• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinė bendruomenė buvo apkaltinta nesugebanti būtiniausia įranga aprūpinti taikos palaikymo misijos Sudano regione Darfūre. Toks kaltinimas buvo pareikštas 36 žmogaus teisių gynimo grupių ir nevyriausybinių organizacijų pasirašytame raporte, praneša BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Raportas pateiktas praėjus lygiai metams nuo sprendimo siųsti Jungtinių Tautų-Afrikos pajėgas į karo draskomą regioną.

Ekspertų vertinimais, nuo 2003 metų, kai sukilėliai su ginklu stojo prieš aplaidumu kaltintą vyriausybę, Darfūre buvo nužudyta maždaug 300 tūkst. žmonių, o dar apie 2,5 mln. buvo priversti palikti savo namus. Chartumas kaltinamas tiekęs ginklus kovotojams, kurie Darfūre žudė, prievartavo ir plėšikavo.

REKLAMA

Sudanas kaltinimus neigia ir sako, kad Vakarai dėl politinių priežasčių išpučia visą situaciją Darfūre – iš tikrųjų ji nėra tokia bloga.

Mėlyni plastiko maišeliai

Raportą parašė aviacijos ekspertas Thomas Withingtonas, o jį paskelbė „Save Darfur” koalicija. Jame teigiama, kad yra būtini sraigtasparniai, norint taikos palaikymo misiją vadinti sėkminga. Autorius priekaištauja, kad nė viena valstybė nėra pasiūliusi bent vieno sraigtasparnio.

REKLAMA
REKLAMA

Raporte rašoma, kad tokios karinės jėgos kaip JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija turi daug įsipareigojimų kitose taikos palaikymo misijose ir kariniuose konfliktuose, tačiau Čekija, Italija, Rumunija, Ispanija, Ukraina ir Indija turi daugiau nei 70 misijai tinkamų sraigtasparnių.

Teigiama, kad prieš tris savaites įvykusi milicijos ataka prieš taikos palaikymo misijos pajėgas, kurios metu žuvo septyni, o sužeisti 19 karių, rodo „kritinę sraigtasparnių būtinybę”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot raporto autoriaus, taikos palaikymo misijos kariams taip pat trūksta pagrindinės įrangos – kai kurie kariai vietoj JT šalmų ant galvos dėvi žydrus plastiko maišelius.

Raporte taip pat pabrėžiama, kad norint išspręsti konfliktą, yra būtinos derybos.





Kompromisas

JT Saugumo Taryba netrukus turėtų balsuoti, ar pratęsti misiją Darfūre dar vieneriems metams. Šis Tarybos sprendimas susipynė su kaltinimais Sudano prezidentui Omarui al-Bashirui – jis kaltinamas vykdęs genocidą šalies vakaruose.

REKLAMA

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo vyriausiasis prokuroras teisėjų yra paprašęs išduoti sulaikymo orderį Sudano prezidentui dėl karo nusikaltimų ir genocido vykdymo.

Afrikos Sąjunga paprašė JT Saugumo Tarybos pasinaudoti savo galiomis ir atidėti teismo sprendimą vieneriems metams teigdama, kad Bashiro suėmimas taptų kliūtimi siekiant taikos Darfūre.

REKLAMA

Libija ir Pietų Afrikos Respublika, remiamos Rusijos ir Kinijos, norėjo tai įrašyti į rezoliuciją dėl karių mandato pratęsimo, tačiau Didžioji Britanija, Prancūzija ir JAV ir Centrinės Amerikos šalys paprieštaravo. Pasak jų, neturi būti jokio ryšio tarp taikos palaikymo pajėgų ir to, ką teismas gali padaryti.

Iškilus grėsmei, kad misija gali būti nepratęsiama, buvo rastas kompromisas – rezoliucijoje bus paminimas Afrikos Sąjungos prašymas suspenduoti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo darbą, tačiau tik tiek.





(„News Bridgepix“ nuotr.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų