REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol šalies krepšinis išgyvena krizę, mūsų regbininkai skina vieną pergalę po kitos. Dar dvejos sėkmingos rungtynės ir mes – pasaulio rekordininkai! Taigi, nusprendėme atiduoti duoklę šiai sporto šakai ir ją trumpai pristatyti visiems.

REKLAMA
REKLAMA

Sakoma, kad regbis – brutalus ir žiaurus sportas su neaiškiomis taisyklėmis. Regbininkai sako, jog tai džentelmenų sporto šaka, griežtai prižiūrima teisėjų, žaidžiama pagal strategijas. Kiti teigia, kad žaidžiant regbio kamuoliu reikalinga sėkmė, ne įgūdžiai, nes tokios formos kamuolys nuo žemės atšoka bet kuria trajektorija. Regbininkai atkerta, kad tai „teisingo kamuolio“ žaidimas.

REKLAMA

Nepaisant skirtingų nuomonių, dauguma žmonių sutinka, kad tai greitas ir malonus akiai komandinis žaidimas, pritraukiantis minias aistruolių. Kur tos minios Lietuvoje? Galbūt nesugeba prisiversti nueiti į varžybas, o galbūt net nenutuokia, kad mūsų šalyje apskritai regbis egzistuoja. Tiesa, profesionalių regbio klubų mūsų šalyje nėra, tačiau mūsų sportininkų mėgėjais tikrai nepavadinsi.

Pasak kai kurių veikėjų, regbio istorija galėjo siekti Senovės Graikijos laikus. Tada graikai žaisdavo žaidimą panašų į dabartinį regbį, vadinamą episkuros. Taip pat panašumų randama ir viduramžių Velso kamuolio žaidime. Ten vietiniai gyventojai jį vadino cnapan. Vis dėlto tikroji regbio istorija, manoma, prasidėjo 1823 metais.

REKLAMA
REKLAMA

Vieno Anglijos miestelio mokykloje, kuri vadinosi Rugby school, mokiniai žaisdavo futbolą, kuriame taisyklės nedraudė kamuolio paimti į rankas, bet neleido jį laikant bėgti link priešininkų vartų. Nepatvirtintais duomenimis, 1823 metais, žaidėjas, vardu William Web Ellis, sulaužė šią taisyklę ir paėmęs kamuolį į rankas nuskuodė priešininkų vartų link. 1870 metais Regbio mokyklos berniukams buvo liepta sugalvoti ir užrašyti šio naujo žaidimo taisykles. Būtent nuo šios mokyklos žaidimas ir gavo savo pavadinimą.

Išvykusių į kitas valstybes studentų bei kolonizavimo dėka, šis sportas greitai paplito visame pasaulyje. Žaidimas tapo nacionaliniu tokiose šalyse kaip Naujoji Zelandija, Pietų Afrika ir Velsas. Taip pat labai pajėgias komandas turi Australija, Airija, Prancūzija, Argentina, Anglija, Fidžis ir Škotija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na, o kaip gi Lietuvoje? Mūsų šalį, deja, regbis pasiekė tik 1961 metais. Pasak Tarptautinės regbio tarybos (International Rugby Board, toliau IRB), Lietuvoje yra 1852 registruoti regbio žaidėjai, 30 šio žaidimo teisėjų, tačiau nei vieno profesionalaus klubo. Visgi, įdomu yra tai, kad, nepaisant visko, mūsų šalies rinktinė IRB paskelbtoje rikiuotėje žengia 38 iš 95 valstybių. Regbio pasaulyje itin populiari laida „Total rugby“ mūsų šalies rinktinę paskelbė sėkmingiausia 2008 metų komanda. Taip yra todėl, kad nuo 2006 m. spalio 28 dienos lietuviai laimėjo 15 varžybų iš eilės. Jei mūsų komandai pavyks laimėti dar 2 varžybas, Lietuvos rinktinė pakartos tokių regbio grandų, kaip Naujoji Zelandija ir Pietų Afrikos Respublika, pasiektą rekordą – 17 pergalių iš eilės.

REKLAMA

Vis dėlto, nors rinktinė demonstruoja puikius rezultatus, valdžia į tai ne tik žiūri pro pirštus, tačiau dar ir kiša pagalius į ratus.

Birželio mėnesį Lietuvos olimpinis sporto centras (toliau LOSC) sumanė atimti iš Lietuvos rinktinės, jų pačių rankomis ir lėšomis pastatytą, vienintelį šalyje atitinkantį Europinius regbio standartus, stadioną. Lietuvos regbininkai į tai atsakė taikiomis akcijomis ir tikina, jog neatiduos stadiono be kovos. Sportininkai į pagalbą pasitelkė žaidimo entuziastus ir paprastus piliečius. Šie ne tik noriai dalyvavo „SOS regbis“ skelbtoje akcijoje, tačiau ir surinko pinigus, už kuriuos buvo nupirktos naujos Lietuvos rinktinės aprangos. Kai kurie aistruoliai juokauja, jog mūsų sportininkai pasiekė ilgiausiai dėvėtų aprangų rekordą (Lietuvos regbio rinktinė 5 metus žaidė tomis pačiomis aprangomis).

REKLAMA

Galbūt dar ilgai neteks mums susidurti su galingąja Australijos rinktine ar pamatyti garsiąją Naujosios Zelandijos regbininkų haka (karo šokis, kurį rinktinės žaidėjai atlieka prieš kiekvienas savo rungtynes), ir nors Lietuvos regbio ateitis „debesuota“, norisi tikėti, jog šis sportas taps dar viena mūsų nedidelės valstybės viltimi. Tačiau net jei pasaulio rekordo pakartoti nepavyks, linkime mūsų regbininkams sėkmės. O sirgalius ir susidomėjusius kviečiame palaikyti mūsų sportininkus spalio 10 dieną, varžybose prieš Andoros rinktinę, kurios vyks Šiaulių mieste!

Mindaugas Šavėla   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų