REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojams vieni aktualiausių klausimų – atlyginimai ir kainos. Nors iš dalies jų dydžiams įtaką daro ir valstybės sprendimai, ekonomistai konferencijoje pabrėžia, kad esant tarptautinei prekybai, šalys priklauso viena nuo kitos.

Gyventojams vieni aktualiausių klausimų – atlyginimai ir kainos. Nors iš dalies jų dydžiams įtaką daro ir valstybės sprendimai, ekonomistai konferencijoje pabrėžia, kad esant tarptautinei prekybai, šalys priklauso viena nuo kitos.

REKLAMA

Vilniuje vykstančioje aukšto lygio tarptautinėje ekonomikos konferencijoje kalbėta apie pasaulinių vertės kūrimo grandinių skatinamus didelius pokyčius. Stiprėjanti makroekonominė šalių tarpusavio priklausomybė ir tarptautinės prekybos problemos turi įtakos kiekvienos šalies ekonomikai, o tuo pačiu ir kainoms bei atlyginimams.

„Šiuo metu esame pasaulinės prekybos lėtėjimo liudininkai. Naujausiais duomenimis, prekybos elastingumas pajamų atžvilgiu gerokai mažesnis nei prieškriziniu laikotarpiu. Būtent todėl tarptautinės prekybos ir ekonominės veiklos aktyvumo tarpusavio priklausomybė yra reikšmingai pakitusi. Privalome labiau nei bet kada suvokti šią dinamiką lemiančius veiksnius. Tai geriausias būdas rasti protingų, integralių politikos sprendimų, kurie leistų šalinti prekybai trukdančią trintį. Tikiuosi, mūsų konferencija leis pasidalyti įžvalgomis šiomis temomis“, – kalbėjo Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Tuo tarpu Lenkijos nacionalinio banko vicepirmininkė Ana Tšecinska (Anna Trzecińska) pabrėžė, kad šiai temai itin daug dėmesio skiriama pastaruoju metu, atliekama daug tyrimų. Mat vienos šalies pinigų politika daro įtaką kitai.

REKLAMA
REKLAMA

„Šalies vidaus kainų lygis priklauso ne vien tik nuo vietinės pinigų politikos, bet ir nuo užsienio pinigų politikos“, – sakė ji.

Ji taip pat išskyrė, kad eksportas yra tiek Lenkijos, tiek kitų šalių svarbus ekonomikos augimo veiksnys.

REKLAMA

Richardas Baldwinas: žmonės negali būti tikri dėl savo darbų

Ekonominės politikos tyrimų centro prezidentas pažymi, kad šiuo metu pasaulinėse vertės grandinėse vyksta tikra revoliucija, o ne nežymus pasikeitimas, kaip gali pasirodyti.

Jei 20 amžiuje tarp šalių judėjo tik pagamintos prekės, šiuo metu pasaulinėje prekyboje matomas gamyklų, idėjų, kapitalo ir žmonių judėjimas.

Pasak jo, eksportuojant ir importuojant svarbu ne tik valiutos keitimo kursas, bet ir konkurenciniai veiksniai, importo kainos.

Mokslininkas pateikia pavyzdį ir klausia, kieno užsienio pinigų politika daro įtaką Lietuvai?

„Reikia žinoti ne tik tų šalių su kuriomis vykdai eksportą pinigų politiką, bet ir kur ta šalis eksportuoja, kurios kitos šalys daro poveikį“, – taip susijusią ekonomiką atskleidžia jis.

REKLAMA
REKLAMA

R. Baldwinas teigia, kad dabar globalizacija ekonomiką veikia staigiau, netikėtai ir individualiame lygmenyje.

„Dėl to žmonės bijo. Nesvarbu kokį darbą turi, kuriame sektoriuje, tu negali būti tikras, kaip globalizacija tave paveiks kitais metais. Dėl šios priežasties, žmonės nežino ir ko tikėtis atlyginimuose“, – kalbėjo jis.

Davidas Haughas: didžiulę įtaką padarė Kinija

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) vyriausiasis ekonomistas Davidas Haughas pabandė atsakyti, kodėl pasaulinė prekyba šiuo metu tokia silpna.

Iki krizės ekonomika itin augo, iš dalies dėl to, kad Kinija įžengė į rinką. Per gana trumpą laiką ji sugebėjo užimti 2 vietą po JAV pasaulinėje ekonomikoje. Nuo finansinės krizės ekonomika sulėtėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak ekonomisto, pasaulis be Kinijos – ganėtinai silpnas. O ekonomikos lėtėjimą lemia ir struktūriniai pokyčiai šioje šalyje. Nes iki krizės Kinija intensyviai vykdė tarptautinę prekybą, o dabar stengiasi daugiau gaminti vidinei vartojimo rinkai.

Jis įsitikinęs, kad žmonės nemano, jog prekyba sukuria darbus ir kelia algas, dėl to nelabai politiniais sprendimais pasaulinės prekybos srityje. Tačiau reikėtų prekybos politiką pateikti kaip rinkinį, kuris skatintų aktyvią darbo rinkos politiką. Mažas produktyvumas, reiškia mažas investicijas, otai turi įtakos ir atlyginimams bei darbo vietoms.

Jekaterina Rojaka: Baltijos šalims itin svarbi pasaulinė prekyba

DNB vyriausioji ekonomistė Jekaterina Rojaka komentuodama pasaulinės prekybos svarbą teigia, kad viskas priklauso nuo šalies dydžio. Pavyzdžiui, jei šalis yra ganėtinai didelį ir gali save aprūpinti daugeliu produktų ir paslaugų, tuomet toms šalims pasaulinė prekyba nėra svarbi. Tačiau Lietuvos atveju, kur atvirumas yra vienas aukščiausių Europos Sąjungoje (ES), be abejonės pasaulinė prekyba yra vienas iš šaltinių tiek darbo vietų kūrimui, tiek pajamų augimui.

REKLAMA

„Per paskutinius kelerius metus pasaulinė prekyba smuko tiek verte, tiek kiekiais: dėl nežinomybės, dėl to, kad padarytos investicijos nevisiškai pasiteisino. Jei anksčiau buvo prognozuota, kad pasaulinė prekyba po krizės atsities ir augs bent jau po porą procentų kiekvienais metais, tai palyginti su 2014 metais, pasaulinis eksportas susitraukė apie 15 proc. Tai buvo didelis smūgis eksportuotojams, nes smarkiai didėja konkurencija. Pasaulinė prekyba yra vienas svarbiausių papildomų šaltinių ir ekonomikos augimo stuburas, nes labai ilgai laikytis ir augti vien iš vartojimo ir didesnės perkamosios galios negali nė viena šalis. Tuo labiau nelabai didelė ir atvira“, – sako J. Rojaka.

REKLAMA

Ji taip pat pastebi ir susisiejančią šalių pinigų politiką. Vykstant globalizacijai, bet koks sprendimas didesnėje šalyje turi arba teigiamos, arba neigiamos įtakos kitoms šalims.

„Mes tuos sąryšius jaučiame gana smarkiai. Dėl konkurencijos ir kritusių eksporto kainų įmonių ir gamybininkų pelnai krito. Mes turime vykdyti savo nacionalinę ekonominę politiką atsižvelgiant į kryptis užsienio rinkose. Turime auginti stipresnius raumenis, kad atsilaikytume ir išliktume konkurencingi“, – teigia ekonomistė.

Jos nuomone, Lietuvai reikia investuoti gerokai daugiau į technologijas, darbus negu kitoms šalims, kadangi mūsų investicijų lygis itin mažas palyginus su kitomis besivystančiomis Europos valstybėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žinoma, jei nebūtų sukurta atitinkama verslo aplinka, bus sunku konkuruoti. Panašu, kad Lietuvos gamintojai išaugę rinką ieško galimybių apsistoti tose šalyse, kurios siūlo brangesnę darbo jėgą, bet tuo pačiu siūlo ir tam tikrą ekonominį ir politinį saugumą. Šiuo atžvilgiu labai svarbu, kad visgi rinktųsi Lietuvą, nes tai garantuoja ir naujų darbo vietų kūrimąsi ir stabdo emigracijos protrūkius“, – vertina J. Rojaka.

Ekonomistė įsitikinusi, kad pasaulinės prekybos augimui galėtų padėti transatlantinė prekybos sutartis tarp JAV ir Europos, kuri užtikrintų laisvesnę prekybą. Visgi artimiausiu metu dėl Vokietijoje, Prancūzijoje artėjančių rinkimų, sutarties pasirašymas nenusimato.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų