REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2016-ieji metai Lietuvos politikos arenoje ypatingi – šiemet vyks Seimo rinkimai, po kurių apsispręsime, kas turės valdyti valstybę ateinančius ketverius metus. Būtent dėl to, pasak visuomenės nuomonės ir rinkėjų nuotaikų tyrėjų, dabartiniai reitingų lyderiai negali būti visiškai užtikrinti dėl savo populiarumo, o tarp jų – ir reitingų karaliene vadinama prezidentė Dalia Grybauskaitė. Taigi, kas šiemet taps populiariausiu šalies politiku?

2016-ieji metai Lietuvos politikos arenoje ypatingi – šiemet vyks Seimo rinkimai, po kurių apsispręsime, kas turės valdyti valstybę ateinančius ketverius metus. Būtent dėl to, pasak visuomenės nuomonės ir rinkėjų nuotaikų tyrėjų, dabartiniai reitingų lyderiai negali būti visiškai užtikrinti dėl savo populiarumo, o tarp jų – ir reitingų karaliene vadinama prezidentė Dalia Grybauskaitė. Taigi, kas šiemet taps populiariausiu šalies politiku?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sociologai pastebi, kad pastaruosius kelerius metus populiariajai D. Grybauskaitei ant kulnų lipa, o neretai sugeba ją populiarumu aplenkti ministras pirmininkas, valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Algirdas Butkevičius.

REKLAMA

Tuo metu praėjusių metų gruodžio mėnesio pabaigoje dienraštyje „Lietuvos rytas“ paskelbta visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimo centro „Vilmorus“ apklausa parodė, kad į minėtų dviejų politikų – D. Grybauskaitės ir A. Butkevičiaus – grumtynes įsiterpė ir buvęs policijos generalinis komisaras, dabartinis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Kaip parodė „Vilmorus“ apklausos duomenys, S. Skvernelis ne tik įsiveržė į visuomenės numylėtinių lyderių gretas, bet ir, jei skaičiuotume palankių ir nepalankių vertinimų liaudies vertinimų skirtumą, įsitaisė antroje vietoje po premjero A. Butkevičiaus, taip prezidentę D. Grybauskaitę nustumdamas į trečiąją vietą: ministrą pirmininką palankiai vertino 60,9 proc. apklaustųjų, vidaus reikalų ministrą ir prezidentę sulaukė vidaus reikalų ministrą ir prezidentę sulaukė 57,2 proc. palankių vertinimų, tačiau D. Grybauskaitė turi 25 proc. neigiamų vertinimų, o S. Skvernelis – 11 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, pasak visuomenės nuomonės tyrinėtojų, 2016 m. būtent minėti trys politikai turi daugiausiai šansų tapti populiariausiu šalies politinės arenos veikėju.

Jeigu išmoktų pamoką, liktų lydere

Rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ direktoriaus pavaduotojo, sociologo Romo Mačiūno teigimu, jeigu žvelgtume į tai, kuo Lietuvos visuomenė pasitiki labiausiai, tai tiek 2014, tiek ir 2015 m. lyderė šioje pozicijoje išlieka prezidentė D. Grybauskaitė, o įkandin jos seka premjeras A. Butkevičius. Taigi, pasak R. Mačiūno, tendencijos rodo, kad ir šiemet D. Grybauskaitė turėtų išsilaikyti pirmoje pozicijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalo tv3.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) dėstytojas, profesorius, politologas Algis Krupavičius prognozavo, kad 2016 m. dėl populiariausio politiko vardo aršiausia kova užvirs tarp D. Grybauskaitės ir A. Butkevičiaus, kuris pastaruoju metu prezidentę reitingų lentelėse buvo aplenkęs ne kartą.

Pasak politologo, prezidentė turi šansų išlikti reitingų viršūnėje, jei išmoktų vieną svarbią pamoką.

„Kai buvo praėjusiais metais, o taip pat ir 2014 metais, taip ir šiemet prezidentė D. Grybauskaitė dėl pirmos vietos reitinguose varžysis su ministru pirmininku A. Butkevičiumi.

REKLAMA

Kol kas nėra jokių požymių, kad galėtų atsitikti kitaip, tik galbūt prezidentė galbūt turėtų išmokti vieną pamoką. Kai ji savo veiksmais, kalbomis įsitraukia į rinkimų kampaniją, jos reitingai paprastai smunka ir žmonių pasitikėjimas prezidente krenta, nes vienaip ar kitaip, prezidentas Lietuvoje yra valstybės vadovas ir dauguma Lietuvos žmonių prezidentą norėtų matyti kaip neutralų, objektyvų, vienodai visiems teisingą atbirtą ir tokia nuostata iš tikrųjų yra labai visuomenėje stipri prezidento atžvilgiu.

Prezidentu a priori labiau pasitikima nei bet kuriuo kitu politiku, nes prezidentas turi valstybės vadovo statusą, taigi [...] prezidentas turi savo reitingų atžvilgiu tam tikrą saugumą, bet, kai jis įsivelia į rinkimus, į pigų politikavimą arba pradeda prieštarauti kitiems, pakankamai populiariems politikams, tai tuomet ir prezidento reitingai svyruoja. Tai ne kartą yra pademonstravusi ir prezidentė D. Grybauskaitė. Pavyzdžiui, jos reitingas smuko po 2012 metų Seimo rinkimų, kai ji priešinosi daugumos formavimui“, – aiškino A. Krupavičius.

REKLAMA

Rinkimai – papildomas šansas premjerui

VDU profesorius A. Krupavičius, toliau kalbėdamas premjero ir prezidentės kovą dėl populiarumo, pažymėjo, kad, atsižvelgiant į D. Grybauskaitės veiksmus, viešus komentarus, panašu, jog ji pamokos „nesikišti į rinkimų kampaniją“ neišmoko, taigi tai, pasak politologo, padidina šansus A. Butkevičiui aplenkti šalies vadovę ir įsitvirtinti reitingų viršuje.

„Matyt, bent jau pirmoje metų dalyje prezidentė turi nemažai šansų būti viršuje, o toliau daug kas priklausys nuo rinkimų, nuo jos dalyvavimo ar nedalyvavimo rinkimų kampanijoje. Bet panašu, kad ji yra pasirengusi dalyvauti rinkimų kampanijoje, o tai formuoja tam tikrą šališkumą, neobjektyvumą ir tai mažina prezidentės reitingus, taigi, matyt, tada yra geros galimybės ministrui pirmininkui pagal populiarumą būti pirmoje vietoje“, – prognozavo profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, pasak A. Krupavičiaus, 2016 m. Seimo rinkimų kampanija LSDP lyderiui A. Butkevičiui yra puikus šansas į savo pusę patraukti dar daugiau rinkėjų.

„Premjeras ne kartą buvo aplenkęs prezidentę pagal populiarumą. Nėra jokio pagrindo manyti, kad A. Butkevičius ir 2016 metais negalėtų aplenkti prezidentės, juo labiau, kad tai yra rinkimų metai ir reikėtų manyti, kad premjeras bus aktyvus.

Jeigu ankstesniais metais galbūt ministras pirmininkas elgdavosi itin diplomatiškai pačios prezidentės atžvilgiu, tai rinkimų metais politikai kalba dažniau tiesiai šviesiai, sakydami, ką jie galvoja. Taigi, tokio atvirumo iš premjero šalies vadovės atžvilgiu gali būti daugiau ir tai gali būti nepalanku prezidentei“, – komentavo politologas.

REKLAMA

Apie Seimo rinkimų naudą A. Butkevičiai užsiminė ir rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ direktoriaus pavaduotojas R. Mačiūnas.

„Seimo rinkimų metu, kai dėmesys partijų vadovams bus padidintas, o turint omenyje, kad jis yra ministras pirmininkas, taigi dėmesys jam bus ne mažesnis negu prezidentei, tai visai gali būti, kad jo populiarumas gali dar padidėti“, – aiškino sociologas.

Įžvelgia didesnį imunitetą skandalams

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimo centro „Vilmorus“ direktorius, sociologas Vladas Gaidys, komentuodamas apie šiemet, panašu, besitęsiančią kovą dėl populiariausio politiko vardo tarp D. Grybauskaitės ir A. Butkevičiaus, atkreipė dėmesį į tai, kad premjeras turi savybę, kurios galėtų pavydėti šalies vadovė.

REKLAMA

„D. Grybauskaitė išlieka aukščiausioje politikų populiarumo lygoje, tik tiek, kad ji parodė gebėjimą prarasti savo reitingą. Taip yra buvę 2012 metų po Seimo rinkimų. Praėjusių metų rudenį gal du tokie kartai buvo, kurie susiję su priešprieša su vidaus reikalų ministru S. Skverneliu.

Reitingai, aišku, priklauso nuo įvykių, bet prezidentė yra paveiki negatyviems įvykiams, ko nepasakysi apie A. Butkevičių. Jis negatyviems įvykiams kažkiek yra paveikus, bet reikėjo labai daug jo aplinkoje skandalų – premjero žento, sekretoriato vadovės istorijos – kad jo populiarumas sumažėtų. Per šių skandalų virtinę jo populiarumas nukrito 5 procentiniais punktais, bet gruodžio mėnesį premjero populiarumas atsistatė. Taigi, premjeras įvykiams yra atsparesnis negu prezidentė“, – portalui tv3.lt komentavo V. Gaidys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sociologas taip pat akcentavo, jog socialdemokratų lyderio imunitetas skandalams jam gali būti naudingas ir 2016 m. Seimo rinkimuose.

„Partijos, kuri būna valdančiojoje pozicijoje, reitingai prieš rinkimus paprastai visose šalyse mažėja dėl natūralių priežasčių. Tačiau socialdemokratams su A. Butkevičiumi priešakyje, manau, pasisekė, nes ekonominis augimas šalyje yra matomas, nors tai nebūtinai jų nuopelnas. Šios partijos ir premjero situacija pagal reitingus eina ne blogyn, o net geryn. O ir Vyriausybės vertinimas, nors yra su minuso ženklu, nėra labai blogas, taigi A. Butkevičiui prarasti populiarumą nėra pagrindo“, – dėstė V. Gaidys.

REKLAMA

Veikėjas, galintis viską apversti aukštyn kojomis

Sociologas V. Gaidys, kalbėdamas apie D. Grybauskaitės ir A. Butkevičiaus kovą dėl populiariausio politiko vardo, pabrėžė, kad šiems visas kortas sumaišė į reitingų lyderių pozicijas besiveržiantis vidaus reikalų ministras S. Skvernelis.

„Jeigu ilgą laiką aukščiausioje populiariausių politikų lygoje buvo du žmonės – prezidentė ir premjeras – tai jau dabar S. Skvernelis tampa trečiu, visiškai pilnateisiu šios lygos dalyviu. Pagal palankių žmonių vertinimų skaičių jis jų turi tiek, kiek ir prezidentė, tačiau prezidentė, lyginant su S. Skverneliu, turi dvigubai daugiau neigiamų įvertinimų“, – atkreipė dėmesį V. Gaidys.

REKLAMA

Anot jo, S. Skvernelis į populiariausių politikų olimpą įžengė rezonansinių įvykių, pavyzdžiui, pasienyje nušauto vaikino, policijos pareigūno automatu ginkluoto vyro Vilniuje paieškos, dėka. Pasak V. Gaidžio, reitingų tendencijos rodo, kad kiti politikai, veldamiesi į viešą konfrontaciją su S. Skverneliu, neretai nukenčia, jų populiarumas sumenksta, o ministro reitingai pakyla.

Apie S. Skvernelio potencialą tapti vienu populiariausių arba net pačiu populiariausiu politiku 2016 m. užsiminė ir sociologas R. Mačiūnas.

„Aš manau, kad dabar jis yra ant situacinės bangos ir turi potencialo dar paaugti, bet viskas priklausys nuo to, kaip vystysis bendras politinis fonas“, – sakė R. Mačiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Politologas A. Krupavičius pažymėjo, jog 2016 m., atsiradus tinkamai progai, pavyzdžiui, dar vienam rezonansiniam įvykiui, S. Skvernelis galėtų pakilti ir į populiariausių politikų reitingų viršūnę. Vis dėlto, KTU dėstytojo manymu, vidaus reikalų ministras ilgainiui nesugebėtų išlaikyti lyderio pozicijos.

„Kažkuriame etape, tinkamai susiklosčius įvykiams, S. Skvernelis gali aplenkti populiarumu prezidentę ar premjerą, ir tai nebūtų sensacija. Bet abu aplenkti vienu metu tikrai būtų sudėtinga.

S. Skvernelis tiek pagal profesiją, tiek pagal savo charakterį yra komandos žmogus, o jo komanda, pirmiausia, yra, tandemas su premjeru, kuris labai išryškėjo ministro atsistatydinimo-neatsistatydinimo istorijoje. Jeigu tas tandemas išsilaikys, tai ministras bus tikrai populiarus, bet tas populiarumas nesutrukdys, pirmiausia, premjero reitingams“, – aiškino politologas.

Turi potencialo, bet ar pakankamai?

Sociologas V. Gaidys, apžvelgdamas kitus populiarius Lietuvos politikus, pažymėjo, kad dalis jų turi šansų 2016 m., susiklosčius tinkamoms aplinkybėms, šoktelti reitingų lentelėje ir pagąsdinti reitingų lyderius. Vis dėlto, pasak visuomenės nuomonės tyrėjo, tai tegali būti trumpalaikis populiarumo proveržis.

REKLAMA

„Liberalų lyderis Eligijus Masiulis, Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis ir net „tvarkiečių“ vadovas Rolandas Paksas, kurį, apklausų duomenimis, palankiai vertina apie trečdalis Lietuvos gyventojų, matyt savo natūralalias galimybes pakilti yra išnaudoję.

Tiek E. Masiulis, tiek V. Mazuronis, tiek R. Paksas yra populiarūs politikai, bet jiems pasiekti kažką daugiau negu yra pasiekę, nesant kažkokių fatališkų įvykių, būtų sunku. Žemyn kristi jiems būtų lengviau“, – pažymėjo sociologas.

Antanas Guoga, Ramūnas Karbauskis – tai politikai, kurie pasak V. Gaidžio, dar gali nustebinti savo populiarumu 2016 m.

„Jeigu skaičiuotume rinkėjų palankumą V. Matijošaičiui Kaune, tai ten gaunasi net apie 75 procentai. Taigi, kažką V. Matijošaitis turi ypatingo. Sunku prognozuoti, kas būtų, jei V. Matijošaitis apsireikštų nacionalinėje politikoje, tačiau negalima paneigti, kad jis potencialo būti populiaru politiku tikrai turi“, – svarstė V. Gaidys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų