REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu prasideda viendienių žydėjimas. Didžiausią jų kolekciją auginantys raseiniškiai šiuo metu puoselėja pustrečio tūkstančio šių gėlių veislių.

Šiuo metu prasideda viendienių žydėjimas. Didžiausią jų kolekciją auginantys raseiniškiai šiuo metu puoselėja pustrečio tūkstančio šių gėlių veislių.

REKLAMA

„Galima net sakyti, kad tai daugiau negu pasididžiavimas, nes tikrai labai gera veislė visomis savybėmis: ir gausiai žydi, ir gerai žiemoja, ir beveik visi žiedai idealiai gražūs“, – komplimentus žarsto savo išvestai viendienių veislei – „Meilės deivė“ – gėlių selekcininkė Viktorija Vyšniauskienė.

Šią veislę moteris registravo tik šiemet.

„Kol registravau, praėjo nuo sėklos kokie 7 metai. Ir spalvota, ir graži, ir ypatinga“, – sako V. Vyšniauskienė.

Svarbu ir kad pumpurų sukrautų daug, nes, kaip pats pavadinimas byloja, viendienės žiedas džiugina vos vieną dieną, vienam nuvytus skleidžiasi kitas, tad kuo jų daugiau, tuo grožis tęsiasi ilgiau.

REKLAMA
REKLAMA

Viktorija ir Kęstutis Vyšniauskai gėlių ūkyje Raseinių pašonėje puoselėja didžiausią Lietuvoje viendienių kolekciją, surinktą iš viso pasaulio

REKLAMA

„Turiu susidariusi sąrašus, tai beveik 2,5 tūkstančio. Bet yra įvairių: ir stambiais, ir smulkiais žiedais, ir žemaūgių, ir aukštaūgių, kur vos ne 2 metrų aukščio, ir anksti, ir vėlai žydinčių, ir šerkšnotų, ir barzdotų, ir aplikacinių“, – pasakoja gėlių selekcininkė.

O vien savų išvestų ir jau registruotų veislių – 64. Stebimų keli šimtai, o sėjinukų – tūkstančiai.

„Šį pavasarį pasodinau, tai 3000 turėtų būti sėjinukų pirmamečių, o paskui iš jų dalis po pirmos žiemos būna negyvybingi, dalis, kai pradeda žydėti – tai meti ir meti lauk, o jei tikrai gera, tai gali iš 500, iš 1000 tik viena būti“, – teigia moteris.

REKLAMA
REKLAMA

O mūsų klimato sąlygomis dar svarbu ir ištvermė žiemą – daugelis viendienių nepakenčia šalčio.

„Yra buvę, kad nusipirkau pradžiai beveik 100 veislių tų garbanotų, gražiausių ir jos beveik visos per šaltą žiemą nunyko“, – sako V. Vyšniauskienė.

Gėlininkė atvirauja, kad dabar selekcininkai itin pamišę dėl žalios spalvos – kuo jos žiedlapiuose daugiau, tuo ji esą patrauklesnė.

„Dabar pradeda plisti, vis labiau išvedinėti su žaliu centru, kuo žalesnė, kuo žalesnė, iki šiol jų mažai tebuvo“, – tikina moteris.

Aukcionuose už kai kurių išskirtinių veislių daigelį pasiryžę pakloti ir tūkstančius eurų.

„Dėmėtos, taškuotos, dryžuotos – šią žiemą Amerikoje aukcione brangiausias už 3000 dolerių vienas augaliukas buvo parduotas“, – sako gėlininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyšniauskų bei kitų lietuvių ir užsienio selekcininkų išveistas veisles galima pamatyti ir Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode. Ten prasideda viendienių žydėjimas.

„Didžiulį plotą užsodinome iš Viktorijos Vyšniauskienės, jos pačios išvestų veislių, kurios jau yra ir registruotos Amerikos viendienininkų draugijoje. Kęstučio Vyšniausko, Edvino Misiukevičiaus, Puidoko...“, – pasakoja botaninių kolekcijų kuratorė Rita Maršelienė.

O lankytojai stebisi spalvų ir žiedų formų įvairove:

„Labai gražios ir spalvos ryškios, ir įvairių rūšių, labai patiko. – Gal matėte jums gražiausią? – Man tai geltona“.

REKLAMA

„Man labai įdomu, nes jų anksčiau esu nemačiusi, man labai gražios gėlės, tik gaila, kad viendienės“.

„Tokios kaip lelijos, gražios formos, net sunku apsakyti“.

„Jokios priežiūros, na, persodinti kartais, kai labai išsikeroja, daugiau nieko, tik grožis vien“.

Tinginių gėlėmis vadinamos viendienės išties reikalauja minimalios priežiūros, nemėgsta didelės drėgmės. O kad gražiai atrodytų, tereikia kasryt nužydėjusius žiedus nuskabyti.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų