• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos politikai toliau nesutaria, kaip galima būtų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą. Referendumo dėl IAE darbo pratęsimo iniciatoriai išplatino kreipimąsi į Seimo narius.

REKLAMA
REKLAMA

Rašte, kurį  paskelbė neparlamentinės Lietuvos socialdemokratų sąjungos (LSDS) pirmininkas ir iniciatyvinės grupės koordinatorius Arvydas Akstinavičius, apeliuojama į parlamentarų nuoširdumą. Rašte primenama, kad  2008 m. kovo 13 d. 48 Seimo narių teikimu Seime pristatytas nutarimo „Dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo“ projektas, kuriame nutariama „Paskelbti privalomąjį referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo iki 2015 m.“.

REKLAMA

A. Akstinavičius primena, kad 2008 m. kovo 20 d. Seimo vakariniame posėdyje 46 Seimo nariams balsavus už, 1 - prieš ir 7 susilaikius, šiam projektui  pritarta po pateikimo.

Vyriausioje rinkimų komisijoje jau kovo pradžioje  įregistruota 36 piliečių iniciatyvinė grupė analogiškam privalomajam referendumui paskelbti.

A. Akstinavičius cituoja Referendumo įstatymo 16 straipsnio 1 dalį, skelbiančią, kad „Grupės įregistravimo Vyriausiojoje rinkimų komisijose diena ar Seimo narių grupės siūlymo paskelbti referendumą pateikimo Seimui diena yra laikoma referendumo agitacijos kampanijos pradžia“. Socialdemokratas taip pat pabrėžia, jog piliečių iniciatyvinės grupės nariai iš karto pradėjo aktyviai agituoti ir rinkti parašus dėl referendumo ir apgailestauja dėl Seimo narių pasyvumo. “Deja, neteko girdėti, kad Seimo nariai, teikę Seimui aukščiau minėtą nutarimo projektą, ir Seimo nariai, pritarę šio nutarimo pateikimui, vykdytų referendumo agitacinę kampaniją, nors jau praėjo mėnuo. Nesinorėtų, kad pasikartotų 2005 m. birželio 30 d. 56 Seimo narių teikimu registruoto įstatymo projekto dėl „Ignalinos atominės elektrinės antrojo bloko darbo pratęsimo“, kurį sužlugdė patys Seimo nariai, likimas”, teigia A. Akstinavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Politikas ragina parlamentarus pademonstruoti, jog jų iniciatyva buvo nuoširdi bei ragina aktyviai įsijungti į referendumo agitacijos ir parašų rinkimo kampaniją.

Tiek A. Akstinavičius, tiek Seimo narys ir Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis portalui „Balsas.lt“ patvirtino, kad įtaria, jog kai kurie Seimo nariai veidmainiauja. „Jei surinksim parašus – jie skelbs referendumą, jei matys, kad nesurenkam – numarins. Labai norisi tikėti, kad sumanymas yra ne toks, tačiau kol kas nėra jokių aktyvumo požymių“, - sakė Eligijus Masiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu valdančiosios socialdemokratų partijos atstovė Birutė Vėsaitė portalui „Balsas.lt“ aiškino, kad paskubėjęs yra pats A. Akstinavičius. „Mūsų siūlymas – rengti referendumą kartu su Seimo rinkimais – logiškesnis. Ateitų daugiau žmonių. Būtų labai blogai, jei pradėję rinkti parašus aktyvistai jų dar ir nesurinktų“, - nuogąstavo B. Vėsaitė. Pasak jos, referendumo iniciatyva yra ir LSDS rinkiminės agitacijos dalis, o  iniciatyvinių grupių, renkančių parašus, dabar esą tiek daug, kad ji jau jas painiojanti.

REKLAMA

Savą receptą, kaip sustiprinti Lietuvos derybines pozicijas, prieš kelias savaites siūlė ir konservatoriai, kurie buvo sumanę rinkti parašus po peticija Europos Komisijai. „Balsas.lt“ žiniomis, parašai net nepradėti rinkti.

Vyriausybės paskirtas vyriausiasis derybininkas Aleksandras Abišala iškart ėmė kalbėti, jog susitarti su ES beveik nėra galimybių, o premjeras ir prezidentas keletą kartų skirtingai vertino šiuos šansus.

REKLAMA

...............

„Balsas.lt“ primena, kad iniciatyvą rengti referendumą pirmiausia iškėlė profesinės sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų sąjunga. Vėliau prisidėjo ir Liberalų sąjūdis.Šiuo metu renkami parašai. Tam, kad piliečių iniciatyva būtų skelbiamas referendumas, reikia surinkti 300 tūkst. parašų.

Vėliau Seime Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcija, priklausanti valdančiajai koalicijai, netikėtai surinko parašus, leidžiančius Seimui inicijuoti referendumą dėl Ignalinos atominės darbo pratęsimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parašus po nutarimo projektu padėję 46 Seimo nariai siūlo referendumą rengti kartu su Seimo rinkimais 2008 metų rudenį. Lietuva prieš stodama į Europos Sąjungą įsipareigojo, kad iki 2010 metų uždarys antrąjį IAE bloką. Pirmąjį, laikydamasi to paties susitarimo, Lietuva uždarė 2004 metų pabaigoje.

Nutarimas įpareigoja kartu su Seimo rinkimais surengti ir referendumą dėl Ignalinos AE darbo pratęsimo iki 2015 m. Pats nutarimo priėmimas nukeltas į birželio mėnesį.

REKLAMA

Trys Baltijos šalys kartu su Lenkija vietoj dabar Visagine stovinčios atominės jėgainės planuoja statyti naują, tačiau vis labiau abejojama, ar tai pavyks padaryti iki 2015 metų, kaip skelbta anksčiau.

Lietuva, stodama į ES, yra įsipareigojusi uždaryti branduolinę Ignalinos AE iki 2009-ųjų pabaigos. Nemaža dalis tam skirtų ES paramos lėšų jau įsisavinta. Naują elektrinę pasistatyti ketinama maždaug per dešimt metų. Ekspertų skaičiavimais, elektra vartotojams, jei nebus sukurta naujų pajėgumų, po Ignalinos AE uždarymo gali pabrangti iki 60 ct už kilovatvalandę. Neoficialūs šaltiniai teigia, jog Valstybės saugumo departamento (VSD) analizės ne kartą perspėjo Vyriausybę, jog kaina galinti augti ir iki 80 ct už kilovatvalandę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų