improvement Company“, kurios tikslas – mažinant geležinkelių mokesčius galutinai sunaikinti mažesnes naftos perdirbimo įmones.

Schema tapo skandalingai sėkminga ir gavo pavadinimą „Klivlendo skerdynės“. Skandalui atslūgus „Standard Oil“ priklausė 22 iš 26 Klivlendo perdirbimo gamyklų. 1873 metų rugsėjo 18 dieną „Juodasis ketvirtadienis“ pradėjo šešis metus trukusią pasaulinę ekonominę krizę, tačiau „Standard“ ji išėjo į naudą, nes įmonė galėjo supirkti nuvertėjusias smulkiąsias naftos perdirbimo įmones.

REKLAMA

Būdamas 38-erių J.D. Rockefelleris valdė beveik 90 proc. visų JAV naftos perdirbimo įmonių. Iki 1879 metų jis pateko tarp 20 turtingiausių JAV gyventojų. Iš to galėjo pasipelnyti ir Klivlendo mietas, tačiau 1883 metais J. D. Rockefelleris nusprendė persikelti gyventi į Niujorką. Šiame mieste buvo pastatyta „Standard“ būstinė, kuri tuomet turėjo vos 9 aukštus. Būstinė buvo perstatyta 1920-aisiais ir iki šiol žinoma kaip „Standard Oil“ pastatas.

1880-aisiais J. D. Rockefelleris sutvirtino savo pozicijas naftos rinkoje Jungtinėse Valstijose ir pasaulyje. Galiausiai JAV nebegalėjo leisti tokio dominavimo ir 1890 metais Kongrese buvo priimtas Shermano antimonopolinis aktas, kurio pagrindinis taikinys buvo „Standard Oil Trust“. Tačiau praėjo dar 21 metai, kol koncernas buvo išardytas. Šis įstatymas galioja dar ir šiandien.

REKLAMA

Norėdamas pagerinti savo įvaizdį 1890 metais J. D. Rockefelleris padėjo įsteigti Čikagos universitetą. Tai padaryti jį paragino Amerikos baptistų švietimo bendruomenė. Savo įvaizdžio gerinimo kampanijai verslininkas skyrė 600 tūkst. JAV dolerių ir vėliau prisipažino, kad tai buvo „geriausia jo visų laikų investicija.“

Tačiau viešųjų ryšių kampanija žlugo. Vadovaujama prezidento Theodore'o Roosevelto JAV vyriausybė iškėlė mažiausiai tris ieškinius prieš „Standard“. Ironiška, tačiau valdžios nepasitenkinimas tik dar labiau praturtino J.D. Rockefellerį. Pardavus turimas „Standard“ akcijas jo turtas šoktelėjo iki 900 mln. JAV dolerių. J.D. Rockefelleris mirė sulaukęs 98 metų ir yra laikomas turtingiausiu žmogumi per visą JAV istoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslininkas turėjo vos vieną sūnų, Johną jaunesnįjį. Tačiau be jo buvo dar keturios dukros ir Rockefellerių šeimos pasiekimai išaugo pirmoje XX-ojo amžiaus pusėje.

1926 metais Johnas skyrė 56 mln. JAV dolerių kolonijinio miesto Viliamsburgo (Virdžinijos valstija) atstatymui. Tais pačiais metais už 1,4 mln. JAV dolerių jis įsigijo žemės, kuri vėliau tapo Didžiojo Tetono nacionaliniu parku. Tuo tarpu jo žmona atidarė parodą, kuri 1929 metais peraugo į Modernaus meno muziejų.

Jaunėlis savo verslą pradėjo naftos bendrovėje, tačiau galiausiai persikėlė į nekilnojamąjį turtą. 1930 metasi jis investavo 250 mln. JAV dolerių į Rockefellerio centro statybas. Pastatas buvo baigtas 1939 metais ir iškart tapo didžiausiu privačiu komerciniu pastatu.

REKLAMA

Johnas Davidsonas Rockefellerio centras (nuotr. Balsas.lt)Johnas Davidsonas Rockefellerio centras (nuotr. Balsas.lt)

1930 metais J. Rockefelleris tapo stambiausiu „Chase Bank“ akcininku. Bankas įsigijo jo valdomą bendrovę „Equitable Trust Company“. Kiek vėliau Johno sūnus Davidas Rockefelleris 11 metų ėjo banko generalinio direktoriaus pareigas. Šių metų birželį Davidui sukaks 97 metais.

Po Antrojo pasaulinio karo Rockefellerių šeima padovanojo šešis kvartalus žemės, kurios vertė siekė 8,5 mln. JAV dolerių, ir joje įsikūrė Jungtinės Tautos. Žemė buvo paskelbta tarptautine teritorija.

REKLAMA

Po J. Rockefellerio jaunesniojo kitas žymus šios šeimos narys buvo dar vienas jo sūnus Nelsonas. Savo karjerą jis pradėjo būdamas politiku, o sulaukęs 36-erių buvo paskirtas Valstybės sekretoriaus Lotynų Amerikos klausimais asistentu. 1958 metais jis dalyvavo Niujorko miesto mero rinkimuose ir juose nugalėjo tuometinį miesto vadovą Averilla Harrimaną. N. Rockefelleris Niujorko miestui vadovavo keturias kadencijas iki 1973 metų.

Tuo tarpu Nelsono brolis Johnas trečiasis skyrė 175 mln. JAV dolerių Lincolno centro statyboms. Prekybos centras buvo užbaigtas 1966 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1979 metais N. Rockefelleris mirė nuo širdies smūgio. Vis dėlto mirties aplinkybės buvo kiek miglotos, nes pajutęs negalavimus Nelsonas bendravo su 25-erių metų moterimi Megan Marshack.

Šiandien iškiliausias Rockefellerių šeimos atstovas yra senatorius Jay'us Rockefelleris. Būdamas 27-erių kaip savanoris jis dalyvavo JAV prezidento Lyndono Johnsono programoje prieš skurdą.

Tačiau tai tik ledkalnio viršūnė, nes skirtingai nei kitos iškilios praeities JAV šeimos, Rockefeleriai ar jų vardu pavadintos vietos yra pastebimos žiniasklaidoje kiekvieną dieną. Šiandiena Rockefellerio centras yra atostogų sezono sinonimas – kiekvieną žiemą turistai iš viso pasaulio čia atvyksta pačiuožinėti, apsipirkti ir pamatyti įžymiąją Kalėdų eglę.

Greičiausiai esate girdėję kompaniją „ExxonMobil“, kuri yra „Standard Oil“ palikimas. 2011 metais pagal pajamas ji buvo didžiausia pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų